• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Viacom го тужи YouTube

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


Судот во САД, донесе одлука YouTube да ги прикаже сите детални податоци за гледањето на секој видео клип на страната.

Судијата Луис.Л. Стантон дозволи целосен пристап на логирањата на YouTube, откако Viacom Inc. и други корисници на авторски права, поднесоа тужба против Google. На нив им се потребни овие податоци, за да докажат дека нивните заштитени видеа се повеќе гледани отколку аматерските видеа.

Податоците нема да се објават јавно, ќе им бидат достапни само за тужителите и нема да ги содржат вистинското име на корисниците или e-mail адресите.

Базата на податоци вклучува информации за тоа колку често е гледан одреден видео клип, како и податоци за единствениот ID на корисникот и IP адресата за компјутерот на корисникот.

Од групата за дигитални права Electronic Frontier Foundation, велат дека на тој начин судот ќе им дозволи на Viacom да ги знае заштитените податоци за корисниците, бидејќи корисничкиот ID може да содржи некои иницијали или пак дел од името или презимето на корисникот, со што се нарушува приватноста.

Viacom бара оштета од најмалку една милијарда долари од Google, велејќи дека преку YouTube ги прекршуваат авторските права за нивните шоу програми како Comedy Central's "The Daily Show with Jon Stewart" и Nickelodeon's "SpongeBob SquarePants" cartoon.

Федералниот судија одлучи дека Google треба да покаже само примерок на веб адресите кои се пребарувани, и дека треба да ги прикаже и сите оние видеа кои се претходно отстранети.

Извор: ИДИВИДИ
 

WhizKid

Intern
23 јуни 2008
27
0
Подобро е вака, нема веќе да ги слушаме цимолењата на продукциските куќи.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Ne mi e jasno samo so koe pravo se dadeni informaciite vo vrska so korisnicite... privacy policy? Sudijata od koja kafana go pribrale? :lut2:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно