• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Виртуелен читач на мисли

Sasobt

Intern
12 ноември 2007
42
0
abe ako go pravis toa sto ti veli dobivas broj deliv so 9 sto znaci pred vreme gledajki ja tabelata znam sto znak ke izlezi ali kako i da e dobar e tipot sto mu tekna da go izvedi ova :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Сајтот е базиран на проста математика, ама за тие што знаат математика.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Sekoj dvocifren broj ozemen od negovite dve cifri, se dobiva borj deliv so 9. Primetete deka site broevi delivi so 9 imaat isti simbol.
abe ako go pravis toa sto ti veli dobivas broj deliv so 9 sto znaci pred vreme gledajki ja tabelata znam sto znak ke izlezi ali kako i da e dobar e tipot sto mu tekna da go izvedi ova :)
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
99=99-9-9=81 ;
98=98-8-9=81 ;
97=97-7-9=81 ;
i taka natamu i taka natamu.. Jas barem taka go svativ deka e, odnosno samo tie nekolku brojki kako sto kazavte deka se delivi so 9 im se vazni simbolite.. Ali inace na pocetokot ne da sum se cuuudel, se dodeka ne go svativ posle... I sakav da kazam deka stvarno se carevi tie na koki sto im tekinjaat vakvi raboti....
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Да базиран е на проста матеметика, но од каде знае дека треба да ти се прикажи пр.буквата u или некоја друга? Секогаш знае која буква да ти ја прикажи.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Е сега му ја разотркрив тајната.:LOL: Отсекогаш сум бил добар по математика и затоа ова ме заинтересира.(не велам дека "се" разбирам од математиката)
Секогаш ќе ти ја покажи онаа буква која ја има во дијагонала од горе па надолу, а тоа е секогаш почнуваќи од 81, па во следната десетке зголемуваме за еден 72, 63,54......:LOL:
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Haaaa utnavte edna rabota... :p a isto taka se vazi i brojot nula (pokraj dijagonalnata linija), i taa nula isto spaga megu niv, baz i toa go zaprimetiv :p
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Што е проблемот во 19-ката?
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Како може на 19 да не ти погодува ништо? Гледај во 9 бројот и ќе ти го погоди знакот.
 

paneval

Intern
2 март 2008
178
1
Go seknaf drugarot, mislese deka odat povrzano eden po drug, no mu go rasipav filmo koga mu kazav.
Dobra finta
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,111
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно