1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Virtualbox нефункционира поради Windows Hypervisor Platform

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Avid, 19 Септември 2019.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  Виртуелките на Virtualbox си функционираа како што треба.
  Пред некој ден инсталирав Android Studio.
  Бидејќо имам Ryzen процесор, за да работат асално емулаторите во Android studio, требаше да енејблирам Windows Hypervisor Platform преку windows features.
  Ама ова кога го енејблирав, престанаа да работат виртуелките во Virtualbox.
  Потоа преку bcedit го направив ова
  virtualbox Raw-mode is unavailable courtesy of Hyper-V windows 10
  Ама па после не ми работат емулаторите во Android Studio а работат виртуелките.

  Како да ми работат и емулаторите во Android Studio и виртуелките во Virtualbox без да правам пали гаси на овие windows features?
  Ти ебам рајзенот.

   
  На Oktar и G4M3R им се допаѓа ова.
 2. Најдобар одговор:
  Пост #3 од Metuzalem, 19 Септември 2019
 3. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  622
  622
  26 Јуни 2012
  Машко
  Барем до сега сеуште не е можно на два(или повеќе) хајпервајзори да си одеднаш. Само еден може да има контрола во моментот, барем јас колку што знам.
  Нешто со PS скрипта да направиш да може на клик да менуваш меѓу hyper-v и virtualbox?
  Android Studio неможе да го користи virtualbox, да централизираш на едно место?
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,473
  11,755
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Нема решение. Едните викаат Hyper-V мора да се уклучи, другите да се исклучи.

  Или пробај ова:
  еквивалент на ова:
  Код:
  VBoxManage setextradata "<VM Name>" "VBoxInternal/NEM/UseRing0Runloop" 0
  
  ама губиш на перформанси или дури и ќе крешува.

  Види и тие Windows Sandbox и Guard-овите да не се дополнителен проблем (дали Андроидот ќе работи без нив, а сигурно му прават проблем на Боксот).
   
  Последна промена: 19 Септември 2019
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  ^^^ ете ти го одговорот

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  Daniel86, Avid, olikomerc и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  А да пробате друга виртуелка VMWare ,додека VirtualBox одамна е мртов


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 7. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,339
  2,798
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Ако не мора VirtualBox поради некоја причина, и јас би го препорачал VMWare. VBox никако не успеав да го проработам од XYZ причини, додека VMWare си функционира сосем ок за моите (скромни) потреби (Ubuntu одвреме навреме).

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
  На Pane-G и Avid им се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  1. Не знам каква би била таа скрипта, проблемот е што вклучувањето и исклучувањето на овие опции преку Windows Features бара рестарт. И тоа при рестартот прави "Windows is working" као да праел апдејти.
  Но тоа не е се. ако се јавите во наредните 5 минути а всушност еве сега ниту рестарт не беше доволен, мораше да се направи ретардиран cold boot односно да се напраи shutdown и да се извади кабел и да се почека.

  Фала, ќе се обидам.
  Sandbox и Guardовите беа изгасени и онака, Андроидот работеше без нив.
  Не би пробуел тоа, ем треба да барам кракувана VMWare а одамна не сум ја користел, ем мислам дека истото ќе се дешава пошо беа спомнати во линковите од @Metuzalem
   
 9. stormce

  stormce
  Intern

  50
  21
  8 Февруари 2018
  Машко
  Да се конвертираат виртуелките од virtualbox за работа на hyper-v, ако не се многу.

  Sent from my SM-J530F using Tapatalk
   
 10. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  Кој е процесот?
   
 11. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  Имаш Free ама со ограничени опции


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 12. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  Сега за сега, она со едитирањето на .vbox фајловите од @Metuzalem функционира
  upload_2019-9-19_23-13-47.png
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,473
  11,755
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Браво.

  Инаку, јас возам Андроид на Виртуалбокс преку ова, но не е полна емулација (само како таблет). Логично, пошто нема каде да збрцаш СИМ картичка. Можеби фалат и некои други ситници, но мене не ми се битни. Општо има проблеми (натегање) со резолуцијата додека наместиш, како и секогаш во Виртуалбокс, а нема Guest Additions за Андроид, па малце има натегање и со маусот и малку е бавничко. Живеам со бавноста затоа што не ми се инсталираше друг емулатор токму поради ваквите проблеми, а и тие што ги проверив (BlueStacks и сличните) инсталираа триста сервиси и глупости. А Виртуалбокс веќе го имам...

  Во самиот Android има напредна транслација (емулација) на x86 инструкциите и се` си работи.

  Еве друго упатство со сликички.
   
  Последна промена: 19 Септември 2019
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,715
  13,082
  2 Август 2012
  Машко
  Де бе напишете некој експрес туторијал за да си поиграм(е) со виртуелен Андроид

  pls
   
 15. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  И јас сакам експрес туторијал во моето сандаче :D
   
 16. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,473
  11,755
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ако ме прашувате мене (за со Виртуалбокс), буквално во последната реченица од мојот претходен пост има линкче до лесно туторијалче со сликички.

  Ако прашувате за друг емулатор, не знам. :(
   
 17. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  Јас го користам за Apple мекинтош ама со Ware малку е комплицирано


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 18. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,194
  3,549
  7 ноември 2014
  Машко
  Проблемот се гледа од авион - три различни OS си подигнал, ниту еден не е од Apple. Нормално ќе имаш багови.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,146
  677
  8 Август 2017
  Машко
  Genymotion – Fast & Easy Android Emulator
  Genymotion е најдобриот емулатор што сум го користел, порано имаше бесплатна осакатена верзија, сега не знам дали имаат бесплатна верзија, бидејќи е примарно наменет за девелопери
   
Слични теми
 1. petar.bt
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  891
 2. HijackHacker
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,291
 3. Banjifiko
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,166
 4. FLEGMA
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  702
 5. ernesto
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,517
Вчитување...

Сподели

Вчитување...