• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

VIP Communicator / VIP SIP на нокиа

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
85
62
http://www.vip.mk/uslugi/vip-communicator

Но не е до ова кај тебе штом на компјутер работи.

Претпоставувам мигрираа, па на некои и на компјутер не им работи. Тоа се средува на 0771234 (ако си имал во лозинката спцецијален карактер нема да ти работи, бог да чува).

Инаку сменија поставувања, еве ги новите, ама се намачив доста, очекувам барем едно пиво :)

https://drive.google.com/file/d/0B_r2W2pfG6RbME5ueEZVSWJXSmM/view?usp=sharing
 

Sasho Nikolov

Intern
9 ноември 2015
4
1
Фала тино. Ги внесувам сетинзите во сипдроид и пак не ми работи. Ми се јавија од вип дека морало да ја сменам тарифата да ми работи? Ја имам роденденската и морало да ја зеам некоја си вип спешл за да ми работел. Иначе дали може да ми кажеш ти што користиш ? Csipsimple?

ПС: Гајба пиво давам не е проблем.

Фала.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,990
7,873
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Лопурди класични, праќаат пораки дека по спојувањето цените ќе останат исти, а сега излегува дека мора да менуваш тарифи за истите услуги.
 

Sasho Nikolov

Intern
9 ноември 2015
4
1
Да за жал тоа е тоа македонија :) Ама барем да ми ги дадеа сетинзите не да ги принудуваат мојте да одат да потпишат нов договор пред да ми ги дадат...
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,443
1,198
Ohrid
Јaс дoдекa бев нa vip јa имaв истo рoденденскa тaрифa 555 ден и сaкaв дa кoристaм vip communicator истo прoбувaв сo сите сетинзи и не рaбoтеше,и се јaвив вo кoнтaкт центaр дa прaшaм и oдгoвoрoт oд нивнa стрaнa беше декa не рaбoти нa рoденденскa тaрифa vip comumunicator,требa дa прoмениш тaрифa зa дa ти рaбoти тoa беше пред еднo гoдинa денa,и тaкa нaтaкa,и јaс си прoменaв oперaтoр си се врaтив нa т мoбиле нa плеј тaрифa сo 6гигa 4г нет и дo ден денес сум зaдoвoлен кoрисник.
 

Sasho Nikolov

Intern
9 ноември 2015
4
1
Абе фак дем работи со сетинзите од тино. Сеа ми се среди. Не мора ни да ја менувам тарифата. Користете ги сетинзите горе во скрин шотот и ќе се среди.Не дека и јас ги сакам или дека се најсјајни али фактот што можам да го користам комуникаторот е причината што сум на вип.
 

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
85
62
Фала тино. Ги внесувам сетинзите во сипдроид и пак не ми работи. Ми се јавија од вип дека морало да ја сменам тарифата да ми работи? Ја имам роденденската и морало да ја зеам некоја си вип спешл за да ми работел. Иначе дали може да ми кажеш ти што користиш ? Csipsimple?

ПС: Гајба пиво давам не е проблем.

Фала.

Користам од андроид Sip accounts (Call settings -> Call accounts -> Sip accounts) на Nexus 5. Супер си е и интегрирано е со телефонот, не сакам да имам дополнителна апликација. Скринштот-от е оттаму.

Лопурди класични, праќаат пораки дека по спојувањето цените ќе останат исти, а сега излегува дека мора да менуваш тарифи за истите услуги.

Не би рекол баш, отсекогаш на роденденските не работеше и беше јасно кажано, само затоа не зедов роденденска :) И пред да менувам секогаш прашувам дали ќе работи комуникатор.

Да за жал тоа е тоа македонија :) Ама барем да ми ги дадеа сетинзите не да ги принудуваат мојте да одат да потпишат нов договор пред да ми ги дадат...

Зар даваат сетинзи ако им речеш на телефон сакам да си го подесам? Мислев дека не даваат, затоа сам ги најдувам :)

Абе фак дем работи со сетинзите од тино. Сеа ми се среди. Не мора ни да ја менувам тарифата. Користете ги сетинзите горе во скрин шотот и ќе се среди.Не дека и јас ги сакам или дека се најсјајни али фактот што можам да го користам комуникаторот е причината што сум на вип.

работи, работи, ако имаш добра тарифа работи. Само што ги сменија сетинзите (миграа сервер). А да, и корисничко име сега по ново, секаде е без @vip.mk. А пиво? :)
 

Jordan81

Intern
13 ноември 2015
8
6
Ako nekoj koristi Zoiper client eve kako da go setira. Kopucite od VIP pustaat vo upotreba migrirani serveri bez da napravat korisnicko testiranje ili pa da gi informiraat korisnicite za soodvetni izmeni vo setinzite. Ako probate da se javite na 0771234 sega namesto centarot za korisnici na ruski kje vi povtoruva TOCNOE VREME :):)

2015-11-13_11-02-00.jpg
 
Последна промена:

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
85
62
Ako nekoj koristi Zoiper client eve kako da go setira. Kopucite od VIP pustaat vo upotreba migrirani serveri bez da napravat korisnicko testiranje ili pa da gi informiraat korisnicite za soodvetni izmeni vo setinzite. Ako probate da se javite na 0771234 sega namesto centarot za korisnici na ruski kje vi povtoruva TOCNOE VREME :):)

Погледнете го атачментот 35636


Јордан, според корисчничково име мислам дека се знаеме :) Ако е така пиши ми емаил ќе се разбереме таму. Ова со 077 беше само за некои броеви. Јас им пишав маил па после 3 дена дебагирање, денес добив порака дека го средиле.

Патем, не се должни да јават дека сменуваат нешто туку само да ја оспособат својата апликација (телефони официјално не поддржуваат). А тоа што не ја оспособија ни својата апликација тоа е друга работа. И да, јавија:

http://www.vip.mk/uslugi/vip-communicator

Почитувани корисници, Ве информираме дека во моментов услугата Vip Communicator е привремено недостапна!
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,732
1,566
sistrum.mk
А каде се креира јузер на оваа ВИП комуникатор?
Јас прашував пред одмор во аугуст оваа година и ми кажаа дека улугата не е достапна.
Или да барам некој инсајдер да ми креира акаунт.
 

kubelka

Intern
7 јули 2014
26
6
А каде се креира јузер на оваа ВИП комуникатор?
Јас прашував пред одмор во аугуст оваа година и ми кажаа дека улугата не е достапна.
Или да барам некој инсајдер да ми креира акаунт.
Го користш јузерот што ти е за логирање на вип страната.(мој вип) Сега се јавив да прашам зашто не можам да се логирам и рекоа ќе ми се јават од техничка подршка кога ќе го решат проблемот.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,732
1,566
sistrum.mk
И јас не можам да се логирам, ке се јавам утре. Во регуларно работно време :D
 

kubelka

Intern
7 јули 2014
26
6
Ми се јавија од вип и ме информираа дека се спрема нова верзија на вип комуникаторот. Кога ќе биде готова ќе може да се користи за тие што имаат направено промена на тарифен модел во последнава година. Без обзир на тоа што нашиот тарифен модел ја подржува таа услуга, ќе мора да почекаме.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,732
1,566
sistrum.mk
Ми се јавија од вип и ме информираа дека се спрема нова верзија на вип комуникаторот. Кога ќе биде готова ќе може да се користи за тие што имаат направено промена на тарифен модел во последнава година. Без обзир на тоа што нашиот тарифен модел ја подржува таа услуга, ќе мора да почекаме.
Тоа е супер, пиши кога ке добиеш информација.
 

nesss

Intern
10 март 2012
8
0
да не знае некој како е новата конфигурација за Csipsimple? престана да работи после промените на вип пред некој месец..
 

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
85
62

nesss

Intern
10 март 2012
8
0
јас знам :) а да прочиташ погоре? или пиво не ти се дава? :)

еве и линк:
http://forum.it.com.mk/threads/vip-communicator-vip-sip-na-nokia.20002/page-3#post-762238
хаха, не е проблем за пиво, него во Csipsimple неможам да најдам кај се подесува Outbound proxy. Видов дека ти користиш нејтив клиент ама во cyanogenmod 12.1 немам нејтив.
Фала сепак, ќе средам некако а може и друг клиент да инсталирам. Иначе на десктоп комуникаторот работи ОК
 

Acidburns

Intern
30 септември 2011
2
0
Jas probav preku 2-3 aplikacii, i nikako ne raboti...
Voedno povrzano so temava, dali nekoj uspeal da konektira domashen telefon od t-home.mk ? (telekom.mk) na nekoj od ovie aplikacii, bidejki telekom koristi voip tehnologija...
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,565
3,860
Скопје
Jas probav preku 2-3 aplikacii, i nikako ne raboti...
Voedno povrzano so temava, dali nekoj uspeal da konektira domashen telefon od t-home.mk ? (telekom.mk) na nekoj od ovie aplikacii, bidejki telekom koristi voip tehnologija...
Не дека сум пробуел нешто многу, ама за Fritz!Box Fon WLAN 7360 SL има нивна апликација и за инкаминг функционира. Кога ми е празна батеријата на безжичниот си ја користам
 

Acidburns

Intern
30 септември 2011
2
0
a so nivnata aplikacija ti raboti?


"Vip Communicator

Почитувани корисници, Ве информираме дека во моментов услугата Vip Communicator е привремено недостапна!

За сите наредни промени, ќе Ве информираме на нашата веб страница."
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,141
Мислења
878,742
Членови
30,760
Најнов член
DarkoM86
На врв Дно