1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Video editors

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од DeadWalker_, 25 Мај 2019.

1. DeadWalker_

DeadWalker_
    Intern

17
    1
    12 Мај 2013
    Машко
    Здраво дечки
    Неодамна почнав со снимање gaming видеа на youtube
    The_ EvilLord
    повелете ако ви се допаѓа субскрајбнете...имам мал проблем со наоѓање видео едитор..
    моментално користам lightworks каде што имам дозвола само за конвертирање 720p видеа...за 1080p треба да ја купам pro верзијата...ми треба видео едитор каде што ке можам да конвертирам 1080p видеа...ги пробав filmora,moviemaker,davinci и уште неколку меѓутоа не се free...free to download се али за работа на нив треба да се купат...ако може да ми препорачате некој free софтвер каде што би можел да ја вршам оваа работа...ви благодарам однапред

2. M.Pix

M.Pix
    Модератор

624
    2,060
    27 Јануари 2014
    Машко
    Како тоа DaVinci не е бесплатен? За користење е бесплатен, за + функции се доплаќа ама и бесплатната верзија има се што ти треба. Од што програм сакаш да конвертираш? Т.е. со што снимаш?

На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Avid

Avid
    Unbeatable

3,331
    4,840
    21 Јануари 2009
    А зошто ги конвертираш видеата уствари?
    Колку што видов видеата ти се само снимани, немаш нешо транзиции ефекти или што ти ја знам па за да треба да користиш едитор.
    Снимаш со OBS и тоа е тоа, не знам зошто моментално користиш Lightworks.
    Ако ти е само за color correction, не вреди.
    И користи си пиратски Sony Vegas, Adobe Premire, After Effects...

4. DeadWalker_

DeadWalker_
    Intern

17
    1
    12 Мај 2013
    Машко
    ги конвертирам затоа што се снимани со nvidia expiriance и видеата се по 16 gb што значи дека ке треба да чекам 13-14 саати за upload...згора на тоа има моменти каде што видеото треба да биде скратено а 720p на fullscreen не изгледа баш задоволително

5. DeadWalker_

DeadWalker_
    Intern

17
    1
    12 Мај 2013
    Машко
    со nvidia expiriance

6. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,095
    11,033
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Avidemux за обични резови и конвертирање/енкодирање (со цел аплоуд на ТиЦевка).

7. Canibalot

Canibalot
    Gaining Experience

58
    69
    29 Јуни 2016
    Машко
    Јас користам geforce experience со custom settings на 20 bitrate сo 60 fps, 20 минути видео ти доаѓа 3гб.

8. Avid

Avid
    Unbeatable

3,331
    4,840
    21 Јануари 2009
    Снимај со OBS и користи Avidemux за сечење и лепење, или смени ги сетинзите ко што пиша овој погоре.

9. DeadWalker_

DeadWalker_
    Intern

17
    1
    12 Мај 2013
    Машко
    фала ви дечки за одговорите

10. moongose

moongose
    Unstoppable

1,788
    2,007
    19 Јули 2013
    Со среќа монтирање во Avidemux, па макар и само кратење да биде...

11. DeadWalker_

DeadWalker_
    Intern

17
    1
    12 Мај 2013
    Машко
    фала ти...меѓутоа имам мал проблем каде што неможам да ставам 2 видеа во 1...идам open па append и доле ми ја дава минутажата али видеото оди само до крајот на првото видео...дали некој знае како се прави тоа?

12. moongose

moongose
    Unstoppable

1,788
    2,007
    19 Јули 2013
    На тоа мислев кога ти реков дека ти треба среќа.

Шала на страна, ако ти треба монтажа, колку и да е елементарна, работи во програм што има прописен тајмлајн. Авидемукс нека си остане само за конверзија и тоа како резерва. Чиста конверзија терај со Handbrake.

13. Avid

Avid
    Unbeatable

3,331
    4,840
    21 Јануари 2009
    Инсталирај MediaInfo и види дали имаат исто fps, резолуција, кодек... мене еднаш не сакаше да ми спојува поради различното фпс.

14. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,174
    953
    2 Јануари 2012
    Машко
    Sony Vegas или Adobe Premiere земи научи.

Слични теми
  1. aleks09
    Одговори:
    5
    Прегледи:
    1,384
  2. mitash
    Одговори:
    1
    Прегледи:
    788
  3. cek