1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Video editors

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од DeadWalker_, 25 Мај 2019.

 1. DeadWalker_

  DeadWalker_
  Баниран/a

  22
  2
  12 Мај 2013
  Машко
  Здраво дечки
  Неодамна почнав со снимање gaming видеа на youtube
  The_ EvilLord
  повелете ако ви се допаѓа субскрајбнете...имам мал проблем со наоѓање видео едитор..
  моментално користам lightworks каде што имам дозвола само за конвертирање 720p видеа...за 1080p треба да ја купам pro верзијата...ми треба видео едитор каде што ке можам да конвертирам 1080p видеа...ги пробав filmora,moviemaker,davinci и уште неколку меѓутоа не се free...free to download се али за работа на нив треба да се купат...ако може да ми препорачате некој free софтвер каде што би можел да ја вршам оваа работа...ви благодарам однапред
   
 2. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  692
  2,293
  27 Јануари 2014
  Машко
  Како тоа DaVinci не е бесплатен? За користење е бесплатен, за + функции се доплаќа ама и бесплатната верзија има се што ти треба. Од што програм сакаш да конвертираш? Т.е. со што снимаш?
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,886
  5,754
  21 Јануари 2009
  А зошто ги конвертираш видеата уствари?
  Колку што видов видеата ти се само снимани, немаш нешо транзиции ефекти или што ти ја знам па за да треба да користиш едитор.
  Снимаш со OBS и тоа е тоа, не знам зошто моментално користиш Lightworks.
  Ако ти е само за color correction, не вреди.
  И користи си пиратски Sony Vegas, Adobe Premire, After Effects...
   
 4. DeadWalker_

  DeadWalker_
  Баниран/a

  22
  2
  12 Мај 2013
  Машко
  ги конвертирам затоа што се снимани со nvidia expiriance и видеата се по 16 gb што значи дека ке треба да чекам 13-14 саати за upload...згора на тоа има моменти каде што видеото треба да биде скратено а 720p на fullscreen не изгледа баш задоволително
   
 5. DeadWalker_

  DeadWalker_
  Баниран/a

  22
  2
  12 Мај 2013
  Машко
  со nvidia expiriance
   
 6. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,302
  11,413
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Avidemux за обични резови и конвертирање/енкодирање (со цел аплоуд на ТиЦевка).
   
 7. Canibalot

  Canibalot
  Gaining Experience

  64
  81
  29 Јуни 2016
  Машко
  Јас користам geforce experience со custom settings на 20 bitrate сo 60 fps, 20 минути видео ти доаѓа 3гб.
   
 8. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,886
  5,754
  21 Јануари 2009
  Снимај со OBS и користи Avidemux за сечење и лепење, или смени ги сетинзите ко што пиша овој погоре.
   
 9. DeadWalker_

  DeadWalker_
  Баниран/a

  22
  2
  12 Мај 2013
  Машко
  фала ви дечки за одговорите
   
 10. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,185
  19 Јули 2013
  Со среќа монтирање во Avidemux, па макар и само кратење да биде...
   
 11. DeadWalker_

  DeadWalker_
  Баниран/a

  22
  2
  12 Мај 2013
  Машко
  фала ти...меѓутоа имам мал проблем каде што неможам да ставам 2 видеа во 1...идам open па append и доле ми ја дава минутажата али видеото оди само до крајот на првото видео...дали некој знае како се прави тоа?
   
 12. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,185
  19 Јули 2013
  На тоа мислев кога ти реков дека ти треба среќа.

  Шала на страна, ако ти треба монтажа, колку и да е елементарна, работи во програм што има прописен тајмлајн. Авидемукс нека си остане само за конверзија и тоа како резерва. Чиста конверзија терај со Handbrake.
   
 13. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,886
  5,754
  21 Јануари 2009
  Инсталирај MediaInfo и види дали имаат исто fps, резолуција, кодек... мене еднаш не сакаше да ми спојува поради различното фпс.
   
 14. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,328
  1,050
  2 Јануари 2012
  Машко
  Sony Vegas или Adobe Premiere земи научи.
   
Слични теми
 1. aleks09
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,432
 2. mitash
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  809
 3. cek
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  629
 4. mdN
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  535
 5. D
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,352
Вчитување...

Сподели

Вчитување...