• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Видео Конференција

  • Ја почнал/а темата
  • #1

akslnrdn

Intern
15 декември 2016
20
6
Здраво Дечки,

Ќе ве замолам совет околу камери и аудио системи за конференција.Вака, сакам наскоро да направам livestream или пак да одржам конференција преку skypе и други апликации. Имам училница околку 20-25 метри квадратни (20 столици-ученици). CAM1 сакам мене да ме снима. CAM2 студентите.
Исто така ми требаат 2+1 аудио спикери и 2 портејбл микрофони.
Аудио системите може да бидат и на блутут или на вифи(кое би препорачале вие). Битно да нема многу кабли. За аудио системи знам доста фирми у Скопје. Али за конференциски камери појма немам.Пребарав на гугл, ми се појавија овие продукти од логитек.

Logitech Conference Cams, Video Conferencing Cameras

Значи најскапата чини околу 800 евра. Али како што прочитав е наменета за состаноци од 8 до 10 души. На сликата нацртав колку што можев.Се надевам дека сум јасен.+ на крај, ќе земам лаптоп (така и така има вградена камера не неа)... а студентите за да ги снимам, мислам ова камера дали ќе ми заврши работа.

Anhoch PC Market Online - Camera Logitech HD C930e 1080p HD H264 Video Compression


Ви благодарам однапред.
 

alek99

Gaining Experience
28 јануари 2008
469
384
Внамавај само на аголот на камерите. Кај овие што ги наведе аголот е 90 степена. Тие се наменети да снимат неколку луѓе на една конференциска маса пред камерата. За да ја фатиш цела училница како што си ја нацртал ќе ти треба некоја широкоаголна камера 120 степена. Прашање е и таа дали ќе го покрие твојот распоред. Околу звукот не би имал проблеми.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

akslnrdn

Intern
15 декември 2016
20
6
Ти благодарам Алек. Имаше еден продукт логитек груп демек до 20 лица подржува, ми се чини околу 800-900 евра. Е сега место да го купам овој продукт ќе идам ќе си земам канон или никон со стативи и др, па мислам ќе биде по топ, него овој другиот.
 
Последна промена:

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
464
398
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Ти благодарам Алек. Имаше еден продукт логитек груп демек до 20 лица подржува, ми се чини околу 800-900 евра. Е сега место да го купам овој продукт ќе идам ќе си земам канон или никон со стативи и др, па мислам ќе биде по топ, него овој другиот.
За DSLR мислиш Canon-Nikon? Не е баш едноставно да приклучиш DSLR co PC. Исто ако веќе имаш проектор значи дека треба да е малку темно во просторијата за да се гледа сликата на платното па проблем ќе ти е да извадиш добаро видео па и да е со DSLR...
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
928
907
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Чек малку, мене ми се чини дека се мешаме нешто, евентов планираш да го стримаш во живо или само да снимаш?
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
928
907
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
^
Ако е видео конференција тогаш станува збор за стримање во живо.
Така и јас мислам, ама дечково некако ми е нејасен, бидејќи не спомна како планира да стрима со 2 камери плус скриншер, ниту кој сервис за стримање планира да го користи.
За повеќе камери најверојатно ќе треба да има посебен компјутер со broadcast софтвер што ќе го спои видеото од секоја камера и скриншерот во еден стрим. Плус некој што ќе работи на тој комп.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

akslnrdn

Intern
15 декември 2016
20
6
Вака, значи ќе се поврзам со skype или пак google hangout да поразговараме со некои професори. Поентата е училницата да има добро озвучување (звук има на проектор) али не е баш како што сакам. Микрофони portable, за да можат да прашат прашање учениците и на крај добра камера да не снима нас од училницата. Значи да не биде веб камера или вградената камера на лаптопот. Мислам дека сега сум јасен.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
Вака, значи ќе се поврзам со skype или пак google hangout да поразговараме со некои професори. Поентата е училницата да има добро озвучување (звук има на проектор) али не е баш како што сакам. Микрофони portable, за да можат да прашат прашање учениците и на крај добра камера да не снима нас од училницата. Значи да не биде веб камера или вградената камера на лаптопот. Мислам дека сега сум јасен.
Ниедна фирма не ви излегува во пресрет? Штом е за образовни цели...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,068
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно