1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VIP интернет политика за фер користење(фиксен)

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од bakidota, 22 oктомври 2017.

 1. bakidota

  bakidota
  Intern

  76
  27
  21 Март 2017
  Машко
  Ми се намали брзината на интернетот од 50мбит на 10мбит, се јавив на подршка ми велат имале некоја политика за фер користење.
  Прв пат слушам, знам телеком имаат ама за овие вип се изненадив. Во договорот што е потпишан ништо нема за политика на фер користење, а и проверив на Vip веб страната не најдов ништо такво. Чаре? Како може да ми намалат брзина а ништо не пишале у договорот (лафинг мај ас оф)
   
  На NecrotoX и artweb им се допаѓа ова.
 2. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Вип се клошарска фирма со многу криминални финти во договорите. Со лоша мрежа скоро никаков супорт и без почит кон клиентите. Исти се и телеком, и кај нив за екипа се чека со недели со таа разлика што мрежата и нетот им се добри. Побарај на мејл нека ти пратат зошто е намалена брзината, да имаш основа за раскинување договор за доказ пред АЕК, ако сакаш да ги откачиш.
   
  На Skorp и bakidota им се допаѓа ова.
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,456
  10,339
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не се правете луди, на 5 места на сајтот пишува за политика на фер користење ништо ново во интернет светот. Кажи кој пакет го имаш и ке ти најдам кај ти пишува.
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 4. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Ова подмолно го воведоа летоска, претходно немаше никаква политика на фер користење. Ќутенката го додадоа, и во мојот договор нема ништо.

  Кога постоеше Blizoo максимална брзина беше 150 мбпс и немаше никакво огранучување на брзината.
  Откако го превземаа намалија макс брзина на 100 мбпс, воведоа педерски лимит на трансферот и почнаа да се појавуваат проблеми со банирани ip адреси. Наместо на подобро отидоа на полошо :(

  EDIT: @Oktar еве скриншот дека ништо не пишува за лимит, неограничен без никаква фуснота чисто и јасно. Исто вака е и кај Combo пакетите. Може пишува некаде закопано на сајтот или во некои PDF документи ама треба јасно и гласно овде да пишува, плус кога ја воведуваа оваа рестрикција требаше секој корисник да го известат на некој начин.

  Capture.PNG
   
  Последна промена: 22 oктомври 2017
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,254
  581
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Ако се работи за политика на фер користење требаше до сега да ми ја намалат брзината.
  Месецов го убив, а брзината уште фул, јас мислам дека тој од техничка подршка тресе зелени, веројтано имаат технички проблем.
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,706
  1,171
  16 Јуни 2010
  Машко
  Веќе у неколку теми имам пишано и тука пак. Ако сакате неограничен интернет(вистински) само Неотел(оптика) и Телекабел(кабелска и оптика). Друго е ограничено со вакви финти. Инаку за ова погоре се беше дискутирало во друга тема, службите не се грешка, стварно има некаков лимит и намалување на брзина.
  Едит: Линк
  6-тото треба да го прочитате.
   
  Последна промена: 22 oктомври 2017
  На Oktar и NecrotoX им се допаѓа ова.
 7. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Стварно има лимит, се збореше во Blizoo темата за ова.
   
 8. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,254
  581
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Мојот е од Близу и 100% сум сигурен дека нема никаков лимит.
   
  На Ромулка му/ѝ се допаѓа ова.
 9. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Црно на бело ти пишува во документот од погоре, како што кажав закопано длабоко за да не можеш да го најдеш:

  Capture.PNG
   
  На Oktar и Sukhoi им се допаѓа ова.
 10. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Има такви услови ама он кажа дека му е 10 мегабита, според условите треба да му биде до 5 макс така да може и нешто друго да е.
  Инаку јас имам од старите пакети сега за сега не сум чепнат, во просек по 400-500 се троши со 30 мегабита.

  Инаку треба да правите разлика од сообраќај и брзина. Направениот сообраќај е неограничен како што си пишува, брзината иако се намалува не ве ограничуваат после тоа колку ќе симнете со таа брзина.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,266
  25 ноември 2014
  Postarite dogovori nemaat vakva klazula :)
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 12. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Точно немаат, ама ајде протумачи го ова:

  Кои се тие повластени услуги? Они секогаш имаат повластено нешто кога потпишуваш нов договор, ова може да го тумачат како им одговара.
  Исто така дефиницијата е за сите претплатници, што значи старо/нови ако имаш некоја ставка у договор за нешто повластено те опфаќа ова.

  Јас договор сум склучил пред 5 години, тогаш наместо 20 мегабита од стандардниот пакет ми дале 30 мегабита оти давале нешто гратис да ме привлечат, дали тоа значи дека по тој основ може да ме условат?

  Вип се најпоганите за тужење и слично, отворете статистика од АЕК ќе видите кој има најмногу приговори и тужења.
   
 13. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Види го постов, всушност и од тој пост почнуваат и истиве муабети летоска, последните 2 страни во темата за Blizoo.
  (треба некој модератор да ги премести овие мислења тамо и да ја преименува таа тема)
   
 14. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,161
  4 Јули 2013
  На вип интернетот не е неогрaничен на база на up+down туку е 1000Gb(во меѓувреме ако го смениле) што е фактички за нив неограничен, после тоа следи намалување на брзината. И телеком го има ова само беше 600-700Gb ако не се лажам. Политика на фер користење имало и порано само ја пишува на пар места и потешко се наоѓа. Кај мене во договорот (кој е постар и продолжуван и споен после во комбо) ако го најдам негде стоеше дека се намалува брзината ако се надмине тој "неограничениот" трансвер. Постои и дел во договорот за која е точно дефинирана минимална и максимална брзина која може да се испорача на одредено место во даден момент.
   
  Последна промена: 22 oктомври 2017
 15. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  само кај интернет и мобилни оператори неограничено=600 и еден мега бајт= 1 000 000 бајти.
  Парата и безобразлукот се појаки од математиката.
   
 16. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  3,147
  2 Септември 2012
  Машко
  Вчера на кратко снемав интернет, се јавувам во контакт центар викам немам интернет.
  И стандардна процедура провери ова, провери она рестарт на техниколорот мада ја пред тоа 50 рестарта му направив.
  И девојчево (оператор) ми вика сеуште нема ?
  Јас: да
  Оператор: ајде сега провери ја брзината.
  Јас: kako мислиш ?
  Оператор: оди на speedtest
  Јас: ама јас немам интернет затоа се јавив.
  Оператор: ааа тоа, добро сега вака.....
  цццц...
   
  Последна промена: 22 oктомври 2017
  artweb, causevd и на STEFF им се допаѓа ова.
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Дај линк за статистики за тужби против ВИП?
   
 18. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  142
  53
  14 Јуни 2014
  Машко
  Istava politika e i za koristenje na optika kaj Vip preku Telekom?Posle 500gb od 40/40 brzinata mi se namaluva na kolku?
   
 19. acikaaa

  acikaaa
  Intern

  11
  5
  22 oктомври 2018
  Машко
  Ме интересира го гледам Vip Combo 3М пакетот пишува Неограничен интернет до 50/3 Mbps (download/upload), колку е тоа реално 50Мbps? дека на телеком стварно е брз и стабилен интернетот
   
 20. krema

  krema
  Professor

  10,048
  9,673
  24 Јуни 2009
  Машко
  Брз е колку 50Mbps, немај гајле за брзина, VIP имаат стабилни конекции.
   
  cipiripi, biroto и на acikaaa им се допаѓа ова.
 21. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  После 500 гигабајти почнува да се намалува брзината, до 700 гигабајти имаш помала брзина над тоа уште помала и така. Точно колку се намалува во проценти не знаеме.
   
  На acikaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 22. acikaaa

  acikaaa
  Intern

  11
  5
  22 oктомври 2018
  Машко
  Извини, ме интересира уште ова, тие 50Mbps се добиваат преку оптички кабел или? дека не ги разбирам
   
 23. krema

  krema
  Professor

  10,048
  9,673
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако си во LAN зона тогаш доаѓа преку LAN, ако си во доксис зона тогаш иде преку коаксијален.
   
  На acikaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 24. acikaaa

  acikaaa
  Intern

  11
  5
  22 oктомври 2018
  Машко
  E тоа незнам, во Карпош 3 сум во зградите :)
   
 25. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,076
  2,326
  19 Јули 2013
  Над 500 гига се намалува на 30 мегабити, а потоа на 10.

  @acikaaa
  Интернетот дома доаѓа преку коаксијален (или лан) кабел, не е оптика. Стабилен е и како брзина и како врска.
   
  На acikaaa му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...