1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Видео туторијали на Македонски!

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од PeTaR-, 7 Јули 2009.

 1. PeTaR-

  PeTaR-
  Intern

  92
  19
  14 Јануари 2008
  Денес почнав да изработувам видео туторијали за полесно учење на одредени работи. Полесно е бидејќи сите туторијали кои ќе ги правам во видео формат, веќе ги имам направено во текст формат, па можете да ги прочитате, а потоа да видите како се применува сето тоа..

  Моментално имам спремни 4 видео туторијали, но наскоро очекувајте повеќе..
  Туторијал 1: Visual Basic 6.0 - Text to speech:
  Код:
  http://petarpp.co.cc/video-tutorijali/VisualBasic-1.htm
  Туторијал 2: Правење на Backup преку Windows Backup:
  Код:
  http://petarpp.co.cc/video-tutorijali/WindowsBackup.htm
  Туторијал 3: Инсталирање на Windows:
  Код:
  http://petarpp.co.cc/video-tutorijali/Windows.htm
  Туторијал 4: Инсталација на Joomla:
  Код:
  http://petarpp.co.cc/video-tutorijali/JoomlaInstall.htm
  Туторијал 5: Заштита на Microsoft Office документи:
  Код:
  http://petarpp.co.cc/video-tutorijali/ProtectMSOffice.htm
  Листата ќе биде редовно апдејтирана со нови туторијали!

  * Очекувам ваши коментари, мислења и критики околу туторијалите..
   
  8 « број на членови на кои им се допаѓа ова.
 2. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
 3. PeTaR-

  PeTaR-
  Intern

  92
  19
  14 Јануари 2008
  Е ова е целото во видео.. Тоа што го работам го објаснувам и усно :)
   
 4. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Па на овие видеата што ги имаш досега објавено нема што да се објаснува со вида. Првото видео тој што има снимено Visual Basic сигурно (ако му притребало) го знае ова... а тој што го нема снимено сигурно нема да снима само за говорната команда која може да ја најде во Control Panel.

  Второто видео е супер за почетници... иако јас никогаш до сега немам напраено бекуп преку ова команда. Дирекно снимам фајловите на стикче.

  Третото видео требаше малце повеќе објаснување... ти викаш: притиската ентер, после F8, после пак ентер, сега чекате, пак ентер... објасни малце за понуденте команди.

  Четвртото исто како првото... тој што има веб страна (или сака да има) сигурно ќе знае како да сними Joomla.

  Но сепак, од горе нведените од мене имаш позитивна отцека. Би ти дал неколку совети:
  1. Видеото не мора да го правиш 1024x768 направи го малце помало ама со повеќе бои (ова сега што го снимаше ти мислам е 256). Битрејтот ти е супер, можи малце помал за да не ги трошиме интернетите.
  2. Малце побавно зборвај.
  3. Во позадина пушти тивка музика.
   
 5. Supporter

  Supporter
  Gaining Experience

  850
  141
  31 Август 2008
  Почетнички али сепак добри туторијали. Имаш реп+
   
 6. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  И доколку се решиш да имаш музика во позадина додади ја после „продукцијата“.
   
  1 person likes this.
 7. maci

  maci
  On your way to fame

  2,885
  648
  2 Април 2008
  одличен почеток на петар,продолжи понатаму со други новитети.реп.
   
 8. PeTaR-

  PeTaR-
  Intern

  92
  19
  14 Јануари 2008
  Благодарам на критиките, а сега да ти појаснам за трите точки..

  1. Ова е основна, почетничка програма во Visual Basci, нешто слично на Hello World. Со такви туторијали се почнува, нели ? Не ќе му објаснувам на почетник како да направи програма за фактури за почеток.. Наскоро ќе има се понапредни и понапредни туторијали.

  2. Убаво објаснив.. Ентер се притиска за да продолжат со инсталацијата, а Ф8 кога требаше, се притиска за согласност со правилникот на мајкрософт. Доколку ги следи некој овие чекори, 100% успешно ќе инсталира Windows.

  3. Е овде дефинитивно не си во право.. Доколку некој сака да има сајт, од каде ќе знае да инсталира Џумла ? Кој му покажал ? Ако е почетник.. Затоа го направив овој туторијал, за тие што сакаат да прават портал, да знаат да инсталираат Џумла :)

  Сепак, ви благодарам за искрените коментари и се надевам дека ќе има подобри туторијали :)
   
 9. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Па еве јас сега сакам да почнав Visual Basic, ова видеото го гледав и ти викаш: нацртај еден текст бокс и едно командно коче (тоа супер) и нешто прицна на командното копче (непамтам што) и после двоен клик на командното копче и викаш сега внесете го кодот. Од каде кодот да го знајме? Добро, ова видеото што го раеше ти ни даде код... ама да не имаше даено од кај ќе го знаевме?
   
 10. PeTaR-

  PeTaR-
  Intern

  92
  19
  14 Јануари 2008
  Па затоа го правам туторијалот, за да ви го покажам кодот, да ви покажам како би требало да изгледа.. Не може од туторијали се да научиш, почни читај книга за ВБ, па кога ќе го гледаш туторијалов 90% полесно ќе ти биде, и многу побрзо ќе ја сфатиш суштината на ВБ.
   
  1 person likes this.
 11. Gogi

  Gogi
  Intern

  18
  1
  1 Април 2009
  Добри ти се туторијаливе. Само сварно малце поспоро збори :)
   
  1 person likes this.
 12. PeTaR-

  PeTaR-
  Intern

  92
  19
  14 Јануари 2008
  За другите, поспоро ќе биде ветувам :) Овие ги праев сношти, сакав сите да ги направам во една вечер и што побрзо ги правев.. Али за другите, ќе биде поспоро ;)
   
 13. PeTaR-

  PeTaR-
  Intern

  92
  19
  14 Јануари 2008
  Бидејќи не можам да го едитирам првиот пост, еве го најновиот туторијал за заштита на Microsoft Office документи:

  Туторијал 5: Заштита на Microsoft Office документи:
  Код:
  http://petarpp.co.cc/video-tutorijali/ProtectMSOffice.htm
   
 14. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Обиди се дур го снимаш видеото да зборваш... вака ти казни гласот и не е баш јасно.

  Како што кажав погоре... користи малце помала резолуција си повеќе бои.
   
 15. PeTaR-

  PeTaR-
  Intern

  92
  19
  14 Јануари 2008
  Дури снимам зборувам, а не знам што се случува со гласот :chudenje:
   
 16. mdN

  mdN
  Intern

  175
  8
  26 Јануари 2009
  А да може некој да објасни доколку од хостингот нема готова јоомла скрипта.. како да си ја инсталираме ние ???
   
 17. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  75
  4 oктомври 2007
  Хмм,може јас ке направам,само проблемот е тоа што ако е големо клипчето тешко ке биде да го ставам,бидејќи имам мал Upload :plachko2:
   
 18. Forumko

  Forumko
  Intern

  351
  3
  14 oктомври 2008
  @toteto

  Aj dosta mu zameravase na deteto ako si tolku pameten zemi ti da naprais!!!!
   
  1 person likes this.
 19. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Му кажав само на што да обрни внимание. Не му реков јас не чинат, катастрофа се бриши ги одма да не ти се смејат.

  Му реков: намали ја големината на видеото (ние да не трошиме даун а и тој да нетроши ап), малце побавно да зброва (и тој го птврди тоа дека брзаше да направи повеќе виде), гласот касни (не бил тој крив компјутерот е крив), бучавоста (не е тој крив, некоја бормашина била крива)
   
 20. PeTaR-

  PeTaR-
  Intern

  92
  19
  14 Јануари 2008
  Епа ај сега види ги туторијалите за Excel, па кажи коментар..
   
 21. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Ги видиов и подобри се... без гајле биди.
   
 22. MIDNIGHT WALKER

  MIDNIGHT WALKER
  Intern

  338
  8
  23 Јули 2007
  Браво и само продолжи така :bravo:
   
Слични теми
 1. DeathWish
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  2,116
 2. Password
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,519
 3. dimitars
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,841
 4. Јован
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  4,063
Вчитување...

Сподели

Вчитување...