1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

VIP Communicator problem

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од marv, 4 ноември 2009.

1. marv

marv
    On your way to fame

1,299
    627
    5 oктомври 2007
    Машко
    Значи како корисник на ВИП го симнав новиот промовиран ВИП Цоммуницатор, кој всушност е ВоИП клиент. Го инсталирав се јавив на контакт центар ми направија усернејм.пасс и се ок, арно ма немозам да го уклучам клиентот. Поточно се уклучува се логира и прави краш, нешто му смета. Пробав и на друг компјутер исто. Некоја грешка у Ц++ библиотека. Овие у ВИП коонтакт центарот немаат поим.

Дали некој друг го користи и ако имал проблем како го решил?

http://www.vip.mk/cm/offer/services/communications/communicat/index.php

2. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    74
    4 oктомври 2007
    Дај слика од грешката :)

3. marv

marv
    On your way to fame

1,299
    627
    5 oктомври 2007
    Машко
    Повелете. Мада е многу штура.... не ми помогна многу многу досега.

Прикачени датотеки:

• screen1.JPG
      screen1.JPG
      Големина:
      36.8 KB
      Прегледи:
      71
  4. bobson

bobson
    Gaining Experience

806
    419
    29 Јануари 2009
    Имаш инсталирано Microsoft Visual C++ 2008?

5. marv

marv
    On your way to fame

1,299
    627
    5 oктомври 2007
    Машко
    Немам (ако мислис на пакетот). Ако мислиш на runtime-ите да ги имам. Плус не вика дека му фалат, туку дека му се десило еррор у неа. Ама нема ни потреба од тоа, пошто програмчето си ги има сите потребни библиотеки у фолдерот негов. Финтата е што на на 2 компјутера не ми работи а на 2 ми работи. Приближно исти конфигурации, а исти инсталации на ХП-СП2 со 99% исти програми инсталирани. Немаат појма у ВИП. А гледам и по нет дека имаат луѓе слични проблеми со основниот комуникатор од фирмата CounterPath Bria Pro. ВИП (мобилком аустрија) го има лиценцирано и со посебен скин за нив само, и вградени подесувања за конекција.

Работава ми личи дека ќе биде, ако имаш среќа ќе ти работи :D

6. shemko

shemko
    Gaining Experience

231
    56
    15 Јули 2008

друже јас го имам инсталирано се си работи ОК !

7. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    74
    4 oктомври 2007
    До тебе е,според тоа што го читав на интернет може причинителот да е и некој малициозен софтвер,скенирај го цел компјутер :ermm:

8. marv

marv
    On your way to fame

1,299
    627
    5 oктомври 2007
    Машко
    Значи имам 4 компјутери (3 со хп и 1 виста). На сите има ист НОД, ист SpyBot, ист Malware Bytes. ( пуштени до даска се е чисто). За сваки случај скенирано и со КАсперски и он вика се е ОК.
    Е сега работи на 2 на 2 нејке да чуе. Ме фати инат стаив диск нов, формат, ХП СП3 clean install и не работи.

И јас читав по интернт и муабетот е секогаШ до мене е нешто, ама неможе истиот клиент на едно чудо луѓе баш иста грешка да има дава и да е до сите нас. Си знаат оние од CounterPath дека нешто им смрди ли ај. Иначе бесплатниот нивни клиент за Воип што се вика H-Lite си фура супер.

9. gdamjan

gdamjan
    On your way to fame

2,235
    509
    3 Април 2008
    се кладам дека причината за проблемот е таканаречениот dll-hell во windows ... програмов го направиле да бара некоја нова верзија на MS C++ runtime-от а ти имаш постар dll

10. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,712
    213
    27 oктомври 2007
    Машко
    @gdamjan
    ако е до тоа тогаш со update се решава проблемот. Како и да е... твитнав за ова на нивниот профил на твитер. Еве го одговорот

11. marv

marv
    On your way to fame

1,299
    627
    5 oктомври 2007
    Машко
    После 2 дена мачење со ова, сурфање и слично, најверојатно е проблемот у самата верзија. CounterPath имаат веке и понова верзија (иначе оргинал се вика програмот Bria).

Би требало ова да работи и со бесплатниот X-Lite VOIP клиент од истата фирма, ама овие од ВИП го тупат и не даваат податоци за подесување.

Иначе се јавив пријавив проблем (уште вчера) и сеуште чекам да се јават.... Изгледа немаат решение :p

12. igorstaro

igorstaro
    Intern

4
    0
    27 Декември 2009
    И јас имам проблем,имам username и pass,но не можам да се логирам никако цело време ми јавува ! Impossible to login.Навистина не можам да разберам во што е проблемот,корисник сум на Windows 7.Ако некој знае што е проблемот и знае да го реши нека помага.:D

13. marv

marv
    On your way to fame

1,299
    627
    5 oктомври 2007
    Машко
    Верзијата што ја нуди ВИП не работи саглам на 7ца. ема решение :ua:

14. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    Bria успеав на седмица да го подигнам со Compatability Mode за Windows XP SP3 и Run as Administrator :)

15. igorstaro

igorstaro
    Intern

4
    0
    27 Декември 2009
    Ej bas ti fala HijackHacker,mene ne mi tekna za Compatibility,raboti super sega,malce secka posle spustanje povik,no koga razgovaram spie,fala uste ednas.

16. zokipp

zokipp
    Intern

146
    4
    24 Јули 2008
    Ај да не отворам нова тема па тука да прашам нешто во врска со програмава.
    Значи дали преку оваа програма е бесплатно зборувањето со вип косрисниците (од компјутер на вип телефонски број) или те зема од тие 1000 минути што ги добиваме со претплатата?

17. marv

marv
    On your way to fame

1,299
    627
    5 oктомври 2007
    Машко
    Ti zima. Tarifira se kako da si so tvojot mobilen u makedonija, i sto sakas da prais. Znaci ttarifira i razgovor i sms i se.

18. shemko

shemko
    Gaining Experience

231
    56
    15 Јули 2008
    jas go imam.Vip comunikatorot * i nemam problemi - izmislen e zana roaming si odis so lap topot nadvor od MK si se konektiras na free wi-fi ...i si zboruvas preku klientot kako da si vo MK ..jas ova iskustvo go imam od pred 1na nedela vo BG bev vo centarot na plovdiv imase xxx freee wi-fi ... si se konektirav i muabeti kon vip mk za 0den ! sto da bide povejke : ) )) :bravo:

Слични теми
  1. sanjago4e
    Одговори:
    15
    Прегледи:
    1,384
  2. ChuleTheJudge
    Одговори:
    10
    Прегледи:
    1,084
  3. Lance