1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VIP/Blizoo блокирани портови

Дискусија во форумот 'Vip/Blizoo' започната од dzikso, 25 Јули 2017.

 1. dzikso

  dzikso
  Intern

  21
  8
  20 ноември 2008
  Здраво дечки да прашам дали некој од вас (што има интернет преку Blizoo) приметил дека нема повеќе пристап од надвор према сопствениот рутер?
  Незнам пред колку време се има случено но повеќе не ми се достапни отворените портови на рутерот према PC-ја што ми се дома (remote desktop, web server итн..). Исто така сега како да имам фиксно IP за разлика од претходно.
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Дај технички детали
   
 3. dzikso

  dzikso
  Intern

  21
  8
  20 ноември 2008
  Еве по технички, поише од ова мислам дека не ти треба ко опис пошто опремата супер си функционира и знам точно што правам.
  Имам пакет со кабловска, телефон и нет со 10 Mbit down и 1 Mbit upload уште од пред 4 или повеќе години преку Blizoo. Врската ми е преку бакар до cisco кабловски модем кој е поврзан во рутер. Рутерот си е default gateway и исконфигуриран кои портови према кои фиксни IP-ja во мрежата да ги форвардира. Супер си функционираше до пред неколку месеци и потоа еден период не пристапував ништо од домашната мрежа и затоа незнам точно кога се има сменето ситуацијата.
   
 4. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,265
  9,401
  23 oктомври 2012
  Машко
  ВИП воведоа Carrier-grade NAT т.е. ти веќе не добиваш јавна адреса туку повеќе корисници сте позади еден рутер со јавна адреса и тој ве натира. Најлесно да го потврдиш ова, закачи се на рутерот и провери ја неговата ИП адреса која ја добива од провајдерот, најверојатно ке биде 10.64.Х.Х. После тоа оди во некој интернет прелистувач на твојот персонален сметач и во гугал пиши: what is my IP и ке ти прикаже некоја јавна адреса која ке се разликува од онаа што ке ја видиш на рутерот.
  Практично кажано, вип ги НАТ-на своите корисници.
  Нема заобиколување на ова, освен да се јавиш во контакт центар и да бараш јавна адреса, некој тука имаше пишано дека си побарал и му дале. Пробај си.
   
  fau_ig, StalkeR, dzikso и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. dzikso

  dzikso
  Intern

  21
  8
  20 ноември 2008
  Па на нешто такво ми личеше и мене пошто пуштав некои трејсрутови и се чудев малце ама па немав чуено дека некој го прави ова кај нас. Како и да е ќе им се јавам утре. Фала за информацијата
   
 6. dzikso

  dzikso
  Intern

  21
  8
  20 ноември 2008
  Само да споделам дека се јавив во VIP и ми поставија за 15 минути јавна IP адреса без никаков проблем. Ме прашаа само за што ми е, им кажав дека имам некои тест сервери кон кои треба да имам пристап и тоа беше се.
   
  На Oktar и kirev им се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  Секогаш имам проблем да ја најдам темата за провајдерите кај нас, 10 минути барав се напнав и се.

  Сеедно - Дали некој има проблеми со вип/оне/близу во последните 4-5 дена? дисконекти, лагови, дропови - или до мене е?
   
 8. krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да не речам на скоро секој пола саат, имаат сериозни проблеми!
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  А пред тоа пред 2 недели? ако ти е така нон стоп не е некој репер :D
   
 10. krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  До пред две-три недели фучеше за сите пари.
   
  На borcep и psyside им се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  Кога почна проблемот? кај мене има најмногу 1 недела, се јавив ми викаат до рутерот било лмао.
   
 12. krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  Па најмалку 2 недели, можно е и малку повеќе од тоа.
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,840
  24,975
  4 Септември 2008
  Oва е 90% ради тоа што заврши летото, и многу повеќе луѓе се на нет, така барем мислам.
   
 14. krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кај мене се случува следново:
  1. Губи WAN IP адреса
  2. После 3-5 минути добива WAN IP адреса, ама локална 192.168.0.х
  3. После пола саат отприлика пак губи WAN IP адреса.
  4. 3-5 минути штама добива WAN адреса пример. 10.135.22.3 хммм

  Ова се повторува цело време во круг на секој пола саат, ваљда лошо сетирање на load balancer.

  Се сетив еднаш да проверам што рутер е тоа кога сум закачен на WAN 192.168.0.х - Се логирам на 192.168.0.1 и оп добивам почетна страна на некојси ZTE 4G модем-рутер. Влагам со вообичаен кориснички пасворд да разгледам што и како, закачени неколку андроиди на wi-fi, останатото сетирано све под дефаулт.

  Од ова констатирав дека имаат бекап варијанта со 4G VIP интернет кој што во мојот случај е и побрз од договорот со вип (некаде 50/50 DL/UL), но екстремно лошо сетираниот балансер ја нарушува комоцијата на непрекиден интернет пристап, т.е. отприлика на секој пола саат сум без интернет на 3 до 5 минути.

  Сеуште не ми е пукнат филмот за да им свртам во кол центар, ама каде и да е ќе пукне :D
   
 15. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  На лан си или доксис?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,265
  9,401
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ваљда е на ЛАН и некој го има брцнато кабелот од Близу во ЛАН порта на рутерот наместо во ВАН и дели адреси низ маало. Стандарден проблем.
   
  gremlin, HocusPocus и на bLaCk AnArChY им се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  Во LAN зона, но најчудно е тоа што како по тајмер на секој пола саат губам WAN, 2 до 3 минути немам никаква конекција, добивам локална адреса од некојси 4G модем за да после пола саат во следното реконектирање на нова WAN адреса добијам 10.232.10.х <--(измислена адреса).
  Овој протокол цело време се врти во круг!

  Еве како изгледа home page од 4G модемот: клиентите се андроид вифи корисници !

  Screenshot from 2017-09-12 19-02-49.png

  едит:

  еве сега само што добив друга WAN адреса:

  Screenshot from 2017-09-12 19-20-21.png
   
  Последна промена: 12 Септември 2017
 18. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  That's it.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  Некој во мрежата има боцнато ЛАН кабелот од близу во ЛАН порта на ЗТЕ рутерот. Тој рутер најверојатно е од ВИП комбо бокс има 50 ГБ. Јави се во близу кажи им дека некој во мрежата ставил зте 4г рутер, ако има мак адреса или сериски број во рутерот што влегуваш кажи им го ќе го контактираат да го исклучи.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  Според ова треба некој нон-стоп на пола саат да го брца ланот во лан порта. Свичовите им се високо поставени по бандери на EVN.
   
 21. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,265
  9,401
  23 oктомври 2012
  Машко
  Друже @krema ова нема врска со ВИП, некој кај тебе у маало ја има е*ано работата со тоа што брцнал кабел од близу кај него во лан порта и он дели ИП адреси на другите. Твојот рутер од вип, најверојатно прави ДХЦП рињу на секои 30 мин и тогаш ти се закачуваш кај него на 4Г рутерот.Според сликава, баш пред некој ден го видов овој модем/рутер кај нив во салон го даваат на корисници.

  [​IMG]
  Ме интересира дали тој лик месецов ке плати дебело пошто потрошил досега 40ГБ интернет на 4Г. Незнам колку му е пакетот, али тоа е многу интернет.

  Едит: Не треба он да се качи на бандера, тоа е оној кабел што ти доаѓа дома од близу, тој лан кабел ако ти го поврзеш во лан на твојот рутер, ти ке дели адреси низ мрежа, нема заштита тука.
   
 22. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  Што знам, јас мислам дека ВИП имаат поставено 4G интернет како бекап со некаков Load Balancer (но лошо исконфигуриран).

  Btw... симнувам филмови (серии) со висок квалитет баш кога сум на тој 4G пошто мене ми е побрзо, некаде со 50mbps. Јас само во еден ден можеби правам сообраќај од 40Gb!

  Како и да е чудна ми е многу работава.

  Ping @HardCorec


  Многу интересен!!!
  цитирам:
  По надминување на вклучениот интернет од 50GB, брзината се намалува.
   
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
 24. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  Интересен е затоа што е достапен скоро секаде, 20 мегабити брзина. Без кабли, плуг н плеј, 500 денари.
   
 25. krema

  krema
  Professor

  8,842
  8,589
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ама ограничен на 50Gb, потоа брзината се намалува!
   

Сподели

Вчитување...