• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Вицови за компјутерџии

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
Колку програмери се потребни да сменат сијалица?
Ниту еден - тоа е хардверски проблем!

"Чук чук."
"Кој е таму?"
многу долга пауза
"Јава"

Превземено од www.on.net.mk

Башка, убаво би било ако знаете уште некој сличен виц да го постирате овде. Ај ја знам еден:
Муштеријата никогаш не е задоволен од програмерот, т.е. секогаш е разочаран од него. Тој не знае да поправа фрижидери, телевизори и сл :D
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
e aj da kazeme po nekoj :p ...

1.Програмер оди по улица и му паѓа тула на главата:
- Аман веќе со тој тетрис!

2.Разговараат двајца интернет-зависници:
- Како оди, добар си?
- Уфф, имам мускулна треска на прстите…
- Зошто?
- А, бе сношти се најдовме со еден пријател на месинџер и до сабајле пеевме песни.

3.KOMPJUTERSKA ZAKLETVA:
pod vkrsteni tastatura i maus
so gordo krenat monitor
vo imeto na maticnata ploca
se kolnam deka:
pri zdrav RAM i cist HARD DISK
nema da me dekodiraar
i ako me dekodiraat
neka me formatiraat

4.Si bil nekoj programer vo kafic i videl nekoja zenska. I se doblizil i i rekol dali saka kafe, a taa rekla ne . Posle ja prasal dali saka sok a taa rekla pak ne i na kraj ja prasal da saka vecera a taa pak rekla ne . Togas programerot si rekol "Cudno! Ne gi prifaka osnovnite drajveri".

Ovie se inace so mometalno gi proguglav. Ima interesni da :D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
e aj da kazeme po nekoj :p ...

3.KOMPJUTERSKA ZAKLETVA:
pod vkrsteni tastatura i maus
so gordo krenat monitor
vo imeto na maticnata ploca
se kolnam deka:
pri zdrav RAM i cist HARD DISK
nema da me dekodiraar
i ako me dekodiraat
neka me formatiraat
hehehehhe :D Interesna kletva.. :D

btw. Vo imeto na ctrl, alt, delete enter :)

Inaku, ima edna tema za vicovi.. Pogolem broj od vicovite tamu se za kompjuterdzii..
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Што е заедничкото помеѓу Windows и подморница?
- Кога ќе го отвориш прозорот, почнуваат проблемите...


Превземено од

http://srkaj.com/vicoteka/content/blogsection/9/48/
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Како бара помош комјутерџија кога се дави?

- F1! F1! F1!
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
-Тато како сум се родил??- прашува синот.
-Добро сине, знаев дека кога тогаш ќе ми го поставиш ова прашање. Еве како се случи тоа.
Тато и мама малку беа на chat, па потоа следеше copy/paste, на нашите слики. Потоа преку e-mail договоривме состанок. Се најдовме во cyber café, малку поразговаравме па отидовме во WC.
Потоа, мама направи неколку download-ди со memory stick- от на тато. Кога тато беше подготвен за up-load приметивме дека немаме firewall.
Но, веќе беше доцна за undo а ни delete веќе не помогна.
Девет месеци подоцна вирусот веќе делуваше….

!----Mnoooogu ubao objasneto :)):)):))
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Пилотот на авион се дисориентирал а радиото не му работело. Се доближил до еден град и здогледал висока зграда. Го отворил прозорецот и побарал помош од еден од вработените во зградата.
10 мин подоцна слетале на аеродромот. Кога патниците го прашале како го нашол патот, тој им одговорил:
Кога побарав помош од човекот во зградата, ми кажа се, освен тоа што сакав да го дознаам. Сватив дека тоа е зграда на Мајкрософт, па се ориентирав и слетав.
:)):))
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Пилотот на авион се дисориентирал а радиото не му работело. Се доближил до еден град и здогледал висока зграда. Го отворил прозорецот и побарал помош од еден од вработените во зградата.
10 мин подоцна слетале на аеродромот. Кога патниците го прашале како го нашол патот, тој им одговорил:
Кога побарав помош од човекот во зградата, ми кажа се, освен тоа што сакав да го дознаам. Сватив дека тоа е зграда на Мајкрософт, па се ориентирав и слетав.
:)):))
LoooooooooooooooooooooooooooooooL ...
E ova e najzakon i najrealen vic za microsoft :D
:bravo:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Пилотот на авион се дисориентирал а радиото не му работело. Се доближил до еден град и здогледал висока зграда. Го отворил прозорецот и побарал помош од еден од вработените во зградата.
10 мин подоцна слетале на аеродромот. Кога патниците го прашале како го нашол патот, тој им одговорил:
Кога побарав помош од човекот во зградата, ми кажа се, освен тоа што сакав да го дознаам. Сватив дека тоа е зграда на Мајкрософт, па се ориентирав и слетав.
:)):))

:bravo::bravo::LOL::LOL:
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
e aj da kazeme po nekoj :p ...

1.Програмер оди по улица и му паѓа тула на главата:
- Аман веќе со тој тетрис!

2.Разговараат двајца интернет-зависници:
- Како оди, добар си?
- Уфф, имам мускулна треска на прстите…
- Зошто?
- А, бе сношти се најдовме со еден пријател на месинџер и до сабајле пеевме песни.

3.KOMPJUTERSKA ZAKLETVA:
pod vkrsteni tastatura i maus
so gordo krenat monitor
vo imeto na maticnata ploca
se kolnam deka:
pri zdrav RAM i cist HARD DISK
nema da me dekodiraar
i ako me dekodiraat
neka me formatiraat

4.Si bil nekoj programer vo kafic i videl nekoja zenska. I se doblizil i i rekol dali saka kafe, a taa rekla ne . Posle ja prasal dali saka sok a taa rekla pak ne i na kraj ja prasal da saka vecera a taa pak rekla ne . Togas programerot si rekol "Cudno! Ne gi prifaka osnovnite drajveri".

Ovie se inace so mometalno gi proguglav. Ima interesni da :D

Ова клетвава ти е најзакон бро
ај и јас да измислам нешо...

си се шетале два вируса по нет и се сретнале на мојов компјутер. и си зборуваат. арно де шо напраи со чоекоФ? си ги вратив назад моите порничи од компјутеров и тоа бесплатно.:LOL::LOL::LOL::D
 

mztrifunovski

Intern
20 февруари 2008
272
2
Разговараат синовите на двајца програмери и едново дете му ја кажува абецедата на другото: A, B, C, D, E, F, G, HTTP://www.
:D
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Значи ваква слична тема каде можете да постирате вицови ви е темата, ДАЈТЕ МАЛЦЕ ДА СЕ НАСМЕЈМЕ. За линк извинете вака ама ме мрзеше да барам :))
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Значи ваква слична тема каде можете да постирате вицови ви е темата, ДАЈТЕ МАЛЦЕ ДА СЕ НАСМЕЈМЕ. За линк извинете вака ама ме мрзеше да барам :))
Jup.. Tochno, go potencirav toa ushte vo mojot prv post na temava.. No interesno trgna i ovaa :D
Inaku deka tebe te mrzeshe, eve jas malce da te zamenam :D
link
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
Kazhala mu zhena na muzha-(programer): Idi kupi margarin, ako ima jajca kupi 10.
I ovj kupija 10 margarina.
 

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
Информатичар доживеал бродолом и се нашол на пуст остров.
Шест месеци никој не поминал. И тогаш едно сабајле отвора очи и гледа раскошна плавуша со големи цицки како стои пред него.
- Ајде пакувај се одиме кај мене од другата страна на островот.
Кога таму што да види. Голема куќа, фрижидер, телевизор, базен...
- Ај оди избањај се и дојди.
Се бањал овој цел саат, излегува среќен, а плавушава го пречекува и го откопчува бекинито:
- А сега ќе добиеш нешто што не си го правел 6 месеци...
- Ај не зезај, имаш и интернет!Жената го чека својот маж програмер кој се враќа од работа...
- Здраво душо, се логирам.
-Што мислиш за нова перална мажу?
-Internal error, Out of resources.
-Дај ми ја кредитната картица, сакам да одам во шопинг.
-Sharing violation, access denied...
-Ме сакаш ли како компјутерот или ти служам само за забава?
-Too many parameters...
-Погрешив што се омажив за тебе!
-Data type mismatch...
-Ти си тотално луд!!
-...by default.
-Што е со твојата плата?
-File in use. Try Again later.
-Што се случило сабајлево со колата?
-System is unstable. Press CTRL+ ALT +DEL to reboot.
-Сакаш ли уште малку вино?
-File system is full.
-Што мислиш за мојата фамилија?
-Unknown virus.
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Информатичар доживеал бродолом и се нашол на пуст остров.
Шест месеци никој не поминал. И тогаш едно сабајле отвора очи и гледа раскошна плавуша со големи цицки како стои пред него.
- Ајде пакувај се одиме кај мене од другата страна на островот.
Кога таму што да види. Голема куќа, фрижидер, телевизор, базен...
- Ај оди избањај се и дојди.
Се бањал овој цел саат, излегува среќен, а плавушава го пречекува и го откопчува бекинито:
- А сега ќе добиеш нешто што не си го правел 6 месеци...
- Ај не зезај, имаш и интернет!Жената го чека својот маж програмер кој се враќа од работа...
- Здраво душо, се логирам.
-Што мислиш за нова перална мажу?
-Internal error, Out of resources.
-Дај ми ја кредитната картица, сакам да одам во шопинг.
-Sharing violation, access denied...
-Ме сакаш ли како компјутерот или ти служам само за забава?
-Too many parameters...
-Погрешив што се омажив за тебе!
-Data type mismatch...
-Ти си тотално луд!!
-...by default.
-Што е со твојата плата?
-File in use. Try Again later.
-Што се случило сабајлево со колата?
-System is unstable. Press CTRL+ ALT +DEL to reboot.
-Сакаш ли уште малку вино?
-File system is full.
-Што мислиш за мојата фамилија?
-Unknown virus.

:LOL::LOL::LOL::LOL:dobri vicovi:bravo::bravo:
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Sto kazuva haker koga ke pocne da mu slabee vidot?

- "Uf da ti e***, mi otkazuva grafickata."


"Vidi kakvi properties ima ovaa devojka", mu kazuva haker na svojot kolega.
- "Da ama e Read Only :(", odgovara toj.


Kako glasi kletva na kompjutergija?

Da dade gospod zena ti da bide open source!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.984
Мислења
890.300
Членови
31.719
Огласи
223
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно