1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Virtualmin Mail server

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од ViktorGrebenaroski, 24 Јануари 2019.

Тагови:
 1. ViktorGrebenaroski

  ViktorGrebenaroski
  Intern

  14
  3
  29 Август 2016
  Машко
  Здраво на сите имам еден сите проблем со Postfix кога испраќам мејл на микрософт акаунт (hotmail, live). Мејлот успешно се испраќа од Virtualmin а во лог кажува дека е во Queued mail for delivery -> 250 2.1.5.

  Еве config од postfix
  Код:
  alias_database = hash:/etc/aliases
  alias_maps = hash:/etc/aliases
  allow_percent_hack = no
  broken_sasl_auth_clients = yes
  command_directory = /usr/sbin
  config_directory = /etc/postfix
  daemon_directory = /usr/libexec/postfix
  data_directory = /var/lib/postfix
  debug_peer_level = 2
  home_mailbox = Maildir/
  html_directory = no
  inet_protocols = all
  mailbox_command = /usr/bin/procmail-wrapper -o -a $DOMAIN -d $LOGNAME
  mailbox_size_limit = 0
  mailq_path = /usr/bin/mailq.postfix
  manpage_directory = /usr/share/man
  milter_default_action = accept
  milter_protocol = 2
  mydestination = $myhostname, localhost.$mydomain, localhost, server.sigmahost.mk
  newaliases_path = /usr/bin/newaliases.postfix
  non_smtpd_milters = inet:localhost:8891
  readme_directory = /usr/share/doc/postfix-2.6.6/README_FILES
  sample_directory = /usr/share/doc/postfix-2.6.6/samples
  sender_bcc_maps = hash:/etc/postfix/bcc
  sendmail_path = /usr/sbin/sendmail.postfix
  setgid_group = postdrop
  smtp_tls_security_level = may
  smtpd_milters = inet:localhost:8891
  smtpd_recipient_restrictions = permit_mynetworks permit_sasl_authenticated reject_unauth_destination
  smtpd_sasl_auth_enable = yes
  smtpd_tls_CAfile = /etc/postfix/postfix.ca.pem
  smtpd_tls_cert_file = /etc/postfix/postfix.cert.pem
  smtpd_tls_key_file = /etc/postfix/postfix.key.pem
  smtpd_tls_mandatory_protocols = !SSLv2, !SSLv3
  smtpd_tls_security_level = may
  unknown_local_recipient_reject_code = 550
  virtual_alias_maps = hash:/etc/postfix/virtual
   

Сподели

Вчитување...