1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Viber video files

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од shitpost101, 15 Мај 2018.

 1. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  Вчера ми праќаа некој видеа на вибер по 5-10мб е сега видеата се снимени во 4к, кај мене кога ке ги отворам резолуцијата е катастрофа еве еден скриншот.
  Е сега истото видео и други од телефонот кои се снимени се пратени на Ноте 4, Галакси с6 и Галакси с7 и с8, проблемот го има само на с6 и ноте 4, а знам дека на с6-та има опција за 4к снимање и без проблем сум снимал и праќал, исто снимав во 4к и го пратив нормална беше резолуцијата кај примачот...некој некое чаре?
   

  Прикачени датотеки:

 2. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,343
  1,126
  26 Април 2013
  Машко
  Пробај со друг Медиа плеер да го отвориш.
   
 3. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  пробано и со VLC исто е.
   
 4. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,655
  10,896
  23 oктомври 2012
  Машко
  Viber ги конвертира и видеата и сликите по некој алгоритам, ако се мали само ги праќа ако се големи ги конвертира. Ако ги праќаш од компјутер имаш опција да ги прати во фул сајз. Генерално, не би требало да праќате големи фајлови преку вајбер, за тоа постои дропбокс, гугл драјв и слично.
   
  На Luxell, Jovan2389, Arabian и уште 6 други им се допаѓа ова.
 5. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  да ама на пример...снимени се во 4к, а проблемот се јавува само на с6 и ноте 4 на с7 и с8 убаво се гледаат,а од с6 кога снимив у 4к и пратив пак тип топ си отвори на телефонот од кај што беше пратено видеото, тоа е тоа што ме чуди

  башка се работи за стари луѓе што гугл драјв и други е малку потешко да го научат.
   
 6. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,655
  10,896
  23 oктомври 2012
  Машко
  Во алгоритмот на вибери има повеќе параметри, на пример дали е преку вифи или преку 4Г. Ако научиле да користат Ноут, Вајбер и да снимаат у 4К, ондак ке се снајдат и со некој драјв/бокс.

  П.С. Замисли ја да сум малициозен лик и снимам видео во 4К со големина од 4ГБ и го праќам на сите контакти со цел да им го потрошам интернетот. Не е убаво така, вајбер се коректни на темава.
   
  Necromancer, Ile bocev и на yasho им се допаѓа ова.
 7. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  Да ама пред да воопшто го погледнеш фајлот, има даунлоад опција што значи дур не кликнам јас даунлоад неможе да потроши ништо башка на самиот фајл ја пишува големината.
   
  Последна промена: 15 Мај 2018
 8. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,138
  1,238
  11 Март 2011
  Периодот откако ќе го пратиш видеото, додека да почне да го аплоадира (5-10 секунди, некогаш и повеќе) е период на конверзија. Веројатно Вибер и себе се штитат, т.е. вака имаат некаква контрола над бендвитот.
   
 9. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  друго нема што да е ама пак е чудно како на другите телефони немаше проблем.
   
 10. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  268
  207
  15 ноември 2015
  Машко
  Стари луѓе ноут и галакси телефони. Како бе гледаат стариве луѓе?? :):D Дедо ми има еден кој му го купив од телеком од тие Пензионерските што имаат 20цм бројќи, па и тие не ги гледа
   
 11. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,138
  1,238
  11 Март 2011
  Презбиопија, старечка далековидост, ~>45 години, проблем со фокусирање на блиски предмети, за далеку може да си и снајперист. Млад си па не знаеш, многу добри работи идат со возраста.
   
 12. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,124
  1,265
  25 ноември 2014
  Чаре: Не се потпирај на чат сервис за префрлање на 4к видеа.
   
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  Се е заради брзината на интернетот. Ако сети дека имаш лоша брзина (ти или примачот) ќе добиеш тиња.
  Исто прави и при конверзација преку камера. И Скајп исто прави.
  Згора на се Viber прави бекап на се па ваљда не очекуваш да чуваат 4К кај нив на сервери.
   
 14. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  конекцијата е 4г, башка реков пратив повратно видео во 4к формат, тој што го доби беше во 4к, тие мене што ми беа пратени не беа...тука беше дилемата. т.е ја можам да праќам, а они кога ке пратеа не искачаше 4к
   
 15. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,790
  1,920
  8 Мај 2007
  Машко
  Кога праќам исто видео на различни контакти, различен квалитет добиваат. На различни телефони им праќа различни конверзии. Кога праќаш видео, комуницира со телефонот на кого му се праќа видеото. Што и каква вуду магија прават меѓусебе немам поим, но сепак има.
   
 16. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,231
  3,590
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  За целосен квалитет, ако сакате, во иднина одете на трите точки, и Send File (како за слики, така и за видеа, мада тоа е заебано што не ти дава привју туку треба да пратиш по filename, ама се раководиш по timestamp). Сликите и видеата ги обработува вибер како што посочија погоре, како што впрочем објасни Гуру @Oktar.
   
  Последна промена: 17 Мај 2018
  На bxxxn и Oktar им се допаѓа ова.
 17. bh1rk0ff

  bh1rk0ff
  Intern

  17
  4
  24 Јуни 2019
  Машко
  Мое мислење ти е најдобро да го уплоадне видеото на гугл драјв или мега и да ти даде шер линк и готово. Според мене таа е најдобра опција за големи фајлови или во овој случај видеа снимени во 4к.

  Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...