1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Видео надзор со IP камери - барам совет

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од FLEGMA, 11 Јуни 2019.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,048
  9,676
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако е добар бакарен лиснаст кабел ќе крепи и 10 метри и повеќе, проверено и сеуште работи.
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,406
  3,737
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Да , зависно од кабелот. Знам дека со подебел кабел и до 5м истерав . Над 5м нестабилна беше камерата. Па изведов со комбинација 220v до самата камера.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 3. caki

  caki
  Gaining Experience

  463
  145
  1 Август 2010
  Јас користам USB екстендер долг 10м за поврзување на IP камера и можам да потврдам дека функционира.
   
 4. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,073
  1,182
  11 Март 2011
  Пробај во браузер да внесеш ИП адреса од камерата додека си на ист ЛАН, исклучи фајрвол за секој слуај.
   
 5. krema

  krema
  Professor

  10,048
  9,676
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да не е случајно USB екстендерот со активна електроника (ја користи 5V линија за да го буста сигналот)?
   
 6. krema

  krema
  Professor

  10,048
  9,676
  24 Јуни 2009
  Машко
  Би прашал кој слободен софтвер за PC (ако има) се користи за китајските IP камери за надзор?
  Знам дека е подобро со NVR но за почеток може и некое PC во ќош да заврши работа. :)
   
 7. caki

  caki
  Gaining Experience

  463
  145
  1 Август 2010
  Не верувам, како може да проверам?
   
 8. krema

  krema
  Professor

  10,048
  9,676
  24 Јуни 2009
  Машко
  Има електроника во самиот конектор.
  Ваквите USB екстендери ги имаше во Анхоч по некоја цена меѓу 500 и 1000 денари (не се сеќавам добро на цените).
   
 9. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  510
  327
  28 ноември 2014
  Машко
  Здраво, ве молам за препорака.
  Барам ip камера за надворешна употреба која ќе снима на SD картица и ќе се врзе на wifi.
  Локацијата е Маврово. Па битно е да издржува минус температури.
  Ја гледав оваа: https://www.aliexpress.com/item/32980814707.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2a097dc5bDa8MQ&algo_pvid=5eb1e7bb-15a7-4fd1-9122-a896ee2152cf&algo_expid=5eb1e7bb-15a7-4fd1-9122-a896ee2152cf-0&btsid=06502ff3-ace8-438e-8bd5-867a1ae9cd4c&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_9,searchweb201603_53
   
 10. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  887
  65
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер

  Јас имам слична, супер е само што мојата нема зум, ама сум во Прилеп, годинава температуриве што паднаа максимум се ~-7:
  https://www.aliexpress.com/item/32936997556.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.7a4f4c4dWNIUMl

  Твојата колку што гледам има помалку IR LED, за ноќно снимање е подобро да има повеќе IR LED.
   
 11. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  510
  327
  28 ноември 2014
  Машко
  Како си задоволен од опцијата motion detection?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 12. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  887
  65
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Motion detection се вклучува на ~5 метри далечина, ликовите на таа далечина добро се препознаваат, за должината на видеото има опции во setting-зите на камерата. Може да има мало прескокнување на некои frame-ови додека едното видео го снима (според големината сетирана во Settings) и започнува ново.
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 13. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  241
  385
  8 ноември 2009
  Да не отворам нова тема ќе прашам тука.
  Дали може некое инфо за оваа камера Нептун - Камери за надзор
  Ја има ли некој што ја користи, или знае дали се исплати за тие пари.
   
 14. julll

  julll
  Intern

  103
  42
  20 Август 2016
  2 600 денари за 720п? Никогаш не би ја купил. За 3 000 денари од алиекспрес ќе земеш 2 камери од 1080п а разликата во квалитет на слика е многу голема. Ако не ти се чека од али, види од друго место нека е 1080п.
   
 15. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  241
  385
  8 ноември 2009
 16. julll

  julll
  Intern

  103
  42
  20 Август 2016
  Од на телефон бев уклучен, првата камера ја видов мислев за таа зборуваш. Ми-то е 1080п, јас би ја земал, ако не ти се чека. Види и рецензии на нет.
   
 17. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,133
  4,563
  4 ноември 2013
  Машко
  Момци, ај да се уфрлам во темава за да не отварам нова.

  Ми треба мислење за оваа камера, поточно дали вреди за парите.
   
 18. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,073
  1,182
  11 Март 2011
  Скапо како за 2MP резолуција, другото е ОК, има SD card slot, вграден микрофон (не пречеста опција кај камери за надзор) и сл. Инаку колку што знам по закон, за видео надзор не дозволено снимање на звук... Исто ако ти е за двор, таа леќа 2,8 mm може да ти е кратковида

  [​IMG]

  Малку поскапа, но не е WiFi

  US $135.36 6% OFF|Original dahua English version IPC HDBW4831E ASE 8MP POE IR mini dome network camera CCTV IP camera with IK10 IP67 Mic built in-in Surveillance Cameras from Security & Protection on AliExpress
   
 19. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,133
  4,563
  4 ноември 2013
  Машко
  Брат сакам да е IP :)
  BTW, камерава ми е потребна да ми ја покрива гаражата.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 20. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  440
  204
  28 ноември 2015
  Машко
  Кај нас е поевтино,мене ми ја понудиа 5250,меѓутоа јас си нарачав од геарбест други околу 40$ парче

  Sent from my BLN-L21 using Tapatalk
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 21. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,133
  4,563
  4 ноември 2013
  Машко
  Како си задоволен од камерата?
   
 22. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  440
  204
  28 ноември 2015
  Машко
  Не ми стигнала уште
  (Не нарачав дахиа)

  Sent from my BLN-L21 using Tapatalk
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 23. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,133
  4,563
  4 ноември 2013
  Машко
  Лошо сум прочитал, сори брат :D
   
 24. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  440
  204
  28 ноември 2015
  Машко
  Ништо,ако си за Дахиа Г26 пиши ми пп,мене ми ги понудија за 5250мкд овде во МК.

  Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 25. smole

  smole
  Unstoppable

  3,078
  3,554
  18 Април 2007
  Не пишува кој е minimum illumination, така да ноќно време ако нема светло можно е да не дава убава слика.

  За убава слика ноќе барај Dahua со Starlight сензор (Starlight+ е уште подобар но нов и скап), нешто како оваа (оваа е врвен избор но значително поскапа). И не ти препорачувам WiFi, веќе кога влечеш кабел (за струја) нека е ПОЕ, макар и снимала само на SD картица.

  За тоа дали ти треба 2.8mm или подолга леќа, иди овде.

  5200 ден е фер цена за G26.
   
  На HardCorec и bxxxn им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...