Vim или Emacs

Дискусија во форумот 'Останати' започната од kstojanovski, 11 Февруари 2017.

Тагови:

Vim или Emacs

 1. Vim

  11 глас/а
  35.5%
 2. Emacs

  0 глас/а
  0.0%
 3. Друг Едитор

  20 глас/а
  64.5%
 1. kstojanovski

  kstojanovski
  Intern

  8
  5
  5 ноември 2016
  Машко
  Кој едитор користите?

  Прашањето го поставувам затоа што колегита често го поставуваат ова прашање мислејќи дека сите програмери користат еден од овие два едитора.

  Со Vim сум работел меѓутоа не го користам често па затоа не би рекол дека сум Vim корисник.
   
 2. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,000
  1,204
  5 Септември 2008
  Машко
  Sublime Text 3
   
  На null_ptr му/ѝ се допаѓа ова.
 3. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,005
  2,148
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Nano

  Sent from my Redmi Note 3
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 4. vlatko175

  vlatko175
  Gaining Experience

  311
  122
  15 Јули 2008
  Nano некако најфрендли барем за мене, едитор ко едитор кој на што се научил и му е најарно за работа.
   
  На Oktar и bobmkd им се допаѓа ова.
 5. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,267
  1,543
  10 Септември 2007
  Машко
  Од неодамна се префрлив на VS Code, претходно Atom.
   
  На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,526
  1,237
  27 Јануари 2011
  Машко
 7. bobmkd

  bobmkd
  Gaining Experience

  376
  184
  18 ноември 2008
  Машко
  Notepad++ од сите што сум ги пробал најдобро ми легна. Ми се свиѓа и Atom ама сеуште не сум му обрнал доволно внимание
   
  На kirev и Oktar им се допаѓа ова.
 8. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  VIM e подобар !!! Барем според мене :)
   
 9. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  331
  134
  28 ноември 2015
  Машко
  Notepad++, Nano, Pico, Gedit.
  А за програмирање Аптана Студио 3, Еклипс и Нетбинс.
  Сакав да користам и Emacs ама овие ми вршат работа сеа за сеа.
   
 10. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,279
  5,153
  27 Март 2014
  Notepad ++ најдобар.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  244
  183
  12 ноември 2013
  Atom. Ради убав интерфејс и голем избор на плагини.
   
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Guru

  4,662
  8,047
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Notepad ++. Барем брзо го исправија пропустот кога се дозна за него. :hay:

  И AkelPad за некои задачи (find longest line макро). Ме нервира само што ctrl+del не е исто како во цел Windows свет, остава еден карактер (спејсот).

  UltraEdit, стари верзии. Многу го натрупаа во последно време.

  Сум ги пробал повеќето други текст едитори и не ми се допаднале (користам како notepad replacement). Сите базирани на scintilla долго време имаа баг со многу долги фајлови (над 100МБ) каде на средината на фајлот не работи навигација стрелка надолу (не можеш да преминеш во следен ред, освен End+стрелка десно). Многу ретко се спомнуваше, сега не можам да најдам. Кај мене notepad++ се оправи, но не сум сигурен дали сам од себе затоа што условите не се исти (фајловите во моментов ми се пократки одошто беа).
   
  Последна промена: 9 Март 2017
 13. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,088
  1,229
  25 ноември 2014
  VS code
  Sublime
  Atom
  Brackets
  Webstorm
  PyCharm

  Зависи за шо ти треба.
   
 14. Simeon Aleksov

  Simeon Aleksov
  Intern

  23
  20
  14 Декември 2015
  Машко
 15. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  441
  67
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
  Јас користев Emacs пред некоја година кога за прват се префрлав на Ubuntu.

  Сега користам само Vim, за кратки програми, Vim за config фајлови едноставно за мене е незаменлив.
   
 16. Simeon Aleksov

  Simeon Aleksov
  Intern

  23
  20
  14 Декември 2015
  Машко
  Маани :wq. Emacs!
  ps.edit keybinds
  Немам ништо против ама Nano?...
  Погрешка гласав за Vim, сега неможам да сменам.
   
 17. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  188
  202
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
 18. Astro

  Astro
  Guru

  4,843
  6,080
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL

Сподели