1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VIP

Дискусија во форумот 'Vip/Blizoo' започната од unknown-xx, 21 Март 2012.

 1. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,896
  1,133
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не. Твоите немаат мрежа воопшто. Тоа единото што можда им вреди, добрата мрежа и стабилен нет (кога не заебава 4г-то) е благодарение на мрежата на телеком која ја купуваат. Се друго што е до нив да средат, подесат, овозможат е сега засега катастрофа.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 2. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  800
  526
  1 Јуни 2016
  Уште кењате мрежа на вип бе?
  Само јас ли сум Special snowflake шо немал никогаш проблеми со мрежа на вип и никогаш не викал ало ало еј ме слушаш ли?
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,896
  1,133
  5 oктомври 2007
  Машко
  И јас сум кажувал нонстоп дека најискрено со ало-ало никад ама никад не сум имал проблем. Нит па некој по дома. Ама ете викаат имало. Поеќе проблем сум имал со нет-от со тоа глупиот прокси нив, но и тоа се среди.
   
 4. 123456

  123456
  Gaining Experience

  718
  336
  12 Април 2013
  Машко
  18 денес мене брзината намалена која кло.арана испадна вип со укинување проверка на нет, никогаш не сум трошел нет за краток период.
   
 5. krema

  krema
  Professor

  8,735
  8,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  На колку те скинаа?
   
 6. 123456

  123456
  Gaining Experience

  718
  336
  12 Април 2013
  Машко
  70% од 100мбпс пакетот на 30мбпс
   
 7. krema

  krema
  Professor

  8,735
  8,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Уууу катастрофа.
   
 8. 123456

  123456
  Gaining Experience

  718
  336
  12 Април 2013
  Машко
  pom.png

  не се нормални само тоа ке кажам
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  8,735
  8,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе треба да размислуваш за миграција, и јас сум на вип но што знам, ваљда не надминувам 500Gb, имам договор со брзина 50mbps симетричен.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 10. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,800
  2,635
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  А значи мене не ми е јасно како сега ти кажуваат колку си потрошил, а на телефон кога им реков да ми дадат информација колку имам трошено претходниве месеци ми одговорија дека немаат увид во тие податоци. Е ај сеа.
   
 11. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  338
  169
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Имаат ама немаат. Тоа се вика Луд јебе збуњеног. Затоа ја не правам миграција. Ич несакам да им користам префикс. Право ги мењам.
   
 12. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  185
  107
  25 Февруари 2017
  Машко
  Сега без тоа проверката фино лепо ќе не је*ат. Барајте ден по ден како што беше да ви испратат лог колку сте потрошиле. Мада бидејќи имам искуство со овие, од јавување во контакт центар ништо нема да направите. Поднесете приговор, единствено тогаш ќе се заинтересираат. Таква им е политиката во фирмата.
   
 13. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  93
  68
  17 oктомври 2016
  Машко
  Имам договор со вип до август 30.Дали можам да го раскинам договорот сега или мора да се чека до август? Како оди тоа со плакање пенали. Колку се плаќа за 2 месеци? Искрено ич не сум задоволен од мрежата на вип. Кога сум во градот е океј ама кога отидам во село неможам да звонам. Па сакам да и дадам шанса на телекабел.
   
 14. krema

  krema
  Professor

  8,735
  8,471
  24 Јуни 2009
  Машко
  Најдобро чекај си август, не се замарај со пенали.
   
 15. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  338
  169
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Оди и прашај си најубаво. Кажи си дека неси задоволен и сакаш да прекинеш. И пиши шо ти кажале!
   
 16. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  34
  77
  30 Август 2018
  Машко
  Има некој начин да проверам колку сум потрошил месечно?
  Бидејќи симнувам многу BluRay филмови по околу 40-50 GB и никогаш ми се нема намалена брзината. Договорот ми е одамна склучен па можеби затоа и не подлежам под фер плеј политика.
   
 17. aleksandardespotovikj

  aleksandardespotovikj
  Gaining Experience

  917
  406
  7 Март 2014
  Машко
  Нормално е да има политика за фер користење, инаку ќе биде каша попара. 500ГБ се повеќе од доволно за просечен корисник,вие што мислите дека трошите повеќе од тие 500гб сигурно има некоја можост да разговарате со некого да го нема овој лимит.. со секако малце повисока цена. Отидете до некој салон поразговарајте за вашите опции како клиент кој што троши повеќе од 500гб месечно.
   
 18. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,800
  2,635
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Cool story bro :)
   
  На aleksandardespotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 19. aleksandardespotovikj

  aleksandardespotovikj
  Gaining Experience

  917
  406
  7 Март 2014
  Машко
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 20. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  307
  362
  10 oктомври 2011
  Машко
  Мислам дека старите пакети имаат повисок лимит (5 TB) или воопшто немаат.
  Трагично е тоа што условите во пакетите наместо да бидат подобрени, одат по надолна линија. Конкретно, јас имам стар пакет со 150/15 брзина, а моментално најголемата брзина која ја нудат е 100. Мојот пакет е постар од 4-5 години.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 21. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,800
  2,635
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  И јас бев со 150 ама потпишав нов Комбо договор заради HBO и ме скратија на 100.

  Иначе тој пакет 150 беше огромен скок и го направија непосредно пред Близу да се спојат со VIP. Јас од некои 50 Mbps тогаш памтам скокнав на 150, за поефтина цена. Беше лудо :)

  Annotation 2019-06-19 140434.png
   
  На NanoCell му/ѝ се допаѓа ова.
 22. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  307
  362
  10 oктомври 2011
  Машко
  Јас останав на стариот пакет, а HBO можам да си го докупам како посебен сервис за заштедата :) Единствено негативно е што не дозволуваат замена на опремата за да имам снимање на телевизија без додатни USB-ња, ама не ми е deal breaker тоа.
   
 23. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,800
  2,635
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Епа јас бидејќи го имам најскапиот Комбо пакет со 3 мобилни линии на него, поефтино ми испаѓаше да потпишам нов договор отколку да доплаќам плус за HBO. Вака за истите пари ги имам сите HBO вклучени во претплатата, плус добив тоа за интерактивно ТВ, а ми дадоа и Combo Box рутер што ќе го користам сега летово. Така да вредеше да ги жртвувам тие 50 Mbps.
  А сега кога ќе стануваат A1 Group се надевам на некои пакети како бугарските :)
   
  На NanoCell му/ѝ се допаѓа ова.
 24. 123456

  123456
  Gaining Experience

  718
  336
  12 Април 2013
  Машко
  Ти воопшто не трошиш повеке од 500гб па и останатите што симињале блуреј по 50гб ко еден погоре член на предходните страни немам лимит кога сликаше се уверил дека воопшто не поминувал над 500гб, јас 4 година по ред немам нов договор склучено тоа важи за сите дали си пред 250 години корисник или сега те сечат после 500гб.
   
 25. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  307
  362
  10 oктомври 2011
  Машко
  Врз основа на што го донесе истиот заклучок ? Јас никаде во мојата сметка (онлајн каде што имам целосни привилегии, но и испечатена месечна сметка) немам извештај за потрошен интернет сообраќај.

  Мојата логика се базира на следново:
  1. Имам 2 компјутери кои најмалку 10 часа во денот активно гледаат live видео материјал на full hd резолуција - 1080p. Според нашиот мил Google, таа резолуција во превод значи околу 3,1 GB сообраќај на час.
  Вкупниот сообраќај од двата компјутери е да претпоставиме околу 6 GB на час, односно 60 GB на дневно ниво или 1800 GB ме месечно ниво.

  2. Додатни филмови, апликации, игри, регуларни упдејти - Со оглед на тоа дека имам околу 20-30 игри на Steam кои автоматски се упдејтуваат, спуштам неколку филмови/серии месечно во најдбриот достапен квалитет, со сигурност можам да кажам дека трошам најмалку 100 GB што е дури и мала бројка.

  3. Додатен сообраќај од 5 мобилни телефони со сите можни апликации на нив. Судејќи според потрошувачката на мобилниот интернет 4G (4GB) која е искористена до крајниот лимит и споредувајќи го времето за кое мобилниот е приклучен на wi-fi во однос на времето кога се користи 4G, би додал уште минимум од 50 GB.

  Собраните ставки ми даваат сообраќај во рангот на 2000 GB месечно, но дури и да ги намалиме моите претпоставки за 50% сепак далеку го надминуваат споменатиот лимит од 500 GB во политиката за фер користење. Никогаш не ми била намалена брзината во текот на неколку години, што ми дава право да претпоставам дека мојот договор подлежи на различен лимит (во случајов споменатиот 5 TB).
   

Сподели

Вчитување...