1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

VIP

Дискусија во форумот 'Vip/Blizoo' започната од unknown-xx, 21 Март 2012.

1. 123456

123456
    Gaining Experience

718
    336
    12 Април 2013
    Машко
    Дедо мраз и јас кога потпишав договор лимит беше 5тб, значи немам нов договор значи треба да ги имам пак тие 5тб, но ги имам само 500гб, ајде пиши им на на фејсбук дај им име и презиме и прашај ги колку потрошено сообракај имаш и прати скриншот тука да те видам со тие 2000тб си симињал.

2. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

803
    527
    1 Јуни 2016
    Вип немаат нет во Кисела вода моментално.

3. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

743
    679
    27 Април 2010
    Машко
    Многу врнеше затоа и мора да се најде ерророт каде е сега :)

4. 123456

123456
    Gaining Experience

718
    336
    12 Април 2013
    Машко
    Сега па за 6 дена сум успеал да поебам 250гб со намалена брзина од 70%(30мбпс), сега па намален сум на 90%(10мбпс) не се нормални овие

На Krkac и NecrotoX им се допаѓа ова.
  5. Krk198

Krk198
    Gaining Experience

129
    145
    14 Септември 2016
    Машко
    Пак изгледа ја прават финтата со онлајн попуст, а кога ќе отвориш одреден телефон го дава како онлајн недостапен. :)

6. lynx

lynx
    Unstoppable

3,323
    2,908
    4 Септември 2008
    Дали вчера и денес имате проблем со мобилниот интернет?

7. marick14

marick14
    Intern

103
    36
    2 Март 2011
    Денес ми се јавија за да направат анкета. Сецкаше мрежата додека зборував и одговарав на прашањата, едвај ја слушав девојката. Еб*те операторот глуп.

8. marv

marv
    Practice makes perfect

1,898
    1,134
    5 oктомври 2007
    Машко
    И така пак роаминг, и пак глупите интернет тарифирања од 1кб или 10кб. На тотално изгасени сите дата поставки во телефонот. На едниот број дури имам и дата пакет активирано, кој треба ако не сум на соодветен оператор да гаси тотално нет, и пак има 2-3 тарифирања кога се свичнал телефонот на друга мрежа. На другиот телефон е уште покомедија. Со уклучен аирплејн мод, има тарифирање. Кој ќе се жали пак. Секоја година исто. Само овојпат забегале, ги следам секој ден додека сум овде, и нема да им ги простам.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

9. lynx

lynx
    Unstoppable

3,323
    2,908
    4 Септември 2008
    Исклучи AGPS или enhanced/accurate GPS или како и да се вика. Ако користиш GPS или пак ти користи некоја апликација во позадина без да знаеш намести само да се користи тоа без овој мод. Тоа се користи за побрзо да те лоцира со помош на GPRS и сл., а не само преку сателити.

10. efto

efto
    Gaining Experience

249
    186
    19 Април 2007
    Јас ова го имам решено со „Забрана за интернет во роаминг“
    Мојот Vip login

На borcep и Oktar им се допаѓа ова.
  11. marv

marv
    Practice makes perfect

1,898
    1,134
    5 oктомври 2007
    Машко
    Ne koristam GPS, iskluceno e skroz, a location e namesteno na ona saver, netvork only. Dodatno AGPS mi e OFF.
    Toa ne e resenie. Nekad imam potreba i si go plakjam posteno. Ama ovie 1kb ili 5kb se smesni.

Последна промена: 12 Јули 2019
  12. efto

efto
    Gaining Experience

249
    186
    19 Април 2007
    Јас поретко користам, ако ми треба можам да се логирам и да го вклучам пак.

13. marv

marv
    Practice makes perfect

1,898
    1,134
    5 oктомври 2007
    Машко
    Се е тоа така, и јас правев слично. Но ми се деси 2 пати да неможам да се логирам ради немање вифи во моментот, и од тогаш си седи уклучено, со исклучен дата роаминг. Сум приметил, можда нема врска, само се погодило, но ми се случува генерално само на одмор. Грција, Турција, Хрватска, кога сум ете повеќе денови на исто место. Дали се некои заебанции во ГСМ протоколот или незнам што, ама ете, ќе си пишам приговори пак.

14. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

185
    107
    25 Февруари 2017
    Машко
    Од каде ова? Секогаш кога сум бил странство и со исклучен mobile data а вклучен GPS сум го немал никаков проблем со дополнителни трошоци.

15. marv

marv
    Practice makes perfect

1,898
    1,134
    5 oктомври 2007
    Машко
    A na VIP si bil ?

16. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

185
    107
    25 Февруари 2017
    Машко
    Да. Ова го кажувам за Грција, често користев за навигација, но напоменувам дека роаминг дата ми беше исклучено кај нив. Мада ако имаш аирплане вклучено под никој случај не треба да наплатува. Види во детален преглед точно во кок термин ти е наплатено. Сега сум ма ТК, ќе видиме ваму како ќе биде. :D

17. marv

marv
    Practice makes perfect

1,898
    1,134
    5 oктомври 2007
    Машко
    Се од роаминг, Агпс и остали работи е исклучено. На телефон. Не кај нив у систем. Но како реков на едниот има уклучено и дата роаминг пакет, кој убаво си известува кога не сум на Водафон мрежа по СМС дека немам интернет. Но магично пак има 2-3 пакети кои "прошле" . На другиот број се е исклучено освен вифи. Дури ги фатив една вечер на детална од 22-08 сабајле беше во аирплејн, а на детална во 01часот 5кб . Со истиот телефон пред 2 месеца во Ирска и Германија немаше никаков проблем. Тоа значи нешто се дешава со мреживе на пребукирани места, ама мене тоа не ме интересира.
    ТК ич не ми ги спомнувај, за мене сега за сега се отпишани од поим оператор за надвор од МК.

18. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

803
    527
    1 Јуни 2016
    Дечки, во К. Вода од 10 саат има проблеми со нет, на друго место некаде?

19. Vlecka

Vlecka
    Gaining Experience

275
    145
    28 Јуни 2013
    Дај бе што се губат ВИП. 10 души што ги знам веќе со проблеми се за тарифирањата од 1 кб и 33 денари. Превари. Некој да знае решение за тие што веќе се тарифирани?

Друга ствар - кога пуштам хотспот за лаптопов - јутуб, гугл и слични не отвара. Блокира DNS-от. Кајгана, форумов, duckduckgo пример работат океј. Има некоја финта за да се среди или треба да се менува оператор?

20. borcep

borcep
    Practice makes perfect

738
    1,207
    12 Септември 2013
    Машко
    Јас поднесов приговор (т.е. фирмата пошто е службен) и ми го прифатија. Принцип АПП, ако пројде пројде.
    За вториот проблем не можам да помогнам, не користам хотспот.

На efto и Vlecka им се допаѓа ова.
  21. Cika

Cika
    V.I.P

2,346
    876
    8 Декември 2009
    Баш тоа што кажа. Избриши го проксито од apn на телефонот.

На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Vlecka

Vlecka
    Gaining Experience

275
    145
    28 Јуни 2013
    Го избришав така што стои proxy - not set или нешто во тој филм. И за форумов почна со DNS бељите. :cry:

23. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

803
    527
    1 Јуни 2016
    Јас некни коа немаше нет, си пуштив хотспот, рокав фејс, Youtube, форумов и играв WoW.
    Никаков проблем неам со тоа.

Сподели

Вчитување...