Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Виртуелни приватни сервери во Македонија

Saso PC

Gaining Experience
5 април 2018
169
78
Дали познавате добар провајдер со сервери во Македонија што има добри национални врски до сите МК оператори? Треба да има добра инфрастуктура затоа што се работи за сериозен клиент. Благодарам
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.799
17.383
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Од секојдневна комуникација со клиенти имам слушано многу пофални зборови за Interspace. Interspace е познат телеком провајдер за бизнис услуги, според кажувања конекцијата е многу добра. Гледам сега даваат и виртуелки на 1 месец гратис.

Ѕирни овде: Interspace

П.С. Темава мислам дека треба да е во поткатегорија Веб Хостинг. Некој од главните (читај @Fatal1ty_) ако може нека ја префрли во соодветна поткатегорија.
 

Saso PC

Gaining Experience
5 април 2018
169
78
Од секојдневна комуникација со клиенти имам слушано многу пофални зборови за Interspace. Interspace е познат телеком провајдер за бизнис услуги, според кажувања конекцијата е многу добра. Гледам сега даваат и виртуелки на 1 месец гратис.

Ѕирни овде: Interspace

П.С. Темава мислам дека треба да е во поткатегорија Веб Хостинг. Некој од главните (читај @Fatal1ty_) ако може нека ја префрли во соодветна поткатегорија.
Фала ви на препораките.
Ова е многу интересно што им текнало и гратис проба.
 

ivsss

On your way to fame
16 февруари 2012
344
697
Препорака и од мене за Interspace, задоволен од нивните виртуелни сервери (ги искористив во неколку проекти минатиов период). Одлични перформанси, добра конекција и можеби најважно добра техничка поддршка. За разлика од сервери во странски провајдери конекцијата им е подобра за посетители од Македонија.

Поздрав,
Ивс.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.771
5.668
Интерспејс не сум ги користел за хостинг но ги користам 10 години за интернет и супер се и за услугата и за поддршката. Не сум ни знаел дека има хостинг.
 

QhostMK

Верификувана компанија
Здраво Saso PC,

Сите наши хостинг услуги се лоцирани во Македонија, датацентар со светски стандарди и сертификати (Редундатни интернет врски, UPS-заштита, резервни генератори etc...), директна врска со сите локални интернет провајдери во земјава ( Ping 1ms ).
Нудиме услуги зависно од потребите на клиентит, може да ги погледнете пре-дефинираните пакети на нашата вебстрана : QHOST или може да ви изработиме услуга по желба (ВПС, дедицирани сервери etc...)
Доколку сте заинтересирани може да не контактирате да ви дадеме повеќе информации.

Поздрав и убав ден.
 

MartinPP

Gaining Experience
26 јуни 2017
120
115
/root
^^^^

Qhsot.mk, сигурен сум дека може да се даде и тест ВПС за проверка на квалитет и конекција.
 
6 септември 2022
2
12
interspace.com
Ви благодариме што споделивте позитивни искуства од Interspace, наша врховна посветеност e квалитетот на услугите и поддршката за клиентите.

@ Saso PC:

Согласно вашите прашања, повелете информации за виртуелните приватни сервери кои ги озбедува Interspace.

Конекции

1. Национални Интернет провајдери
 • А1 Македонија (за национален сообраќај), две гео неазависни линии до нивниот главен дата центар во Скопје (MTX).
 • Македонски Телеком (за национален и глобален сообраќај), две гео неазависни линии до нивниот главен дата центар во Скопје (TKC).
 • Македонска Интернет менувачница IXP.MK (ixp.mk), две гео неазависни линии до нивниот главен дата центар во Скопје (ФИНКИ ДЦ). Во менувачницата се разменува сообраќај со провајдерите излистани на оваа страна: Peers | ixp.mk
2. Регионални Интернет провајдери
 • Телеком Словенија (за глобален и регионален сообраќај), три гео независни линии до нивните главни точки во Скопје, Белград и Софија.
 • Швајцарски телеком (за регионален сообраќај), две гео независни линии до нивна точка во Софија.
 • Бугарска Интернет менувачница BIX, две гео независни линии до нивна точка во Софија. Во менувачницата се разменува сообраќај со провајдерите излистани на оваа страна: BIX.BG | Public Peers
 • Европска Интернет менувачница DATAIX, две гео независни линии до нивна точка во Белград.
3. Глобални Интернет провајдери
 • Lumen (новo име на Level3/CenturyLink), седиште во САД, број 1 глобален провајдер според asrank.caida.org, две гео независни линии до нивна главна точка во Белград.
 • Arelion (новo име на Telia), седиште во Шведска, број 2 глобален провајдер според asrank.caida.org, две гео независни линии до нивна главна точка во Софија.
 • Hurricane Electric, седиште во САД, број 5 глобален провајдер според asrank.caida.org, две гео независни линии до нивна главна точка во Софија.
4. Специфични глобални провајдери
 • Cloudflare (за сообраќај кон наши/нивни ИП адреси), две гео независни линии до нивна точка во Софија.
 • Amazon (за сообраќај кон наши/нивни ИП адреси), две гео независни линии до нивна точка во Белград. Конекцијата е во тек на имплементација, ќе биде реализирана во рок од 3 недели.
Наведовме и регионални/глобални провајдери бидејќи некои локални провајдери во Македонија излегуваат на Интернет преку странски провајдери.

Сите наведени конекции се остварени на ниво провајдер-со-провајдер, односно со BGP сесија. Овде можете да погледнете најнова листа на провајдери со кои разменуваме глобален сообраќај преку нашата централна рутирачка точка во Македонија: https://bgp.he.net/AS200899

Конекциите се остварени преку регионалната мрежа на Interspace која фунционира во редундантна ринг топологија на релација Македонија - Бугарија - Србија - Словенија - Хрватска - Босна - Црна Гора - Косово - Македонија, со три поголеми точки на присуство во дата центри во Скопје (Interspace DC), Белград (Telenor DC) и Софија (Telepoint DC). Линковите базираат на DWDM технологија која овозможува најниска латенција и највисок квалитет за проток на сообраќај.

Инфраструктура во Македонија
 • Клауд платформата базира на AMD EPYC процесори (секој ново нарачан виртуелен сервер е со EPYC од новата 3та генерација - Milan), NVMe SSD, ECC меморија и засебни конекции од 1Gbps за Интернет пристап и за приватна мрежа.
 • Добивате бесплатна изолирана приватна мрежа само за вашите виртуелни сервери, во која тие комуницираат директно по бесплатни приватни ИП адреси.
 • Серверската инфраструктура е хостирана во дата центри во наша сопственост, два дата центри во Скопје, еден во кумановски реон и еден (disaster recovery) на граничен премин Деве Баир.
 • За комуникациската и клауд инфраструктура, се следат строги процедури согласно нашите сертификати за ISO 27001, ISO 20000-1, ISO 22301, ISO 9001, ISO 14001 и лиценци за проектирање и изведба на фибер оптичка инфраструктура. Особен фокус ставаме на заштита на податоците (преку бекап и репликација) на локација на безбедна далечина во disaster recovery дата центар, бидејќи опслужуваме сервиси од критична важност за клиентите.
 • Поседуваме една од најголемите оптички мрежи во Македонија. Во Скопје околу 1500км (скоро на секоја улица), траси од Скопје до гранични премини Богородица, Блаце, Табановце, Деве Баир. Дополнително, изнајмуваме оптички траси во земји од Балканот, преку кои можеме да ви обезбедиме регионална приватна мрежа. Можеби ќе ви користи нашата услуга за Метро клауд мрежа, доколку сакате изолирана конекција од приватната мрежа во вашите канцеларии (лоцирани во Македонија или надвор) до приватната мрежа на виртуелните сервери.
Повеќе инфо на овој линк.
 
Последна промена:

ivsss

On your way to fame
16 февруари 2012
344
697
Гледам дека Interspace вовеле многу поефтини пакети за виртуелни сервери - Делта. Дали некој има земено од овие пакети и како се покажале во однос на дедицираните виртуелни сервери?

Interspace

Поздрав,
Ивс.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.799
17.383
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
@Saso PC Дали најдовте тоа што барате и ако да може ли да споделиш инфо што и од каде?
 

Saso PC

Gaining Experience
5 април 2018
169
78
Клиентот почна да работи со Interspace, сам ја продолжи комуникацијата со нив. Ќе прашам ако сака да даде повеќе информации.
 

Saso PC

Gaining Experience
5 април 2018
169
78
Еве одговор од клинетот:

They caught our attention by the willingness to match the cheap VPSs from Hetzner that we are used to. We got 5 instances from interspace called delta, somewhat equivalent to the standard ones from Hetzner.

Currently streaming live for 7 hours a day with each server running at more than 50% cpu load and a total linear 2 Gb/s bandwidth for the entire project.. there is not a single packet error to date!! We haven't seen such impressive stats anywhere else, other than on dedicated servers.

Other thing that came as a surprise was the support for multicast and 9K jumbo frames in the VPS private net, which we had been searching for a long time.

It's honestly kind of mind-blowing to get such service in your region.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.771
5.668
Ги споредил некој цените со другиве провајдери? Мене некако многу примамливо ми личат понудите на Интерспејс.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1.095
703
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Има ли некој искуство со земи.мк?
Доста примамливи цени имаат.
 

Nem_Akata

Gaining Experience
26 мај 2015
173
244
Скопје
Nem_Akata's setup  
Audio
Scarlett Solo MK2, Bowers & Wilkins DM14, M-Audio av40, AKG K240 MKII, Philips FA960 Amplifier
OS
MacOS + Windows
Еве одговор од клинетот:

They caught our attention by the willingness to match the cheap VPSs from Hetzner that we are used to. We got 5 instances from interspace called delta, somewhat equivalent to the standard ones from Hetzner.

Currently streaming live for 7 hours a day with each server running at more than 50% cpu load and a total linear 2 Gb/s bandwidth for the entire project.. there is not a single packet error to date!! We haven't seen such impressive stats anywhere else, other than on dedicated servers.

Other thing that came as a surprise was the support for multicast and 9K jumbo frames in the VPS private net, which we had been searching for a long time.

It's honestly kind of mind-blowing to get such service in your region.

Супер, сега дознавам за нив, цениве се предобри за тоа што нудат, изгледа ќе менувам сервер и јас кај нив :)
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.243
1.438
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Edis.at имаат во мкд сервери.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.500
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно