1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Viber, Вирус или измама??

Дискусија во форумот 'Вируси // Тројанци // Ботови' започната од alek99, 28 Април 2015.

 1. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  449
  380
  28 Јануари 2008
  Машко
  Вчера во 02:02 по полноќ ја добив следнава порака на Viber од бројот +79037353115:

  "Замисли овде некој те снимил на видео. Еве го клипот, погледни xxx video.

  Дали добил некој нешто слично и дали се знае за што се работи?
  Инаку линкот води кон некое секси видео, после бара број на мобилен.
  Антивирусот не се активираше после кликот, па препоставувам дека не е вирус, ама ај да си прашам и споделам искуство (инаку за Viber na PC се работи).
   
  Изменето од модератор: 28 Април 2015
 2. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,376
  1,202
  9 Јули 2013
  Машко
  И кај мене стигна истото ама избришав одма разговор едноставно не го ни отворив..
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. salamander

  salamander
  Gaining Experience

  205
  231
  16 ноември 2011
  Машко
  Јас + 3 други што се видовме денес - иста глупост.

  Бриши и не се замарај.

  И зошто поставуваш сумљиви линкови на форумов, ако ти си се заебал да можат сите да наебат???

  zz
   
  На Necromancer и Oktar им се допаѓа ова.
 4. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  449
  380
  28 Јануари 2008
  Машко
  Го тргнав линкот, (одпосле видов).
   
 5. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  820
  1,372
  12 Септември 2013
  Машко
  И како си испаднал на видеото?
   
  На DennyMK, Necromancer, alumen :) и уште 6 други им се допаѓа ова.
 6. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  449
  380
  28 Јануари 2008
  Машко
  Јас бев одоздола, она врз мене. :))
   
 7. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,758
  4,313
  20 Февруари 2011
  Машко

  [​IMG]
   
  На alumen :), goce03, DarkEnchanter и уште 6 други им се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  хехех, истото и јас го добив :D
  не се мислев ни две секунди, одма DELETE :)
   
 9. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,095
  4,803
  8 Април 2011
  Машко
  Мене на скајп ми стигна пак демек слика моја, па помислив да сум ја и џесика алба и се онадиме па ја отворив со план копу пасте на секаде по нетов ама ништо, вурис беше, катастрофа, а многу оптимис бев. На вибер ништо немам до денес, а нешто шушкаја дека некој вирус имало по нетов ама не читав.
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 10. architect

  architect
  Unstoppable

  1,932
  2,301
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  исто и јас денес добив ваква порака, доста добра причина да му мавнам delete на виберот :)
   
 11. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,760
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  I mene mi stigna ovaa poraka i pogreska kliknav i sea neso mi se pojavi your personal files are encrypted i mi bara pari da mi se vratat :(
   
 12. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  820
  1,372
  12 Септември 2013
  Машко
  @DarkEnchanter ова на PC или на мобилен? Или само не возиш :)
   
 13. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  449
  380
  28 Јануари 2008
  Машко
  @DarkEnchanter Ако не не возиш, после колку време ти ја јави пораката. Јас два пати бев на линкот од пораката и сеа за сеа добро е. Првиот пат излезе секс клипот, а вториот пат ми бараше тел број? Сега ќе идам на линукс машина да го проверам линкот подетално.
   
 14. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,760
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Кад се возимооо ахаха
  Се шалам
  Али озбилно и мене сабајле ми се појави али пред да ми се појави прочитав на фб неколку минути пред тоа имаше на еден протал нешто внимание вирус на вибер и сл...
  и гледам скроз истата порака и ја избришав и блокирав бројот
   
 15. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  449
  380
  28 Јануари 2008
  Машко
  Бројот го има деинсталирано виберот. Беше активен уште некое време, па сабалје околу 7:20 се деактивираше. Во 2ч му вртев неколку пати до исклучување и после 5 минути отиде офлине.
   
  На mmm121 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  И мене ми стигна, ама на PC. Copy/Paste на линкот и го отворив на виртуелна машина. Побара 2-3 пати да кликнам дека сум постар од 18 години и дека не намеравам да ги ширам видеата и после ми побара телефонски број. Пишав број од еден другар и рече дека ќе побара 236 денари за претплата. Понатаму незнам што се случило.
   
  На Necromancer и borcep им се допаѓа ова.
 17. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,410
  10,164
  23 oктомври 2012
  Машко
  Само мене не ми стигнало, што сум јас, посвоен ебаго, никој не ме снимал :( :( :(
   
  На cele_x, xenon, Teget и уште 19 други им се допаѓа ова.
 18. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,623
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  И мене ми стигна вчера...толку е добар клипот што уште го гледам па па па убаини...ако сака некој да види да му го пратам :oh:
   
 19. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  И мене ми стигна, абе не се замарајте.
   
 20. marto

  marto
  Баниран/a

  166
  176
  25 Јули 2013
  Машко
  site sto imaat instalirano antivirus ili nekoja dopolnitelna programa vo vid na player sto mora da se instalira za da se vidi sodrzinata na klipot, odma da si ja proverat smetkata sto se na pospeid. Mene mi se sluci slicno nesto so surfanje od mobilen i mi pobara da se instalira nekoj dopolnitelen player a za da go instaliram mi barase soglasnost za podatoci, i posle toa na sekoe surfanje na odredeni sajtovi mi zemase po 200 denari. Taka jas sum bil online 10 pati i sum go posetile toj sajt i mi lapna 2000 od smetkata na pospeid. Za da go stopiram celo ova se javiv vo t home i mi kaza vidi proveri vo smetkata koj e toj broj sto ti lapa paricki i isprati mu poraka stop, i stvarno od togas prestana da mi cica money. Mozebi mnogu se informirani za ova no sigurno nekoj ne znae pa ova e vo kontekst ako ne e direkno povrzano so viber.
   

Сподели

Вчитување...