1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VIP Communicator problem

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од marv, 4 ноември 2009.

 1. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,203
  1,492
  5 oктомври 2007
  Машко
  Значи како корисник на ВИП го симнав новиот промовиран ВИП Цоммуницатор, кој всушност е ВоИП клиент. Го инсталирав се јавив на контакт центар ми направија усернејм.пасс и се ок, арно ма немозам да го уклучам клиентот. Поточно се уклучува се логира и прави краш, нешто му смета. Пробав и на друг компјутер исто. Некоја грешка у Ц++ библиотека. Овие у ВИП коонтакт центарот немаат поим.

  Дали некој друг го користи и ако имал проблем како го решил?

  http://www.vip.mk/cm/offer/services/communications/communicat/index.php
   
 2. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  75
  4 oктомври 2007
  Дај слика од грешката :)
   
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,203
  1,492
  5 oктомври 2007
  Машко
  Повелете. Мада е многу штура.... не ми помогна многу многу досега.
   

  Прикачени датотеки:

  • screen1.JPG
   screen1.JPG
   Големина:
   36.8 KB
   Прегледи:
   71
 4. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  791
  428
  29 Јануари 2009
  Имаш инсталирано Microsoft Visual C++ 2008?
   
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,203
  1,492
  5 oктомври 2007
  Машко
  Немам (ако мислис на пакетот). Ако мислиш на runtime-ите да ги имам. Плус не вика дека му фалат, туку дека му се десило еррор у неа. Ама нема ни потреба од тоа, пошто програмчето си ги има сите потребни библиотеки у фолдерот негов. Финтата е што на на 2 компјутера не ми работи а на 2 ми работи. Приближно исти конфигурации, а исти инсталации на ХП-СП2 со 99% исти програми инсталирани. Немаат појма у ВИП. А гледам и по нет дека имаат луѓе слични проблеми со основниот комуникатор од фирмата CounterPath Bria Pro. ВИП (мобилком аустрија) го има лиценцирано и со посебен скин за нив само, и вградени подесувања за конекција.

  Работава ми личи дека ќе биде, ако имаш среќа ќе ти работи :D
   
 6. shemko

  shemko
  Gaining Experience

  231
  56
  15 Јули 2008

  друже јас го имам инсталирано се си работи ОК !
   
 7. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  75
  4 oктомври 2007
  До тебе е,според тоа што го читав на интернет може причинителот да е и некој малициозен софтвер,скенирај го цел компјутер :ermm:
   
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,203
  1,492
  5 oктомври 2007
  Машко
  Значи имам 4 компјутери (3 со хп и 1 виста). На сите има ист НОД, ист SpyBot, ист Malware Bytes. ( пуштени до даска се е чисто). За сваки случај скенирано и со КАсперски и он вика се е ОК.
  Е сега работи на 2 на 2 нејке да чуе. Ме фати инат стаив диск нов, формат, ХП СП3 clean install и не работи.

  И јас читав по интернт и муабетот е секогаШ до мене е нешто, ама неможе истиот клиент на едно чудо луѓе баш иста грешка да има дава и да е до сите нас. Си знаат оние од CounterPath дека нешто им смрди ли ај. Иначе бесплатниот нивни клиент за Воип што се вика H-Lite си фура супер.
   
 9. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,238
  514
  3 Април 2008
  се кладам дека причината за проблемот е таканаречениот dll-hell во windows ... програмов го направиле да бара некоја нова верзија на MS C++ runtime-от а ти имаш постар dll
   
 10. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,712
  214
  27 oктомври 2007
  Машко
  @gdamjan
  ако е до тоа тогаш со update се решава проблемот. Како и да е... твитнав за ова на нивниот профил на твитер. Еве го одговорот
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,203
  1,492
  5 oктомври 2007
  Машко
  После 2 дена мачење со ова, сурфање и слично, најверојатно е проблемот у самата верзија. CounterPath имаат веке и понова верзија (иначе оргинал се вика програмот Bria).

  Би требало ова да работи и со бесплатниот X-Lite VOIP клиент од истата фирма, ама овие од ВИП го тупат и не даваат податоци за подесување.

  Иначе се јавив пријавив проблем (уште вчера) и сеуште чекам да се јават.... Изгледа немаат решение :p
   
 12. igorstaro

  igorstaro
  Intern

  4
  0
  27 Декември 2009
  И јас имам проблем,имам username и pass,но не можам да се логирам никако цело време ми јавува ! Impossible to login.Навистина не можам да разберам во што е проблемот,корисник сум на Windows 7.Ако некој знае што е проблемот и знае да го реши нека помага.:D
   
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,203
  1,492
  5 oктомври 2007
  Машко
  Верзијата што ја нуди ВИП не работи саглам на 7ца. ема решение :ua:
   
 14. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Bria успеав на седмица да го подигнам со Compatability Mode за Windows XP SP3 и Run as Administrator :)
   
 15. igorstaro

  igorstaro
  Intern

  4
  0
  27 Декември 2009
  Ej bas ti fala HijackHacker,mene ne mi tekna za Compatibility,raboti super sega,malce secka posle spustanje povik,no koga razgovaram spie,fala uste ednas.
   
 16. zokipp

  zokipp
  Intern

  146
  4
  24 Јули 2008
  Ај да не отворам нова тема па тука да прашам нешто во врска со програмава.
  Значи дали преку оваа програма е бесплатно зборувањето со вип косрисниците (од компјутер на вип телефонски број) или те зема од тие 1000 минути што ги добиваме со претплатата?
   
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,203
  1,492
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ti zima. Tarifira se kako da si so tvojot mobilen u makedonija, i sto sakas da prais. Znaci ttarifira i razgovor i sms i se.
   
 18. shemko

  shemko
  Gaining Experience

  231
  56
  15 Јули 2008
  jas go imam.Vip comunikatorot * i nemam problemi - izmislen e zana roaming si odis so lap topot nadvor od MK si se konektiras na free wi-fi ...i si zboruvas preku klientot kako da si vo MK ..jas ova iskustvo go imam od pred 1na nedela vo BG bev vo centarot na plovdiv imase xxx freee wi-fi ... si se konektirav i muabeti kon vip mk za 0den ! sto da bide povejke : ) )) :bravo:
   
Слични теми
 1. sanjago4e
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,527
 2. ChuleTheJudge
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,216
 3. Lance
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  646
 4. tinodj
  Одговори:
  118
  Прегледи:
  36,310
Вчитување...

Сподели

Вчитување...