1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ВИП станува А1?

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Melisandre, 21 Август 2019.

 1. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  98
  154
  6 Мај 2019
  Женско
  "A1 Телеком Австрија Групацијата која котира на Виенската берза, e водечки провајдер на дигитални услуги и комуникациски решенија во Централна и Источна Европа со повеќе од 24 милиони корисници, во моментов присутна во седум земји: Австрија, Бугарија, Хрватска и Словенија (А1), Белорусија (velcom), Србија (Vip mobile) и Македонија (one.Vip).

  Нудејќи комуникациски услуги, решенија за наплата преку телефон , услуги со забавна содржина како и интегрирани бизнис решенија, А1 Телеком Австрија Групацијата достигна приходи од 4.47 милијарди евра на крајот на 2017 година. Близу 19.000 вработени и совршената инфраструктура за широкопојасен интернет овозможуваат дигитален деловен живот и стил и поврзување на луѓето, компаниите и нештата насекаде во секое време. Како европска подружница на América Móvil, еден од најголемите провајдери на безжични услуги во светот, А1 Телеком Австрија Групацијата е сместена во Виена овозможувајќи пристап до глобалните комуникациски решенија."

  Приватни - Vip

  На официјалната страна на Вип стои известување за ребрендирањето.
  Некој да има поопширни познавања за новиот boss-to-be? :)
   
 2. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, тие се од поодамна во групацијата на А1 но ребрендирањето и е закажано за роденденот кој што сега набргу им доаѓа.
  Се исто си останува, само брендот се менува и ќе додадат некоја нова џиџамиџарница за повеќе пари да направат.
   
  StalkeR, Sherminator, Melisandre и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  98
  154
  6 Мај 2019
  Женско
  Се надевам некоја атрактивна, мислам треба бар да почастат нешто за роденденот, нели? ^^
   
  На Sherminator и krema им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Се сомневам дека ќе почастат нешто, но ајде да не судиме однапред и да видиме што навистина ќе понудат за ребрендирањето.
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,275
  3,570
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Мене за роденденот ме почастија 3гб интернет во време траење од 1 месец. А ние нив за нивниот роденден ке ги почастиме со повисоки сметки .
   
  StalkeR, Sherminator, bxxxn и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,188
  1,248
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  добро би било кога на сите претплатници во овие земји би го исклучиле роамингот.
  си идеш во Бугарија на одмор и си фураш 4Г.
   
  На Nem_Akata и bxxxn им се допаѓа ова.
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,477
  25,518
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 8. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  707
  2,349
  27 Јануари 2014
  Машко
  Мене од визуелен аспект ова многу ми смета. Брендинот на вип мислам дека е едно 15 години пред оној на А1 групацијата. 3Д лого, со сенки во 2019...
   
  На Justice for All, Makedonec^, Маша и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,601
  4,534
  23 Јуни 2015
  Машко
  Нека ја подобрат инфраструктурата, друго не ми треба.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  98
  154
  6 Мај 2019
  Женско
  Е, кога би било...

  Јас си користам претплата без обврзувачки договор. Си го сакам правото утре да ми текне да си кажам чао без пенали и слични зафрканции.
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,536
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Многу јасно.
  Јас така со жена ми, потпишувам брак на 10 години, може да и го продолжам договорот може не, еве 9-та година е треба да зготви нешто вкусно и да почасти иначе.... чорба маестрице :crazy::crazy:
   
  На goranzoran, Dinamit, LegijaIVAN и уште 7 други им се допаѓа ова.
 12. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  98
  154
  6 Мај 2019
  Женско
  Хахаха
  Абе изнеси ја жената на вечера со црвено вино, тоа ти е гаранција за во наредната деценија дека ќе имаш зготвен ручек. Тоа се вика политика за грижа на корисници. Функционира. ;)
   
  Software, Вајкинг и на Astro им се допаѓа ова.
 13. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,367
  2,439
  9 Февруари 2011
  Exactly, ко некоја заебанција праена у word им е логото.
   
  На Sukhoi и Sherminator им се допаѓа ова.
 14. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  178
  72
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  А ние што веќе имаме активен договор, ќе не почастат со нешто?
   
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,085
  4,481
  4 ноември 2013
  Машко
  Да, со нова зголемена сметка... како за почеток.
   
  На damil и krema им се допаѓа ова.
 16. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  256
  347
  3 Јануари 2019
  Машко
  Во Бугарија, од како близу се ребрендираше во А1 воведоа доста добри пакети и солидни комбинации. Додека, во Србија, Хрватска и Словенија мислам дека по исто продужија да си тераат. Претпоставувам дека ќе е така и кај нас.

  Уште полошо е кога ќе видиш која агенција им стои зад логото.

  Projects - Saffron Brand Consultants
  A1 - Saffron Brand Consultants
   
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Дали стварно истиве шо го правеле YouTube ребрандингот го правеле и за A1? Ова портфолиово за A1 реално не делува толку крш колку шо се нашиве примери.

  Ко шо гледам намената е да А буквата во А1 логото биде користена во различни сценарија... ама некако многу мала резолуција и шит имплементација искористиле у веб сајтот.

  Ова:
  A1 - Saffron Brand Consultants
   
 18. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  256
  347
  3 Јануари 2019
  Машко
  Лично мислам дека Сафрон имаат зезнато многу логоа и брендизни. Само на YouTube и на Fujitsu се добри примери.

  Да во право си, идејата е да биде лого систем. Ама како што гледам A1 Group никаде не го користи тој лого систем, туку сегде си цепаат со деблиното лого.
   
  На Маша и toshex им се допаѓа ова.
 19. 123456

  123456
  On your way to fame

  940
  502
  12 Април 2013
  Машко
  ако не го укинат тоа ограничување на 500гб нека се .бат у д.пе
   
 20. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  707
  2,349
  27 Јануари 2014
  Машко
  Прелошо изведено. Не знам која им била идејата ама ова не е нешто што би ставил во портфолио. Се што сакале да постигнат можеле на многу по simple начин да го изведат и да изгледа визуелно убаво за очи. Коа им влагаш во проекти, конкретново лого штрчи и тоа ептен.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 21. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^
  Intern

  70
  16
  7 Април 2008
  Машко
  Ништо ново, се знаеше тоа одамна дека ќе се промени името. А и навикнати сме веќе од времето на Cosmofon / Мобимак.

  Не верувам дека ќе се смени нешто, цените сигурно ќе бидат исти. Претпоставувам ќе се сконцентрират на 5G технологијата.
   
  На Torlakian му/ѝ се допаѓа ова.
 22. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  178
  72
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Навикнати сме со "промена на имиња". :D:D

  Иначе користам А1 во Бугарија на припејд и сум задоволен до сега и од пакетот и од мрежата.
   
 23. Justice for All

  Justice for All
  Gaining Experience

  218
  135
  10 Септември 2010
  Машко
  Кога им е роденден на вип? @Melisandre
   
 24. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^ Лани славеа на крај од (30) Август, не знам дали имаат прецизна дата за оваа година.
   
 25. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,601
  4,534
  23 Јуни 2015
  Машко
  Мислам дека 25/26 Август.
   

Сподели

Вчитување...