• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Video кодеци проблем-сецкање

• Ја почнал/а темата

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Незнаев точно како да ја кртам темава ама веројатно ќе сватите. :D

Значи На мојот лаптоп Dell inspiron 5150 ми сецкаат скоро сите видеа што ќе ги пуштим. (а и системот не ми е баш свеж)

Порано не ми правеше таков проблем, ама во последни неколку месеци одма после формат 2-3 дена почнува да кочи.

Моја теорија е дека ставам многу нови и захтевни работи на лаптопот и затоа се кочи зошто не може да издржи.
Така сменив неколку апликации во постари, ама пак истото.

Инаку сум пробал и со стари кодеци, ама пак не е како што треба(сега сум на klite).

Е сега исто мислам дека можеби собрал прашина внатре и се загрева и затоа ми сецка (кога пуштам видео прво течат првите 10-20 минути добро па после почнува да кочи), а еднаш пробав да го отворам извадив 15 штрафови, ама заглавив на 2 зошто беа кај екранот и немав пристап.

Значи ако некој имал искусво со ова нека каже, дали мисли дека е софтверски проблемот, или пак да го носам да ми го исчистат, или пак нешто трето :chudenje:.

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,799
76
Провери да немаш инсталирано повише кодекси со иста функција(можно е да дојде до конфузија)

• Ја почнал/а темата

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Провери да немаш инсталирано повише кодекси со иста функција(можно е да дојде до конфузија)
Не бе брат, со 3 пати OS инсталирање, со различни кодеци, ама пак ја зеза работава.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,548
Мислења
823,094
Членови
28,059
Најнов член
Даниел2222
На врв Дно