• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Viber (Your account is blocked.)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
148
242
Здраво,

Како што гласи насловот во рок од 24ч, по втор пат ми е блокиран бројот од вибер и немам пристап да го користам сервисот. Вчера откако ги контактирав ми го одлокираа бројот, каде што пишува дека по втор пат ако ми го блокираат нема да може да се одблокира повеќе. Сабајле после неполни 12ч. пак ми беше блокиран бројот. :( Дали на некој му се има случено вакво нешто и како да се реши?

Ви Благодарам! Screenshot_20210910-121132_Viber.jpg
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,499
1,127
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
WOW! што треба да направи човек да добие блок од Viber. Не сум знаел за ова искрено. Најверојатно вториот пат е по автоматизам како што е случај со FB акаунт каде што по нивна проверка беше реактивиран и после 24 часа пак беше disabled (засекогаш).
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
972
966
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Детектирале некој сумнителен разговор. Прости ако грешам, но ако си зборувал за порнографија, си препратил некаков веќе репортиран материјал или слични активности и те фатиле под лупа.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,304
Скопје
Мене пред една година кога требаше на 30 души кои ги немам во контакти да им испратам нешто, на секој посебно, скоро со брзина на бот го направив тоа и привремено ми го блокираа на саат-два.
ако си зборувал за порнографија
Секако.
 
Последна промена:

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
177
187
Многу лошо ако е вака, тогаш џабе и енкрипција на Вибер и слично, ако може бот на нивни сервер да обработува пораки. Полошо од Whatsapp излегува ова.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
148
242
WOW! што треба да направи човек да добие блок од Viber. Не сум знаел за ова искрено. Најверојатно вториот пат е по автоматизам како што е случај со FB акаунт каде што по нивна проверка беше реактивиран и после 24 часа пак беше disabled (засекогаш).
И јас не сум знаел додека не ме блокираа...
Детектирале некој сумнителен разговор. Прости ако грешам, но ако си зборувал за порнографија, си препратил некаков веќе репортиран материјал или слични активности и те фатиле под лупа.
Две пораки немам напишано од тој број го користам како алтернатива на дуал вибер.
Мене пред една година кога требаше на 30 души кои ги немам во контакти да им испратам нешто, на секој посебно, скоро со брзина на бот го направив тоа и привремено ми го блокираа на саат-два.

Секако.
Мене ми го одблокираа, после неполни 12 часа пак ми беше блокиран.
Многу лошо ако е вака, тогаш џабе и енкрипција на Вибер и слично, ако може бот на нивни сервер да обработува пораки. Полошо од Whatsapp излегува ова.
Катастрофа!
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
177
187
која енкрипција? вибер едно време не користеа SSL, а не па некоја end-to-end енкрипција
Како божем сите разговори се end to end encrypted. Кога ќе отидеш во Chat info ова го пишува
 

Атачменти

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
42
54
Прв пат слушам за ваков проблем?!

Можеби си спамирал нешто, или си јадел некој репорт?!
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,531
3,280
Нов ти е бројот или стар? Кај нас операторите ги рециклираат броевите, може од претходно е проблематичен.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,346
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно