1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

VIP интернет политика за фер користење(фиксен)

Дискусија во форумот 'Vip/Blizoo' започната од bakidota, 22 oктомври 2017.

1. bakidota

bakidota
    Intern

71
    25
    21 Март 2017
    Машко
    Ми се намали брзината на интернетот од 50мбит на 10мбит, се јавив на подршка ми велат имале некоја политика за фер користење.
    Прв пат слушам, знам телеком имаат ама за овие вип се изненадив. Во договорот што е потпишан ништо нема за политика на фер користење, а и проверив на Vip веб страната не најдов ништо такво. Чаре? Како може да ми намалат брзина а ништо не пишале у договорот (лафинг мај ас оф)

На NecrotoX и artweb им се допаѓа ова.
  2. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,771
    5,740
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Вип се клошарска фирма со многу криминални финти во договорите. Со лоша мрежа скоро никаков супорт и без почит кон клиентите. Исти се и телеком, и кај нив за екипа се чека со недели со таа разлика што мрежата и нетот им се добри. Побарај на мејл нека ти пратат зошто е намалена брзината, да имаш основа за раскинување договор за доказ пред АЕК, ако сакаш да ги откачиш.

На bakidota му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Oktar

Oktar
    Guru

3,037
    8,237
    23 oктомври 2012
    Машко
    Не се правете луди, на 5 места на сајтот пишува за политика на фер користење ништо ново во интернет светот. Кажи кој пакет го имаш и ке ти најдам кај ти пишува.

На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
  4. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,610
    2,408
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Ова подмолно го воведоа летоска, претходно немаше никаква политика на фер користење. Ќутенката го додадоа, и во мојот договор нема ништо.

Кога постоеше Blizoo максимална брзина беше 150 мбпс и немаше никакво огранучување на брзината.
    Откако го превземаа намалија макс брзина на 100 мбпс, воведоа педерски лимит на трансферот и почнаа да се појавуваат проблеми со банирани ip адреси. Наместо на подобро отидоа на полошо :(

EDIT: @Oktar еве скриншот дека ништо не пишува за лимит, неограничен без никаква фуснота чисто и јасно. Исто вака е и кај Combo пакетите. Може пишува некаде закопано на сајтот или во некои PDF документи ама треба јасно и гласно овде да пишува, плус кога ја воведуваа оваа рестрикција требаше секој корисник да го известат на некој начин.

Capture.PNG

Последна промена: 22 oктомври 2017
    На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. artweb

artweb
    Gaining Experience

987
    407
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Ако се работи за политика на фер користење требаше до сега да ми ја намалат брзината.
    Месецов го убив, а брзината уште фул, јас мислам дека тој од техничка подршка тресе зелени, веројтано имаат технички проблем.

На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,617
    1,016
    16 Јуни 2010
    Машко
    Веќе у неколку теми имам пишано и тука пак. Ако сакате неограничен интернет(вистински) само Неотел(оптика) и Телекабел(кабелска и оптика). Друго е ограничено со вакви финти. Инаку за ова погоре се беше дискутирало во друга тема, службите не се грешка, стварно има некаков лимит и намалување на брзина.
    Едит: Линк
    6-тото треба да го прочитате.

На Oktar и NecrotoX им се допаѓа ова.
  7. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,610
    2,408
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Стварно има лимит, се збореше во Blizoo темата за ова.

8. artweb

artweb
    Gaining Experience

987
    407
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Мојот е од Близу и 100% сум сигурен дека нема никаков лимит.

На Ромулка му/ѝ се допаѓа ова.
  9. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,610
    2,408
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Црно на бело ти пишува во документот од погоре, како што кажав закопано длабоко за да не можеш да го најдеш:

Capture.PNG

На Oktar и Sukhoi им се допаѓа ова.
  10. lynx

lynx
    Unstoppable

3,211
    2,728
    4 Септември 2008
    Има такви услови ама он кажа дека му е 10 мегабита, според условите треба да му биде до 5 макс така да може и нешто друго да е.
    Инаку јас имам од старите пакети сега за сега не сум чепнат, во просек по 400-500 се троши со 30 мегабита.

Инаку треба да правите разлика од сообраќај и брзина. Направениот сообраќај е неограничен како што си пишува, брзината иако се намалува не ве ограничуваат после тоа колку ќе симнете со таа брзина.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,134
    1,276
    25 ноември 2014
    Postarite dogovori nemaat vakva klazula :)

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lynx

lynx
    Unstoppable

3,211
    2,728
    4 Септември 2008
    Точно немаат, ама ајде протумачи го ова:

Кои се тие повластени услуги? Они секогаш имаат повластено нешто кога потпишуваш нов договор, ова може да го тумачат како им одговара.
    Исто така дефиницијата е за сите претплатници, што значи старо/нови ако имаш некоја ставка у договор за нешто повластено те опфаќа ова.

Јас договор сум склучил пред 5 години, тогаш наместо 20 мегабита од стандардниот пакет ми дале 30 мегабита оти давале нешто гратис да ме привлечат, дали тоа значи дека по тој основ може да ме условат?

Вип се најпоганите за тужење и слично, отворете статистика од АЕК ќе видите кој има најмногу приговори и тужења.

13. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,610
    2,408
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Види го постов, всушност и од тој пост почнуваат и истиве муабети летоска, последните 2 страни во темата за Blizoo.
    (треба некој модератор да ги премести овие мислења тамо и да ја преименува таа тема)

14. STEFF

STEFF
    Unstoppable

1,689
    2,437
    4 Јули 2013
    На вип интернетот не е неогрaничен на база на up+down туку е 1000Gb(во меѓувреме ако го смениле) што е фактички за нив неограничен, после тоа следи намалување на брзината. И телеком го има ова само беше 600-700Gb ако не се лажам. Политика на фер користење имало и порано само ја пишува на пар места и потешко се наоѓа. Кај мене во договорот (кој е постар и продолжуван и споен после во комбо) ако го најдам негде стоеше дека се намалува брзината ако се надмине тој "неограничениот" трансвер. Постои и дел во договорот за која е точно дефинирана минимална и максимална брзина која може да се испорача на одредено место во даден момент.

15. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,771
    5,740
    7 oктомври 2011
    kalfa
    само кај интернет и мобилни оператори неограничено=600 и еден мега бајт= 1 000 000 бајти.
    Парата и безобразлукот се појаки од математиката.

16. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,009
    2,762
    2 Септември 2012
    Машко
    Вчера на кратко снемав интернет, се јавувам во контакт центар викам немам интернет.
    И стандардна процедура провери ова, провери она рестарт на техниколорот мада ја пред тоа 50 рестарта му направив.
    И девојчево (оператор) ми вика сеуште нема ?
    Јас: да
    Оператор: ајде сега провери ја брзината.
    Јас: kako мислиш ?
    Оператор: оди на speedtest
    Јас: ама јас немам интернет затоа се јавив.
    Оператор: ааа тоа, добро сега вака.....
    цццц...

artweb, causevd и на STEFF им се допаѓа ова.
  17. kirev

kirev
    Unstoppable

5,354
    3,726
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Дај линк за статистики за тужби против ВИП?

18. MartinGR1MR

MartinGR1MR
    Intern

110
    14
    14 Јуни 2014
    Машко
    Istava politika e i za koristenje na optika kaj Vip preku Telekom?Posle 500gb od 40/40 brzinata mi se namaluva na kolku?

Сподели

Вчитување...