• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

VirtualBox непријатно изненадување

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Денес ја симнав и инсталирав VirtualBox, апликација која ветува инсталирање на втор ОС во вид на апликација како и секоја друга на ОС-от домаќин.
Се разбира, се` помина во ред за време на инсталацијата на Virtual Box. Меѓутоа кога дојде на ред инсталацијата на Линукс под VirtualBox, работите тргнаа наопаку. Симнав неколку ISO а при рака ги спремив и инсталационите ЦД-а кои се проверени дека работеа при неколку други инсталации на други компови.
ISO фајловите со кои првин пробав да инсталирам Линукс се симнати од официјалните сајтови на тие дистрибуции, конкретно Centos 5 во двете верзии- и како LiveCD и како ISO за инсталирање. На физичките ЦД-а имам Федора 5 и Centos 4.2 кои претходно се користени за успешно инсталирање кај други машини.
За почеток се обидов да го искористам LiveCD ISO и по неполна минута добив непријатно известување за некаков си memory dump too low. Инсталацијата беше пробана не еднаш. Потоа пробав Centos да го инсталирам од “класичната“ инсталација но при секој обид инсталацијата застануваше кај детекција на тастатурата. Откако тоа не помина, пробав од физичките ЦД-а и една те иста порака и за Федора и за CentOS:Kernel panic- not syncing, fatal error...
Хост оперативниот систем е Windows XP Home, AMD Duron processor 1.2 GHz, 1.75 GB RAM, 200+ GB HDD... можно ли е до толку да не се тестира она што ќе излезе како бесплатен софтвер за да се случуваат вакви денгубења? Или ако некој има некое попријатно искуство со виртуелизацијата со VirtualBox па претпоставува во што е проблемот повелете...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Дали сетинзите ти се како што треба? Јас имам VitrualBox и имам и windows Xp и Линукс со кернел 2.6 во неа.. И не сум наидел на никаков проблем.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
malku offtopic
а што е разлика ова со Virtual PC на microsoft јас тоа го користам и до сега не сум наишол на никаков проблем :bye1:
 

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Еве и за сетинзите:
-подесување за резервираната RAM за виртуелизираниот ОС е 512 МБ
-му дадов виртуелен хард диск каков под дифолт побаруваше, 8 ГБ
-маунт ЦД/ДВД и тоа му дадов, кога требаше инсталацијата да тргне од ИСО фајл покажуваше накај исправната адреса на тој ИСО фајл.
-физичките ЦД-а ги читаше без проблем се` до моментот со кернел паник.
Следев чекори од официјалниот прирачник на ВиртуалБокс...
 

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
malku offtopic
а што е разлика ова со Virtual PC на microsoft јас тоа го користам и до сега не сум наишол на никаков проблем :bye1:
Не сум пробал Виртуал Пи Си на Мајкрософт, претпоставувам дека не е бесплатно, па еве шанса да ни го претставиш решението за виртуелизација што го користиш, колку си задоволен од него и колку те чинеше...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
За тоа колку ме чинело No comment :))
задоволен сум користам постара верзија 2004
и за прв пат го бев инсталирал по еден предмет на факс за мрежи ни го требаше и одтогаш секој linux prvo go instaliram na nego da vidam kako raboti pa potoa go instaliram нормално како втор трет итн оперативен

добар е чим е на microsoft :LOL: само тражи многу рам но верувам дека и VirtualBox си бара повеќе рам
дака да мин за да работите добро е да кажеме 1.5 ГБ
 

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Ајде можело и да е до медиумот, го симнав ДВД ИСО на ЦентОС 5. И инсталацијата застанува кај истиот дел како и кај ЦД ИСО фајловите: глувчето и тастатурата...
Од целото она што го дава инсталацијата како фидбек на темниот екран, единствена порака која отскокнува е:

processor cpuid 671 not supported

Последните две пораки по која целата инсталација застанува во место:

input: AT Translated Set 2 keyboard as /class/input/input0
input: ImExPS/2 Generic Explorer Mouse as /class/input/input1

... после овие редови нема веќе пораки и инсталацијата си... дреме...
 

zoran4me

Intern
21 ноември 2007
3
0
"Хост оперативниот систем е Windows XP Home, AMD Duron processor
processor cpuid 671 not supported"
Kombinacijata ti strasna! Probaj so XP pro. no sepak informacijata deka CPUto ne ti e poddrzano mislam deka treeba da e dovolna za da se otkazes od toj program ili da ja smenis plocata so intel cipset i CPU...
Probaj so ubuntu-8.04-beta-desktop-i386.iso se instalira direktno od WinXP bez nikakov virtualen progr. se e realno......:bravo:
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Абе бета убунту помина. Сега има официјална. Него VirutalBox ги мачка на леб сите Линукс дистрибуции (повеќето) Иди на веб страната нивна и имаш листа на поддржани системи. До тебе е. Види дали поддржува компјутерот твој хардверско забрзување за инсталација, играј со тоа.

Инаку ја сум на VirtualPC (MS) и тој е исто бесплатен ама повеќе е за MS оперативни иако и други ствари одат (иако по споро бедејќи нема additions)

Јас ќе се ставев на Box ама заебава за Win98 а ми треба.

Ух колку сум нафуран на виртуелизација, да не има некое отворено работно место?
 

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
1. Абе бета убунту помина. Сега има официјална.
2. Него VirutalBox ги мачка на леб сите Линукс дистрибуции (повеќето) Иди на веб страната нивна и имаш листа на поддржани системи. До тебе е.
3. Види дали поддржува компјутерот твој хардверско забрзување за инсталација, играј со тоа.

Инаку ја сум на VirtualPC (MS) и тој е исто бесплатен ама повеќе е за MS оперативни иако и други ствари одат (иако по споро бедејќи нема additions)
1. Ako misleshe na Wubi (betata shto porasna vo poseben proekt) toa e sepak dual boot a ne virtuelizacija. Tochno deka ti dava da instalirash Ubuntu dodeka si vo Windows, megjutoa za da go koristish Ubuntu mora da ima reboot i na boot screen da izberesh Ubuntu ili Windows. Wubi e super ama mene ne mi vrshi rabota.
2. Na sajtot na VirtualBox veli deka e poddrzhan XP kako host OS i ne pravi razlika megju Home i XP Professional. Isto taka sekoj Linux e poddrzhan kako guest.
3. Vo red, kako testirash PC dali ima hardversko zabrzuvanje na instalacijata?
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
A da probas so Vmware Server i toj e besplaten isto kako i Virtual Box na nego imam instalirano Fedora 8 i Ubuntu nema problemi.
 

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Ushte edno iznenaduvanje od VirtualBox, so pesna trgna da go instalira Windows Server 2003 (probna verzija) dodeka ne go prekinav pri prviot kritichen dijalog... za Win nema problem ama Linux teshko sine... da ne ima duh vo mashinata?!
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
јас инсталирав VirtualBox и се помина без проблеми, му ставив mandriva и си работи ок, само малку е споро. ме интересира дали некој знае дали mandrivata е поспора од XP или до VirtualBox-от е, иначе имам 2GB RAM/800 MHz i CPU Pentium 3.00 GHz/1mb L2 cache
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Таа е конфигурирацијата што ја имаш направено во виртуелната машина или твојата конфигурирација ?

И не би требало да е поспора... Види колку РАМ си дал на витруелката.. колку видео МБ
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Таа е конфигурирацијата што ја имаш направено во виртуелната машина или твојата конфигурирација ?

И не би требало да е поспора... Види колку РАМ си дал на витруелката.. колку видео МБ

тоа е мојата конфигурација, а на виртуелната имам ставено 700 мб рам и 36 мб графичка
 

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Sledejki ja preporakata na vlatkorun instalirav VMWare Server i bez problem se instalira samo Ubuntu i toa od LiveCD. I CentOS 5 ima LiveCD ama nema opcija za trajna instalacija. Inaku CentOS 5 Live CD e vsushnost ISO fajl. LiveCD raboti ama nema install. CentOS DVD ISO nekje ni da chue za instalacija, vednash diga kernel panic po prviot ekran za instalacija. Istiot problem so instalacionoto CD od CentOS 4, vednash kernel panic. A za Ubuntu nemashe problem...
 

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Svrtev malku niz dokumentacijata za Asterisk (zaradi shto i mi trebashe CentOS) i sega se somnevam vo kernel devels kako vinovnici za problemite.
Asterisk za svojot Linux drajver za fizichko povrzuvanje na modemot so softverot za telefonija bara instalirani kernel headers. Vo toa vreme imav problemi so nivnoto instaliranje pod Fedora pa trgnav po drug klon na Red Hat- CentOS, koj vo tekot na instalacijata gi instalira i kernel headers. Megjutoa toa ne beshe virtuelna instalacija tuku klasichna.
Verojatno virtuelnite mashini ne trpat konektiranje na gostinskiot OS so odredeni delovi od hardverot (shto e i celta na kernel headers) pa instaliranjeto na OS so kernel headers (Centos 4 i Centos 5 doagjaat so headers) pomina onaka kako shto pomina.
Od druga strana instalacijata na Ubuntu pomina onaka glatko tokmu poradi otsustvoto na headers (distroata koi se orientirani kon individualniot desktop korisnik niv ne gi instaliraat).
Ostanuva samo da go potvrdam ova preku instaliranje na headers za ubuntu pa ako nekoj ottuka znae kako se pravi toa chekor po chekor bi bil blagodaren toa da go objasni.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.019
1.741
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
пакетот kernel-headers се користи само за развој (т.е. компајлирање) и нема никаква врска со работење или не работење на системот, било во виртиуелна или на самиот хардвер.

најчесто проблемите со инсталација на било која VM е емулацијата на некој хардвер (APIC и сл) која во комбинација со некој кернел може да прави проблеми... можеш да пробаш на пр. со "noapic" опцијата за Linux кернелот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.268
Членови
31.480
Огласи
19
Најнов член
moka77
На врв Дно