1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Virtual USB Multikgr

Дискусија во форумот 'Драјвери' започната од maci, 14 Април 2017.

 1. maci

  maci
  On your way to fame

  2,899
  639
  2 Април 2008
  здраво,
  ми треба драјвер за Virtual USB Multikgr за win 10?
  сликава е од 7 мица.
  тој од седмицата не се инсталира на десетката.
  [​IMG]
   
  Последна промена: 14 Април 2017
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,600
  2,920
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Пробај да го инсталираш драјверот во compatibility mode. Десен клик на сетапот - troubleshoot compatibility, одтаму е праволиниско и самоопишувачко. Би требало да функционира истото.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 3. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,574
  6,361
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,279
  12,325
  2 Август 2012
  Машко
  Неможеш сам да си потпишеш драјвер.
  Мислам, океј, можеш сам да потпишуваш ама нема да бидеш во Trusted Root Certificates затоа што драјверот не поминал WHQL проверка од страна на Microsoft и на крај испаѓа дека за џабе си потпишувал.  Потпишувањето на документи со свој сертификат е друга работа. Таму можеш да си купиш сертификат.
  Најдобар начин е да се исклучи проверката или да работи во Test Mode.

  ЈАс вака се мачев со IrDa драјвер во Vista и баталив.
   
 5. maci

  maci
  On your way to fame

  2,899
  639
  2 Април 2008
  да во право си,седмицата е во тест мод.
  како да подесам да вин10 во тест мод?
   
 6. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  964
  1,101
  11 Март 2011
  Мислам дека е исто e како на 7-ца.

  Десен клик на Command Prompt (CMD) и избери Run as administrator

  - за вклучување

  bcdedit /set testsigning on

  (потребен е reboot)

  - за исклучување

  bcdedit /set testsigning off

  (потребен е reboot)
   
  На maci му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,574
  6,361
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Screenshot_4.png

  Ја нешто сум омутавел или не го ни прочитавте постот?
   
  На maci и bxxxn им се допаѓа ова.
 8. maci

  maci
  On your way to fame

  2,899
  639
  2 Април 2008
  Бришете го погорниот пост.

  Во тест мод сум.

  Го спиштив но нема install(batch file)?

  [​IMG]

  Го искористив претходнот инстал од multikgr.sys но никако неможам да го инсталирам ни multukey.sys

  Првиот има multikgr(security catalog),multikgr(setup inf.),multikgr.sys(system file).
  Пробав со ринејм на multikey во multikrg да го искористам инсталот.
  Пробав со копирање на сетапот...нејќе никако.
  За инстал го користи HASD Aladdin
   
  Последна промена: 15 Април 2017
 9. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  964
  1,101
  11 Март 2011
  Не ти треба извршен фајл, ехе за да инсталираш драјвер.

  Во Device Manager каде што се е излистан хардверот „Virtual USB Multikgr“, т.е. првата слика што си ја постирал,

  - десен клик на него и избери „Update Driver Software...“,
  - потоа „Browse My Computer for Driver Software“
  - следно „Let me pick from a list of device drivers on my computer“

  и избери го „multikey.inf“, бидејќи фајловите на сликата погоре немаат наставки, избери го вториот фајл со запчаник, претходно трите фајла нека бидат во ист, обичен фолдер, не во зип, рар...
   
 10. maci

  maci
  On your way to fame

  2,899
  639
  2 Април 2008
  таа слика е од вин7,тоа неможам да го добијам на вин10 :)
  јас неможам да го инсталирам хардвер т.е виртуелното усб.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  964
  1,101
  11 Март 2011
  "Device manager", потоа од менито "Action", потоа "Add legacy hardware" и пробај со чекорите погоре, да го додадеш рачно драјерот "Install the driver that I manually add from the disk (Advanced)", "Have Disk", итн... евентуално ребут на крајот
   
  На maci му/ѝ се допаѓа ова.
 12. maci

  maci
  On your way to fame

  2,899
  639
  2 Април 2008
  супер,фала многу,
  го инсталирав multikey,со истата постапка пробав и multikgr но не сака.
  [​IMG]
  до тука е добро(системски) но уште да го гледа како усб(хардверски)
  Со ова аладин проаѓа на 7ца
  [​IMG]
  види првата слика најгоре како го појаува во вин.7
  Aladdin HASP Key
  Aladdin USB Key

  може ли да се излаже со копирање на multikey сетапот во multikgr?
  веќе пробав така но изгледа нешто фали
  [​IMG]
  од кога ќе се инсталира виртуелното усб со sing a system file ..... C:\Windows\System32\drivers\multikgr.sys или со новиот драјвер C:\Windows\System32\drivers\multikеѕ.sys
  [​IMG]
  после тоа се прави рестарт па се инсталира лиценцата со помош на ова
  [​IMG]
   
  Последна промена: 16 Април 2017
Слични теми
 1. zorandesign
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  2,312
 2. Laze
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  951
 3. B@N@N@M@N
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,506
 4. MetalGear
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,046
 5. lynx
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  2,193
Вчитување...

Сподели

Вчитување...