1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Видео надзор со IP камери - барам совет

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од FLEGMA, 11 Јуни 2019.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,417
  12,575
  2 Август 2012
  Машко
  Ми треба совет или предлог за видео надзор кој би бил составен од максимум 4 IP камери.

  На што да се внимава, со кој бренд да се оди и сл.
  Ваше лично искуство?

  Од она што го гледам по огласи, фирми и сл. Hikvision, Dahua и DVC се демек најквалитетни.

  Што се однесува до снимачите, оние од познатите брендови, скоро сите поддржуваат H265/H265+ а некои се со вграден PoE switch.
  Дискот знам дека треба да биде WD Purple. До толку се разбирам :)
   
 2. Steff_92

  Steff_92
  Gaining Experience

  116
  52
  28 Јули 2017
  Машко
  Проверена ситуација која што работи со години.
  HIK Vision IP камери,
  HIK Vision NVR,
  WD Purple и WD Red,
  квалитетен FTP кабел CAT5, за поголеми далечини CAT6,
  фиксни IP адреси,
  Микротик, Linksys, TP-Link рутери,
  Обичен свич (TP-Link) како појачувач за долги кабли.
   
  Krkac, Oliver!, Majestic и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. shifty

  shifty
  Модератор

  997
  1,297
  5 Септември 2009
  Земи си засебен PoE switch, прва прилика кога ќе изгори само смени го.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,417
  12,575
  2 Август 2012
  Машко
  Ова и други ми го кажаа и секако ќе го имам во предвид.
  Затоа што до NVR-от нема да може да се носи LAN кабел за интернет единствено решение е користење WiFi сигнал кој пак не е доволно јак.

  Како е најпаметно да го решам ова?
   
 5. smole

  smole
  Unstoppable

  2,995
  3,385
  18 Април 2007
  1. Оваа продавница на Али испорачува за гага со ДХЛ до ЕУ и не се плаќа никаков додатен данок, јас земав 5231EZ камера од таму, упола цена од Визард;
  2. Место NVR види ја опцијата на PC со Blue Iris програм - повеќе за ова и сè останато на ipcamtalk форумот - обавезно прочитај ги Cliff's notes - тоа ти е А-Ш за ip камери;
  3. Јас користам Mikrotik CRS-112-8P-4IN за напојување на ип камерите, прогуглај дали и mikrotik hex poe ќе ти заврши работа (мора да докупиш 48V напојување);
  4. Со оваа алатка провери како ќе ти се гледа снимката со одредена камера

  Најубаво и најефтино да донесеш кабел, ако мора со wifi земи некој wifi bridge - NSM loco или слично.
   
  Последна промена: 11 Јуни 2019
  На The-spiki, shifty, Krkac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Има некоја препорака за која должина максимум CAT5 е добар - 10м, 20м, повеќе-помалку?
   
 7. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  А зошто треба кабел,нели има безични??
  Јас сакам 3 безични да земам,но незнам како се врзуваат,дали се полнат на батерија?
  Колку батерија држат?
   
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,417
  12,575
  2 Август 2012
  Машко
  Да си жив и здрав. Не знаев кај терам пред да ги прочитам оние работи.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  2,995
  3,385
  18 Април 2007
  Сполај ти.

  Слободно прашај сè што те интересира а не ти е јасно. Во принцип со ип камерите инсталацијата е доста поедноставна т.е. се сведува на инсталирање на мрежни кабли.

  Битна работа е да се инсталира дозна одма до камерата за спојката да не крка дождови и пајаци, Дахуа имаат специјални алуминиумски дозни на кои има pre driller дупки специфични за одреден тип на камера и камерите се штрафат на нив (врз нив), ама тоа е ептен ако се сака сè да е под конец, јас не ги користам, 1200 ден за дозна не ми се дава.

  Гледај NVR-от и камерите да се иста марка, ONVIF е ип камера стандард ама иста марка е најубаво. Ако идеш со PC + Blue Iris H265+ стандардот нема да работи нити IVS, тоа се proprietary стандарди на дахуа.

  Заборавив и да напишам дека продавницата линкана од Али продава Дахуа (без лого на опремата) но со интернационален firmware, нешто што останатите селери не го прават туку ставаат хакуван преведен fw. Ова е заебано ако во иднина се апдејтира fw на опремата може да се брикне, додека ако истата е купена од Empire Tech не треба ова да се случи (јас не ја апдејтирам мојата, немам потреба).
   
  omegaRED, Majestic, Oliver! и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Лелеј, тие да не се од оние розево-виолетовите со цветчиња и слика од хелокити? :D

  На страна дозните, овие HIK Vision ги има кај нас како комплет 4 камери + драјв (без монитор) за околу 400 еура.
  Мислиш фер е ценава или да акнеме подобро сите на Али? :)
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,417
  12,575
  2 Август 2012
  Машко
  он топик/ оф топик
  На пазарот во МК моментално владее неверојатен хаос.
  Од "што ќе ти е IP, иста работа брка и CCTV" до "не фрлај пари на Dahua и Hikvision земи од моето DIY кинеско ѓубре кое сам го увезувам и составувам"

  Потоа хорори од типот "шо ќе ти е WD Purple, ене со години тераат со Seagate"

  Хорори
   
  goki1990, spiritBreaker и на Krkac им се допаѓа ова.
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  2,995
  3,385
  18 Април 2007
  Точно дефинирај - камери модел, NVR модел и HDD модел па да анализираме.

  Можеби HDCVI на Дахуа е слично на IP, ама не е IP -> користи коаксијален кабел и е наменето за upgrade на аналогни камери а каде не се менува ифраструктурата (инсталацијата) и е меѓучекор помеѓи аналогни и вистински IP камери.

  Јас имав ноунејм кинески ДВР пред овој на Дахуа, и беше срање, иди со бренд како Дахуа или Хиквижн (само Дахуа имам користено до сега од бренодвите и е ок).

  И само WD Pruprle.
   
 13. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Бато, фала ти. Имаа понуди на сајт за директно да се види (Логинг и Визард) ама никако да ги лоцирам пак...
  Ќе им отидам во продавница наскоро па ќе се вратам на темава.

  Фала уште еднаш!
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  2,995
  3,385
  18 Април 2007
  Иди во Визард и во Ник Аларм.
   

Сподели

Вчитување...