1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Vip Комбо Lite пакети

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Mar tiN, 28 Мај 2016.

1. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

549
    366
    2 Јануари 2014
    Машко
    Vip Комбо Lite пакетите овозможуваат комплетна забава за Вашиот дом дури и кога на Вашата локација нема кабелската покриеност. Со нив добивате:
    • дигитална телевизија што можете да ја носите со себе каде и да патувате во Македонија и со можност за повеќе ТВ-приклучоци;
    • стабилен интернет за Вашиот дом и
    • фиксна линија со неограничени разговори кон сите национални фиксни мрежи.
    Е сега од сите 3 точки мене ме интересира 2-та . Во пакетот пишува интернет брзина 10/1 мбпс а никаде не е објаснето со која технологија ќе се добијат тие 10 мбпс. Наоколу се распрашував и ми спомнаа дека одкако ќе заврши 4G проектот на вип :D ќе имало некој "посебни уреди" веројатно како на Оne canopy то и преку него ќе иде врската. Некој подетално да не е запознаен со ова бидејќи паќетите се во продажба а ништо не е познато :D :D

На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,732
    1,205
    16 Јуни 2010
    Машко
    Сега ке добиеш преку ADSL, а додека Вип ја покрие целата држава ке треба да почекаш доста време.

3. lynx

lynx
    Unstoppable

3,397
    3,117
    4 Септември 2008
    Lite ти се услугите што ги нудешете One, сега се e исто само под друго име. Единствена разлика може доколку се кабелски покрени во твојот реон интернетот да оди преку тоа, а телевизијата да биде преку DVB-T.

4. busav0408

busav0408
    Intern

58
    14
    17 Декември 2015
    Машко
    Бидејќи и Blizoo е сега VIP можеби преку нив ќе оди или преку ONE бидејќи и досега нудеа до 10 mbps

5. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

549
    366
    2 Јануари 2014
    Машко
    Мислам дека интернетот ќе оди преку некој вид на рутер кој подржува 4G и ќе биде наменет за места каде воопшто нема кабелска покриеност и ќе се користи мобилната мрежа , барем јас така мислам .

6. gego

gego
    Gaining Experience

254
    273
    6 Декември 2009
    Машко
    Телекомуникациски Техничар
    Комбинацијата е : интернет/телефонија-парица(бакар), телевизија - двб-т алијас бумтв

7. lynx

lynx
    Unstoppable

3,397
    3,117
    4 Септември 2008
    Баш ме интересира како ги нудат сега овие пакети, дури и да има кабловска покриеност дали може на мое барање да земам Lite пакет преку dvb-t. На пример има помалце канали ама пак затоа има неколку канали што не ги нудеше близу, како на пример AXN, HBO...

8. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

549
    366
    2 Јануари 2014
    Машко
    Прашував за места каде што воопшто нема ни бакар ни кабелска , ми одговорија дека наскоро кога ќе заврши 4G изградбата низ мк , интернетот ќе оди слично како канопито на оне , информациите не ми се веродостојни 100% затоа прашав може некој е повеќе информиран.

9. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,732
    1,205
    16 Јуни 2010
    Машко
    А некој да објасни како работи Канопито? Исти предаватели користеше како мобилните?

10. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

549
    366
    2 Јануари 2014
    Машко
    Да да.

На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. krema

krema
    Professor

11,017
    10,535
    24 Јуни 2009
    Машко
    Како да не.
    Canopy работи со wi-fi протокол, ги користеа моделите на 5.2Ghz.
    Истото го нарекуваа WIMAX:)

12. kirev

kirev
    Unstoppable

5,298
    3,676
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Не е вимакс...

13. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,732
    1,205
    16 Јуни 2010
    Машко
    Прочитав на Wikipedia ми се разјасни до некаде. Ама сепак еве типична ситуација. По селата нели воведоа интернет во училиштата. Повеќето од нив користат Canopy антени. За да работи канопито, мора да се поврзе на некаков Access Point. Што правиме на оние места оддалечени од градот, пример села на планина каде единствен сигнал што стигнува е на мобилните оператори. Претпоставувам дека предавателот се користи и како Access Point и користи дел од сообраќај предвиден првенствено за мобилните услуги, за да се поврзе до базата во градот? Не ми текнува некое друго решение.

14. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,304
    4,832
    4 ноември 2013
    Машко
    Да те поправам :D 5.2, 5.4 и 5.7
    Иначе нема врска со WiMax.

Канопито се врзува со друго Канопи... нешто како Point To MultiPoint и нема врска со мобилните предаватели.
    На мобилните предаватели ставаат канопи кој работат како AP... барем така знам :) ако има некој поупатен нека ме поправи ако грешам. (ама сум сигурен дека не грешам)

Последна промена: 29 Мај 2016
    goran_oh, kirev и на Sukhoi им се допаѓа ова.
  15. krema

krema
    Professor

11,017
    10,535
    24 Јуни 2009
    Машко
    Мобилната телефонија со Motorola Canopy немаат ништо заедничко.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

549
    366
    2 Јануари 2014
    Машко
    Опремата стои на ист предавател , па имаат нешто заедничко или не незнам ,само знам каде има предавател таму има и Wadsl интернет.

17. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,283
    893
    8 Мај 2010
    Машко
    Уште го имам канопито дома од One.net на вреемето кога беше, опремата ја баталија не верувам дека ќе ја ре-активираат..

18. Mar tiN

Mar tiN
    Gaining Experience

549
    366
    2 Јануари 2014
    Машко
    Нема да оди преку канопито , преку 4G мобилната мрежа ќе иделе Lite пакетите,така ми кажаа во One/Vip салон, а канопито не беше баталено до пред 1 месец ,сеуште се местеше wadsl интернет,ама во повеќе не.

Сподели

Вчитување...