1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Vip Комбо Lite пакети

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Mar tiN, 28 Мај 2016.

 1. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  549
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Vip Комбо Lite пакетите овозможуваат комплетна забава за Вашиот дом дури и кога на Вашата локација нема кабелската покриеност. Со нив добивате:
  • дигитална телевизија што можете да ја носите со себе каде и да патувате во Македонија и со можност за повеќе ТВ-приклучоци;
  • стабилен интернет за Вашиот дом и
  • фиксна линија со неограничени разговори кон сите национални фиксни мрежи.
  Е сега од сите 3 точки мене ме интересира 2-та . Во пакетот пишува интернет брзина 10/1 мбпс а никаде не е објаснето со која технологија ќе се добијат тие 10 мбпс. Наоколу се распрашував и ми спомнаа дека одкако ќе заврши 4G проектот на вип :D ќе имало некој "посебни уреди" веројатно како на Оne canopy то и преку него ќе иде врската. Некој подетално да не е запознаен со ова бидејќи паќетите се во продажба а ништо не е познато :D :D
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Сега ке добиеш преку ADSL, а додека Вип ја покрие целата држава ке треба да почекаш доста време.
   
 3. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,117
  4 Септември 2008
  Lite ти се услугите што ги нудешете One, сега се e исто само под друго име. Единствена разлика може доколку се кабелски покрени во твојот реон интернетот да оди преку тоа, а телевизијата да биде преку DVB-T.
   
 4. busav0408

  busav0408
  Intern

  58
  14
  17 Декември 2015
  Машко
  Бидејќи и Blizoo е сега VIP можеби преку нив ќе оди или преку ONE бидејќи и досега нудеа до 10 mbps
   
 5. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  549
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Мислам дека интернетот ќе оди преку некој вид на рутер кој подржува 4G и ќе биде наменет за места каде воопшто нема кабелска покриеност и ќе се користи мобилната мрежа , барем јас така мислам .
   
 6. gego

  gego
  Gaining Experience

  254
  273
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  Комбинацијата е : интернет/телефонија-парица(бакар), телевизија - двб-т алијас бумтв
   
 7. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,117
  4 Септември 2008
  Баш ме интересира како ги нудат сега овие пакети, дури и да има кабловска покриеност дали може на мое барање да земам Lite пакет преку dvb-t. На пример има помалце канали ама пак затоа има неколку канали што не ги нудеше близу, како на пример AXN, HBO...
   
 8. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  549
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Прашував за места каде што воопшто нема ни бакар ни кабелска , ми одговорија дека наскоро кога ќе заврши 4G изградбата низ мк , интернетот ќе оди слично како канопито на оне , информациите не ми се веродостојни 100% затоа прашав може некој е повеќе информиран.
   
 9. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  А некој да објасни како работи Канопито? Исти предаватели користеше како мобилните?
   
 10. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  549
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Да да.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  11,017
  10,535
  24 Јуни 2009
  Машко
  Како да не.
  Canopy работи со wi-fi протокол, ги користеа моделите на 5.2Ghz.
  Истото го нарекуваа WIMAX:)
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не е вимакс...
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Прочитав на Wikipedia ми се разјасни до некаде. Ама сепак еве типична ситуација. По селата нели воведоа интернет во училиштата. Повеќето од нив користат Canopy антени. За да работи канопито, мора да се поврзе на некаков Access Point. Што правиме на оние места оддалечени од градот, пример села на планина каде единствен сигнал што стигнува е на мобилните оператори. Претпоставувам дека предавателот се користи и како Access Point и користи дел од сообраќај предвиден првенствено за мобилните услуги, за да се поврзе до базата во градот? Не ми текнува некое друго решение.
   
 14. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,304
  4,832
  4 ноември 2013
  Машко
  Да те поправам :D 5.2, 5.4 и 5.7
  Иначе нема врска со WiMax.

  Канопито се врзува со друго Канопи... нешто како Point To MultiPoint и нема врска со мобилните предаватели.
  На мобилните предаватели ставаат канопи кој работат како AP... барем така знам :) ако има некој поупатен нека ме поправи ако грешам. (ама сум сигурен дека не грешам)
   
  Последна промена: 29 Мај 2016
  goran_oh, kirev и на Sukhoi им се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  11,017
  10,535
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мобилната телефонија со Motorola Canopy немаат ништо заедничко.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  549
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Опремата стои на ист предавател , па имаат нешто заедничко или не незнам ,само знам каде има предавател таму има и Wadsl интернет.
   
 17. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,283
  893
  8 Мај 2010
  Машко
  Уште го имам канопито дома од One.net на вреемето кога беше, опремата ја баталија не верувам дека ќе ја ре-активираат..
   
 18. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  549
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Нема да оди преку канопито , преку 4G мобилната мрежа ќе иделе Lite пакетите,така ми кажаа во One/Vip салон, а канопито не беше баталено до пред 1 месец ,сеуште се местеше wadsl интернет,ама во повеќе не.
   

Сподели

Вчитување...