1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VIP

Дискусија во форумот 'Vip/Blizoo' започната од unknown-xx, 21 Март 2012.

 1. 123456

  123456
  Gaining Experience

  743
  356
  12 Април 2013
  Машко
  Дедо мраз и јас кога потпишав договор лимит беше 5тб, значи немам нов договор значи треба да ги имам пак тие 5тб, но ги имам само 500гб, ајде пиши им на на фејсбук дај им име и презиме и прашај ги колку потрошено сообракај имаш и прати скриншот тука да те видам со тие 2000тб си симињал.
   
 2. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  849
  555
  1 Јуни 2016
  Вип немаат нет во Кисела вода моментално.
   
 3. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  762
  697
  27 Април 2010
  Машко
  Многу врнеше затоа и мора да се најде ерророт каде е сега :)
   
 4. 123456

  123456
  Gaining Experience

  743
  356
  12 Април 2013
  Машко
  Сега па за 6 дена сум успеал да поебам 250гб со намалена брзина од 70%(30мбпс), сега па намален сум на 90%(10мбпс) не се нормални овие
   
  На Krkac и NecrotoX им се допаѓа ова.
 5. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  141
  152
  14 Септември 2016
  Машко
  Пак изгледа ја прават финтата со онлајн попуст, а кога ќе отвориш одреден телефон го дава како онлајн недостапен. :)
   
 6. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,340
  2,940
  4 Септември 2008
  Дали вчера и денес имате проблем со мобилниот интернет?
   
 7. marick14

  marick14
  Intern

  121
  38
  2 Март 2011
  Денес ми се јавија за да направат анкета. Сецкаше мрежата додека зборував и одговарав на прашањата, едвај ја слушав девојката. Еб*те операторот глуп.
   
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,954
  1,177
  5 oктомври 2007
  Машко
  И така пак роаминг, и пак глупите интернет тарифирања од 1кб или 10кб. На тотално изгасени сите дата поставки во телефонот. На едниот број дури имам и дата пакет активирано, кој треба ако не сум на соодветен оператор да гаси тотално нет, и пак има 2-3 тарифирања кога се свичнал телефонот на друга мрежа. На другиот телефон е уште покомедија. Со уклучен аирплејн мод, има тарифирање. Кој ќе се жали пак. Секоја година исто. Само овојпат забегале, ги следам секој ден додека сум овде, и нема да им ги простам.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,340
  2,940
  4 Септември 2008
  Исклучи AGPS или enhanced/accurate GPS или како и да се вика. Ако користиш GPS или пак ти користи некоја апликација во позадина без да знаеш намести само да се користи тоа без овој мод. Тоа се користи за побрзо да те лоцира со помош на GPRS и сл., а не само преку сателити.
   
 10. efto

  efto
  Gaining Experience

  263
  199
  19 Април 2007
  Јас ова го имам решено со „Забрана за интернет во роаминг“
  Мојот Vip login
   
  На borcep и Oktar им се допаѓа ова.
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,954
  1,177
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ne koristam GPS, iskluceno e skroz, a location e namesteno na ona saver, netvork only. Dodatno AGPS mi e OFF.
  Toa ne e resenie. Nekad imam potreba i si go plakjam posteno. Ama ovie 1kb ili 5kb se smesni.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  Последна промена: 12 Јули 2019
 12. efto

  efto
  Gaining Experience

  263
  199
  19 Април 2007
  Јас поретко користам, ако ми треба можам да се логирам и да го вклучам пак.
   
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,954
  1,177
  5 oктомври 2007
  Машко
  Се е тоа така, и јас правев слично. Но ми се деси 2 пати да неможам да се логирам ради немање вифи во моментот, и од тогаш си седи уклучено, со исклучен дата роаминг. Сум приметил, можда нема врска, само се погодило, но ми се случува генерално само на одмор. Грција, Турција, Хрватска, кога сум ете повеќе денови на исто место. Дали се некои заебанции во ГСМ протоколот или незнам што, ама ете, ќе си пишам приговори пак.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 14. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  190
  109
  25 Февруари 2017
  Машко
  Од каде ова? Секогаш кога сум бил странство и со исклучен mobile data а вклучен GPS сум го немал никаков проблем со дополнителни трошоци.
   
 15. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,954
  1,177
  5 oктомври 2007
  Машко
  A na VIP si bil ?

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 16. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  190
  109
  25 Февруари 2017
  Машко
  Да. Ова го кажувам за Грција, често користев за навигација, но напоменувам дека роаминг дата ми беше исклучено кај нив. Мада ако имаш аирплане вклучено под никој случај не треба да наплатува. Види во детален преглед точно во кок термин ти е наплатено. Сега сум ма ТК, ќе видиме ваму како ќе биде. :D
   
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,954
  1,177
  5 oктомври 2007
  Машко
  Се од роаминг, Агпс и остали работи е исклучено. На телефон. Не кај нив у систем. Но како реков на едниот има уклучено и дата роаминг пакет, кој убаво си известува кога не сум на Водафон мрежа по СМС дека немам интернет. Но магично пак има 2-3 пакети кои "прошле" . На другиот број се е исклучено освен вифи. Дури ги фатив една вечер на детална од 22-08 сабајле беше во аирплејн, а на детална во 01часот 5кб . Со истиот телефон пред 2 месеца во Ирска и Германија немаше никаков проблем. Тоа значи нешто се дешава со мреживе на пребукирани места, ама мене тоа не ме интересира.
  ТК ич не ми ги спомнувај, за мене сега за сега се отпишани од поим оператор за надвор од МК.
  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 18. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  849
  555
  1 Јуни 2016
  Дечки, во К. Вода од 10 саат има проблеми со нет, на друго место некаде?
   
 19. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  278
  146
  28 Јуни 2013
  Дај бе што се губат ВИП. 10 души што ги знам веќе со проблеми се за тарифирањата од 1 кб и 33 денари. Превари. Некој да знае решение за тие што веќе се тарифирани?

  Друга ствар - кога пуштам хотспот за лаптопов - јутуб, гугл и слични не отвара. Блокира DNS-от. Кајгана, форумов, duckduckgo пример работат океј. Има некоја финта за да се среди или треба да се менува оператор?
   
 20. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  749
  1,222
  12 Септември 2013
  Машко
  Јас поднесов приговор (т.е. фирмата пошто е службен) и ми го прифатија. Принцип АПП, ако пројде пројде.
  За вториот проблем не можам да помогнам, не користам хотспот.
   
  На efto и Vlecka им се допаѓа ова.
 21. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,357
  900
  8 Декември 2009
  Баш тоа што кажа. Избриши го проксито од apn на телефонот.
   
  На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  278
  146
  28 Јуни 2013
  Го избришав така што стои proxy - not set или нешто во тој филм. И за форумов почна со DNS бељите. :cry:
   
 23. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  849
  555
  1 Јуни 2016
  Јас некни коа немаше нет, си пуштив хотспот, рокав фејс, Youtube, форумов и играв WoW.
  Никаков проблем неам со тоа.
   
 24. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,954
  1,177
  5 oктомври 2007
  Машко
  Еве и овде кај што се жалев да кажам.
  Да ги пишам и за арно. ВИП на фактура за минатиот месец ги сторнирале 99% од глупите интернет конектирања во роаминг со смешни траења и количина на трансфер. Си ги има во детална сметка, ама на фактурата има Попуст за тој износ.

  Едит: Пишав 99% бидејки се загледав во деталната и приметив дека бришат се што е под 10КБ. Ми останале 2 од (10.9КБ и 15.94КБ) кои се наплатени. Значи граница за автоматика им е изгледа 10КБ, за другово ќе треба да се оди со приговори, а кај мене за 66ден, искрено ме мрзи.
   
  Последна промена: 1 Август 2019
  На TexasUS и borcep им се допаѓа ова.
 25. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,011
  1,053
  6 Декември 2016
  Машко
  И јас ќе заборавев да пишам.

  Во делот Еднократни надоместоци е избришана ставката со сурфање во роаминг, а си стојат плаќањата за паркинг во јули. Е ама уште немам сметка конечна за јули, така да не знам дали си го префрлиле во сметка тоа со роамингот, мада ако е така - ќе ги нема и плаќањата за паркинг (ќе прикажува тековно за август).
   

Сподели

Вчитување...