VIP Communicator problem

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од marv, 4 ноември 2009.

1. marv

marv
    Gaining Experience

1,030
    399
    5 oктомври 2007
    Машко
    Значи како корисник на ВИП го симнав новиот промовиран ВИП Цоммуницатор, кој всушност е ВоИП клиент. Го инсталирав се јавив на контакт центар ми направија усернејм.пасс и се ок, арно ма немозам да го уклучам клиентот. Поточно се уклучува се логира и прави краш, нешто му смета. Пробав и на друг компјутер исто. Некоја грешка у Ц++ библиотека. Овие у ВИП коонтакт центарот немаат поим.

Дали некој друг го користи и ако имал проблем како го решил?

http://www.vip.mk/cm/offer/services/communications/communicat/index.php

2. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    74
    4 oктомври 2007
    Дај слика од грешката :)

3. marv

marv
    Gaining Experience

1,030
    399
    5 oктомври 2007
    Машко
    Повелете. Мада е многу штура.... не ми помогна многу многу досега.

Прикачени датотеки:

• screen1.JPG
      screen1.JPG
      Големина:
      36.8 KB
      Прегледи:
      71
  4. bobson

bobson
    Gaining Experience

795
    399
    29 Јануари 2009
    Имаш инсталирано Microsoft Visual C++ 2008?

5. marv

marv
    Gaining Experience

1,030
    399
    5 oктомври 2007
    Машко
    Немам (ако мислис на пакетот). Ако мислиш на runtime-ите да ги имам. Плус не вика дека му фалат, туку дека му се десило еррор у неа. Ама нема ни потреба од тоа, пошто програмчето си ги има сите потребни библиотеки у фолдерот негов. Финтата е што на на 2 компјутера не ми работи а на 2 ми работи. Приближно исти конфигурации, а исти инсталации на ХП-СП2 со 99% исти програми инсталирани. Немаат појма у ВИП. А гледам и по нет дека имаат луѓе слични проблеми со основниот комуникатор од фирмата CounterPath Bria Pro. ВИП (мобилком аустрија) го има лиценцирано и со посебен скин за нив само, и вградени подесувања за конекција.

Работава ми личи дека ќе биде, ако имаш среќа ќе ти работи :D

6. shemko

shemko
    Gaining Experience

227
    53
    15 Јули 2008

друже јас го имам инсталирано се си работи ОК !

7. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    74
    4 oктомври 2007
    До тебе е,според тоа што го читав на интернет може причинителот да е и некој малициозен софтвер,скенирај го цел компјутер :ermm:

8. marv

marv
    Gaining Experience

1,030
    399
    5 oктомври 2007
    Машко
    Значи имам 4 компјутери (3 со хп и 1 виста). На сите има ист НОД, ист SpyBot, ист Malware Bytes. ( пуштени до даска се е чисто). За сваки случај скенирано и со КАсперски и он вика се е ОК.
    Е сега работи на 2 на 2 нејке да чуе. Ме фати инат стаив диск нов, формат, ХП СП3 clean install и не работи.

И јас читав по интернт и муабетот е секогаШ до мене е нешто, ама неможе истиот клиент на едно чудо луѓе баш иста грешка да има дава и да е до сите нас. Си знаат оние од CounterPath дека нешто им смрди ли ај. Иначе бесплатниот нивни клиент за Воип што се вика H-Lite си фура супер.

9. gdamjan

gdamjan
    Gaining Experience

2,220
    492
    3 Април 2008
    се кладам дека причината за проблемот е таканаречениот dll-hell во windows ... програмов го направиле да бара некоја нова верзија на MS C++ runtime-от а ти имаш постар dll

10. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,711
    212
    27 oктомври 2007
    Машко
    @gdamjan
    ако е до тоа тогаш со update се решава проблемот. Како и да е... твитнав за ова на нивниот профил на твитер. Еве го одговорот

11. marv

marv
    Gaining Experience

1,030
    399
    5 oктомври 2007
    Машко
    После 2 дена мачење со ова, сурфање и слично, најверојатно е проблемот у самата верзија. CounterPath имаат веке и понова верзија (иначе оргинал се вика програмот Bria).

Би требало ова да работи и со бесплатниот X-Lite VOIP клиент од истата фирма, ама овие од ВИП го тупат и не даваат податоци за подесување.

Иначе се јавив пријавив проблем (уште вчера) и сеуште чекам да се јават.... Изгледа немаат решение :p

12. igorstaro

igorstaro
    Intern

4
    0
    27 Декември 2009
    И јас имам проблем,имам username и pass,но не можам да се логирам никако цело време ми јавува ! Impossible to login.Навистина не можам да разберам во што е проблемот,корисник сум на Windows 7.Ако некој знае што е проблемот и знае да го реши нека помага.:D

13. marv

marv
    Gaining Experience

1,030
    399
    5 oктомври 2007
    Машко
    Верзијата што ја нуди ВИП не работи саглам на 7ца. ема решение :ua:

14. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    Bria успеав на седмица да го подигнам со Compatability Mode за Windows XP SP3 и Run as Administrator :)

15. igorstaro

igorstaro
    Intern

4
    0
    27 Декември 2009
    Ej bas ti fala HijackHacker,mene ne mi tekna za Compatibility,raboti super sega,malce secka posle spustanje povik,no koga razgovaram spie,fala uste ednas.

16. zokipp

zokipp
    Intern

146
    4
    24 Јули 2008
    Ај да не отворам нова тема па тука да прашам нешто во врска со програмава.
    Значи дали преку оваа програма е бесплатно зборувањето со вип косрисниците (од компјутер на вип телефонски број) или те зема од тие 1000 минути што ги добиваме со претплатата?

17. marv

marv
    Gaining Experience

1,030
    399
    5 oктомври 2007
    Машко
    Ti zima. Tarifira se kako da si so tvojot mobilen u makedonija, i sto sakas da prais. Znaci ttarifira i razgovor i sms i se.

18. shemko

shemko
    Gaining Experience

227
    53
    15 Јули 2008
    jas go imam.Vip comunikatorot * i nemam problemi - izmislen e zana roaming si odis so lap topot nadvor od MK si se konektiras na free wi-fi ...i si zboruvas preku klientot kako da si vo MK ..jas ova iskustvo go imam od pred 1na nedela vo BG bev vo centarot na plovdiv imase xxx freee wi-fi ... si se konektirav i muabeti kon vip mk za 0den ! sto da bide povejke : ) )) :bravo:

Слични теми
  1. sanjago4e
    Одговори:
    15
    Прегледи:
    1,281
  2. ChuleTheJudge
    Одговори:
    10
    Прегледи:
    1,022
  3. Lance