• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

VIP Communicator / VIP SIP на нокиа

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
87
63
Значи зедов вип комуникатор од пред некој ден и си функционира одлично. Ама зошто да сум врзан пред компјутер си реков. И викам ај еден wireshark да видиме шо прај ова чудо и да си го подесам и на нокиата.

Добро тргна работата - ама некаде заглавив - затоа и барам помош.

Еве кои информации ги најдов со wireshark:
Proxy server address: sip.a1.net (ili sip.vip.mk)
Realm: a1.net
User name: [email protected]

И успеав со други клиенти (од компјутер) да се поврзам без проблем. Тие клиенти се: X-lite и Blink.

Арно ама од нокиава со незиниот нејтив клиент - никако да успеам. Ниту пак со фринг.

Еве ги сетинзите:

Public user name: [email protected]
Use compression: no
Use security: no

Proxy server:
Proxy server address: sip.a1.net (ili sip.vip.mk)
Realm: a1.net
User name: [email protected] (probav i samo user, bez @vip.mk)

Registar server:
Registar server address: vip.mk
Realm: било што / може исто како и претходно/ може и празно
User name: било што / може исто како и претходно / може и празно

На нокиата добивам регистеред - ама не може да ѕвонам. Имено кога ѕвонам, прави INVITE, серверот враќа 407 Proxy Authorization Required
па прави нов INVITE со корисничко име и лозинка (digest нормално) и тука заглавува, серверот враќа 403 Forbidden.


Некој од вип да има овде да сака да помогни? :) Или некој од искуство ?
 

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
87
63
за x-lite читај го внимателно постот. Moментално немам инсталирано за да ти пратам принт скрин. Прочитај внимателно и пробај два три пати таму кај username (со и без @....)

Инаку - работи и на нокиа - веќе поставено на 10тина нокии :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.389
3.868
за x-lite читај го внимателно постот. Moментално немам инсталирано за да ти пратам принт скрин. Прочитај внимателно и пробај два три пати таму кај username (со и без @....)

Инаку - работи и на нокиа - веќе поставено на 10тина нокии :)

Ај малце туториал тогаш.... Кои модели, што софтвер треба итн...
 

dzuljo

Intern
15 ноември 2011
9
0
Skopje
Android/spa 3102

Zdravo

Potreben mi e port od vip za vip komunikatorot
so standardniot port 5060 ne funkcionira probav i so 5061 koj e standard vo nekoi voip app
neuspeshno testirano na android-gingerbread i na spa3102-voip adapter

pozdrav
 

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
87
63
Zdravo

Potreben mi e port od vip za vip komunikatorot
so standardniot port 5060 ne funkcionira probav i so 5061 koj e standard vo nekoi voip app
neuspeshno testirano na android-gingerbread i na spa3102-voip adapter

pozdrav

Погрешен заклучок имаш донесено. Не е до портот - нешто друго те мачи. Провери корисничко име/лозинка. И прво осигурај се дека нивниот клиент работи од компјутер кој е врзан на истата мрежа како и андродиот односно адаптерот. Портот е тој 5060, но некои рутери/гејтвеји знаат да зафркаваат.
 

nesss

Intern
10 март 2012
8
0
Здраво,

Се регистрирав само за да пишам дека упатствата на tinodj се точни, само треба да се одбере UDP како Transport type.
Јас тестирав на Nokia E71. Кај мене username функционираше само со @vip.mk.
Покрај упатствата погоре, ја инсталирав Нокиа апликацијата за подесување на ВоИП и ги следев упатствата и од тука (тие што се релевантни барем). Го инсталирав софтверот од нивната страна, не од Нокиа.
http://www.voipvoip.com/nokia-e71/
 

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
87
63
Здраво,

Се регистрирав само за да пишам дека упатствата на tinodj се точни, само треба да се одбере UDP како Transport type.

Работат и двете, со Auto прави проблеми! Ова мислам дека го напишав во некој пост, но не го гледам погоре, можеби било на друг thread/forum. Токму ова беше она што ми го правеше проблемот опишан во првиот пост. Инаку работи и tcp и udp (може малку да ти зависи од рутерот...)

Јас тестирав на Nokia E71. Кај мене username функционираше само со @vip.mk.
Покрај упатствата погоре, ја инсталирав Нокиа апликацијата за подесување на ВоИП и ги следев упатствата и од тука (тие што се релевантни барем). Го инсталирав софтверот од нивната страна, не од Нокиа.
http://www.voipvoip.com/nokia-e71/

Мило ми е ако било како сум помогнал :)

Инаку, од 21.05. ги укинаа меѓународните разговори за комуникатор (кои беа 50% поевтини). Сега ги нема воопшто. Зошто, појма немам - не можам да ги разберам, изгледа не сакаат да заработуваат од тие што користат комуникатор.

http://www.vip.mk/cm/offer/services/communications/communicat/index.php
 

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
87
63
нормално дека пробал - луѓе се откорнаа од зборување не да пробале :) Само тоа андроид сип клиентите и телефоните се невидени „јајца“ - нокиа рулез за во-ај-пи. Јас ти препорачувам сипдроид - и гледај да ти се погоди телефонот, да не е ко мојов хтц оне в ѓубре за во канта.
 

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
87
63
ova bese na pvt, ama mislam deka e fer da e public:
probav so nekoi android voip klienti ama nisto ne sretnav kako realm i takvi cuda..

realm prakticno ne ti treba.
vo sipdroid i vo csipsimple imas se. Vo csipsimple odis na expert mode.
vo sipdroid:
auth user: [email protected]
serrver: sip.a1.net
Domain: vip.mk
username: [email protected]
Protocol: tcp/udp po zelba , port: 5060.

to e se. ako imas problem pisi. Pisi i so tel imas i kakov kvalitet ke imas zvuk (na polos wi-fi i/ili na 3g ako mozes da testiras)
 

angel485mk

Gaining Experience
26 март 2008
267
59
angel485mk's setup  
OS
Windows 7
to e se. ako imas problem pisi. Pisi i so tel imas i kakov kvalitet ke imas zvuk (na polos wi-fi i/ili na 3g ako mozes da testiras)

Сега за сега работи и на послабите андриод тел, еве јас го пробав на алкател 991 и можам да кажам дека функционира перфектно, користев сипдроид.
 

nesss

Intern
10 март 2012
8
0
нокиа рулез за во-ај-пи. Јас ти препорачувам сипдроид - и гледај да ти се погоди телефонот, да не е ко мојов хтц оне в ѓубре за во канта.
хаха и јас се заебав со хтц оне в. не дека е комплетно срање (за тие пари мислам дека е ок), го оправив некако, ама неможам да кажам дека сум задоволен..
 

nihil

Intern
19 ноември 2010
5
0
\
ova bese na pvt, ama mislam deka e fer da e public:


realm prakticno ne ti treba.
vo sipdroid i vo csipsimple imas se. Vo csipsimple odis na expert mode.
vo sipdroid:
auth user: [email protected]
serrver: sip.a1.net
Domain: vip.mk
username: [email protected]
Protocol: tcp/udp po zelba , port: 5060.

to e se. ako imas problem pisi. Pisi i so tel imas i kakov kvalitet ke imas zvuk (na polos wi-fi i/ili na 3g ako mozes da testiras)
so sip droid raboti dobro... malce shushti ama ok e. go testirav i na 3g so namalena brzina i e ok na lg e400 so cyanogenmod 9 :) fala ti mn pozz
 

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
87
63
на барање на некои членови и не-членови на форумов, уште малку помош специјално за cSipSimple за VIP:

Expert mode:

 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.679
2.246
Нубско прашање: Каква улога има ова и каков бенефит има(ме) со ова?

Знам едно време беше популарен VIP Communicator, но никогаш не се заинтересирав подетално.

Би бил благодарен некој да објасни. Чиста радозналост. :D
 

Dinamit

Gaining Experience
25 мај 2013
385
372
Нубско прашање: Каква улога има ова и каков бенефит има(ме) со ова?

Знам едно време беше популарен VIP Communicator, но никогаш не се заинтересирав подетално.

Би бил благодарен некој да објасни. Чиста радозналост. :D
И мене ме интересира истово. :)
 

tinodj

Gaining Experience
16 јуни 2008
87
63
И мене ме интересира истово. :)

Еве сценарија:
1. Ти си во странство (всушност не е важно каде си, ама во странство прави смисла). Сакаш да зборуваш со број во Македонија. Приклучуваш вип комуникатор преку Интернет и зборуваш исто како да си во Македонија.
1а. Интернетот ти доаѓа од ви-фи: хотел, кафич, ...
1б. Интернетот ти доаѓа од странска сим картица (3г, 4г)

2. Не е важно каде си. Сакаш да зборуваш со број надвор од Македонија. Важи истото како 1. со тоа што разговорите ти се 50% поевтини отколку кога вртиш од обичен мобилен телефон (оти одат преку интернет). Но пази! ова беше вака до пред 2години, кога ВИП ја укинаа оваа услуга!!! Образложение: Да не заштитат нас!!! Значи сега по ново од Вип комуникатор не може да се врти на броеви во странство. Јас не знам зошто ВИП не исклучат воопшто да не може да се јавуваме во странство - се разбира, за наше добро, да не заштитат нас.

3. Побизарно сценарио: Си во мк каде што нема вип мрежа, но има интернет :) Уклучуваш вип комуникатор и си тераш муабет :)
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.679
2.246
Imam problemi so uslugava, a bas mi e potrebna. Koga probuvam da zavrtam, pisuva: 403 / Forbidden, user not provisioned. Imal nekoj slicen problem..

(se izvinuvam za latinica)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.457
Мислења
901.479
Членови
32.169
Огласи
540
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно