• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Виртуелна машина - Microsoft Virtual PC 2007

Статус
Затворена за нови мислења.

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
ц ц ц .. Абе аман..
@fiascooo прашува дали некој знае да му објасни за тоа, а не што да спушти како да спушти..
Ако знаете помогнете му, ако не нема потреба од совети..
 

Revan

Gaining Experience
25 мај 2008
660
310
Не е тоа причина одма постови да ти бришат, него му дадовме совет дека со VMWare нема да ги има овие проблеми, на некој тоа може да му се најде, ќе сака виртуелна машина да симне и ќе види која е најдобра, но вие продолжувате со диктатурата и си бришете постови од мерак.

Друг пат пред да бришете, помислете дека некој пост може на друг да биде корисен.

@fiascooo, најди ја опцијата за CD Drive-от и одбери таму да вади од image, од некое бутабилно ISO или опција кај што виртуелниот CD драјв е ист како физичкиот, т.е. ти треба оперативен систем некој да инсталираш, сето ова е многу полесно и по интуитивно со VMWare.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
da no na microsoft e pomokna

исто како да инсталираш нормално OS пред тоа подеси си колку ресурси да троши
и бутирај од цд/двд драјв или од некој image фајл види што си направил па пиши
 

Revan

Gaining Experience
25 мај 2008
660
310
Грешка си не е помоќен тој на Мајкрософт, од што не го биваше многу стана дури бесплатен, на почетокот требаше и да се плаќа за програмов.

VMWare Workstation не е бесплатен, ама затоа е најмоќен и најдобар.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ок друже секој си има свое мислење но тоа не е за дискусија тука
fiascooo побара мислење за него
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Луѓе...не забегувајте во темата кој е подобар а кој не...ако имате некое солидно решение за проблемов...постирајте/прашувајте...не ја насочувајте темата во друг правец, ми се чини дека имаше тема која виртуелна машина е подобра и зошто !

:ermm:

@fiascooo

Кој оперативен пробуваш да го бутираш во VM и како што кажа Revan, провери си ги сетинзите на CD-ROM кој ти е селектиран од каде да бутира машината (со вклучена ISO слика) ;)
 

Nikol4e

Intern
12 јануари 2008
72
2
fiascooo tvojata virtuelna masina vo momentov e PC so prazen hard-disk bez OS, potrebno e da zemes Butabilno CD so nekoj OS za da go instaliras. CD'to so OS mozes da go stavis vo tvojot CD'rom, potoa vo prozorecot "Fiasco Machine - Microsoft Virtual PC 2007" odi vo CD i odberi Use Physical Drive E: ( ili odberi go toj drajv vo koj imas stvaeno CD ), sega stisni Right Alt + R ( za da se restartira masinata ) i sega se e isto kako na vistinskiot PC - ke se butne CD'to i ke mozes da go instaliras OS'to.
Dokolku instaliras Windows, bezrazlika na koj windows ( XP,Vista,..) odkako ke go instaliras i go podignes, odi vo Action i odberi Instal or Update Virtual Machine Addtition - so ova Virtuelnata Masina ke raboti podobro.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
ok.. fala na site.. uspesno e instalirano. Ova bese samo kako proba da vidam kako ke raboti (instalirav xp na xp:)) )
sega sakam da probam vo linuxot da go napravam istoto, da stavam xp, no se pojavi problem uste pred da pocne instalacijata na programava... nemam iskustvo so linux, pa ne znam sto moze da e problemov - koga ke pisam user i ke kliknam na next...ednostavno ne saka da prodolzi, si ostanuva na istoto.btw se raboti za ubuntu 8.04

a da.. uste nesto, zosto pisuva sp1 ... zar nema sp2 :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
само мала напомена тргни го producer key

а за проблемот не сум го инсталирал под убунту virtualpc to
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
ok e toa so passwordot... sekoj moze da go dobie od internet

vo vrska so windowsot sto go instalirav so virtuel pc.. gledam deka imam samo edna particija C (aj toa e ok - ima 30 giga) .. ama ne mozam da instaliram nisto vnatre, bidejki ne mozam da si gi zemam programite od local disk d: i konekcija ne mozam da napravam oti IP adresata e veke vo upotreba na windowsot.
Pa togas koja e celta na ovaa masina ako ne mozam nisto da vnesam vo nea,
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Fisacoo прочитај го артиклот на Wikipedia за M$ Virtual pc 2007
http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Virtual_PC
и обрни внимание на делот "Supported Host and Guest Operating Systems"
ок, до некаде тоа го прочитав при инсталирање на virtual pc ..

но не знам дали се мисли на тоа дека не може на windows да се инсталира линукс со virtual pc или пак во линукс да инсталираш windows... или пак и на двете не може :))
- пишува на вики дека официјално не е поддржан линуксот на virtual pc
јас пробав сега да инсталирам линукс во windows и не можеше.. го прочита линуксот фино лепо, но дава ерор кога сакам да го инсталирам, a во линукс како што наведов погоре, се стартува инсталацијата, но не може да продолжи после принтот што е прикачен на посот.
 

Revan

Gaining Experience
25 мај 2008
660
310
Затоа ти викам друже симни си VMWare Workstation !

Премногу простор си дал на виртуелната машина, 30 гига е ептен претерано, стави 5/6 најмногу, и зависи што ќе работиш на неа стави најмногу 256 рам да ти цица од компјутерот, освен ако немаш 4 гига рам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Затоа ти викам друже симни си VMWare Workstation !

Премногу простор си дал на виртуелната машина, 30 гига е ептен претерано, стави 5/6 најмногу, и зависи што ќе работиш на неа стави најмногу 256 рам да ти цица од компјутерот, освен ако немаш 4 гига рам.
Abe vo virtuelniot xp imam samo local disk c: i pokazuva deka e 28 giga.. a koga odam vo mojot local disk c: gledam deka mi zemal samo 2 giga, a i tolku mu dozvoliv. Ram mnogu mu e i 128 oti kako sto gledam ne moze nisto da se vnese vnatre, nisto ne moze da se instalira, pa taka nema na sto da go trosi toj ram.

Ako nema nikoj poznavanje od ova (mislam na instaliranje windows vo linux preku virtual pc) ...temava moze da se zatvori.
Fala na site.
 

Revan

Gaining Experience
25 мај 2008
660
310
Можеш кој сакаш програм да го инсталираш на виртуелна машина.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Можеш кој сакаш програм да го инсталираш на виртуелна машина.
Bas me interesira kako da go napravam toa. Koga ke vlezam vo nea, rekov deka imam samo local disk c: ..a mene softverot mi se naoga vo D: i nemam nikakov pristap do nego. Ako stavam cd so software, nema da se butira na virtuelnata masina. I? :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
fiascooo, плс, види што зборуваш, сега прашуваш за инсталирање на windows во виртуелна машина на линукс а претходно велиш дека имаш инсталирано windows XP во виртуелна машина инсталирана на windows host

Јас мислам дека треба да размизлиш што сакаш ти навистина
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
fiascooo, плс, види што зборуваш, сега прашуваш за инсталирање на windows во виртуелна машина на линукс а претходно велиш дека имаш инсталирано windows XP во виртуелна машина инсталирана на windows host

Јас мислам дека треба да размизлиш што сакаш ти навистина
ako si gi procital site postovi, ke videse deka instalirav xp na windows host onaka za proba (toa mnogu jasno e napisano), a na @revan samo mu kazav deka ne mozam da instaliram nikakov software vo toj xp.
Celta mi e da instaliram xp na linux preku virtual pc, no ne znam dali nikoj ne go vide toj post kade sto e objasneto kade zaglaviv. Eve pak ke ja prikacam slikata od toj post:Znaci ne znam sto konkretno treba da se pise vo username bidejki koga pisuvam "fiasco" ili bilo sto drugo, ne saka da prodolzi na next(ostanuva na istiot prozorec).
Sega sfakas sto sakam? :)
 

Revan

Gaining Experience
25 мај 2008
660
310
Ме збуни и мене скроз, иначе бидејќи не го знам многу добро програмов, најлесно е тие програми што мислиш да ги инсталираш, преку Nero Image Recording изрежи си ги и ќе добиеш .ISO фајл, одбери виртуелниот драјв да ти вади слика од исото со програмите и толку ќе си ги инсталираш најнормално.

Ептен катастрофа изгледа станал програмов, јас кога го пробував немаше толку проблеми.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
fiascooo, неможам да гледам слики, и друго Microsoft Virtual PC е наменет да работи под Windows платформа значи НЕМОЖЕШ да го инсталираш на Линукс, ако ти успее инсталацијата пак 100% ќе се јави некој друг проблем. Мислам дека во една тема реков, инсталирај Virtual BOX на убунтуто и инсталирај го XPto во него. За повеќе помош отвори соодветна тема во соодветната секција за соодветниот проблем.
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
ok e toa so passwordot... sekoj moze da go dobie od internet

vo vrska so windowsot sto go instalirav so virtuel pc.. gledam deka imam samo edna particija C (aj toa e ok - ima 30 giga) .. ama ne mozam da instaliram nisto vnatre, bidejki ne mozam da si gi zemam programite od local disk d: i konekcija ne mozam da napravam oti IP adresata e veke vo upotreba na windowsot.
Pa togas koja e celta na ovaa masina ako ne mozam nisto da vnesam vo nea,
Vo opciite za mreznata karticka namesti NAT

Momentalno ovoj post go pisam preku Virtual pc na majkrosoft
Nekako mi e mnogu siromasen za razlika ov vmwere i vpc na sun
sepak ja vrsi rabotata.
Inaku instaliran OS vo VPC linux
p.s
Oficajlno ne podrzuva linux no neoficajlno toa zavisi od korisnikot
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,691
Мислења
855,791
Членови
29,735
Најнов член
agjeka
На врв Дно