Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

VIA Post - Општа дискусија

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.015
5.216
Скопје
favicon.png


Да ја пренасочиме дискусијата поврзана со ВИА Пост во оваа тема.

Ме интересира, како се следи бројче преку viapost?
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.015
5.216
Скопје
Само смени го бројот на крајот на линкот
Само RR пратки одат преку нив? UBXXXX не наоѓа ниту една, пар стојат од април во пошта без понатамошна информација, а Али веќе ми честиташе за успешна достава пред недела дена. ВТФ?!
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
992
1.275
Скопје
Само RR пратки одат преку нив? UBXXXX не наоѓа ниту една, пар стојат од април во пошта без понатамошна информација, а Али веќе ми честиташе за успешна достава пред недела дена. ВТФ?!
Баш го прашав дечкото што ми ја донесе последната пратка за истово, и ми кажа дека само RR(наводно сите) ќе одат преку нив, тие со UB остануваат со Македонска Пошта.
 

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.978
10.531
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
64GB (2x32) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XT 20GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
Поштава е циркус невиден. Нема да го елаборирам овој субјективитет, ниту начинот на кој мислам е дојдено до тоа оваа т.н. "братска" приватна пошта да ги превземе пратките кои завршуваат кај нас, очекувам од ова да излезе голем медиумски скандал. Клопчето МК Пошти и се околу неа тек допрва ќе се отплеткува, тоа и железници во пакет.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.015
5.216
Скопје
Многу има за отплеткување кај нас, но заради партиски пазар нема интерес. Ќе почекаме други времиња за такви процеси.
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
842
434
Скопје Аеродром
Како ќе биде со царина ако пратката е повисока. Ми стигна пратка од нив пред некој ден ама беше ниска околу 20$.
 

Moron123

Intern
10 октомври 2018
11
9
Поштава е циркус невиден. Нема да го елаборирам овој субјективитет, ниту начинот на кој мислам е дојдено до тоа оваа т.н. "братска" приватна пошта да ги превземе пратките кои завршуваат кај нас, очекувам од ова да излезе голем медиумски скандал. Клопчето МК Пошти и се околу неа тек допрва ќе се отплеткува, тоа и железници во пакет.
Не сфаќам зошто толку хејтање на пошта ?
Ниедна пратка до сега ми нема доцнето што е пратена од други земји па и кина гледано со Yanwen и SunYou, и истите пратки претежно ги носат нареден ден откако ќе се стигнати во пошта и тоа до пред влезна врата оставени (како што и треба да биде доставата) за разлика од виапост што ти се јавуваат кога ќе се кај тебе и "ајде искачај кај живееш" па ти дали си дома или не, е тотално небитно... што ако имаш 10-15 ситни пратки треба да остави човек работа за виапост или да не искочи од дома ?
Тоа пратката дали стигнала 10 дена побрзо со виапост не ми менува ништо а и само една пратка со нив ми има стигнато побрзо така да...
Во секој случај лично ја преферирам услугата на пошта отколку "брзината" и услугата на виапост
Како ќе биде со царина ако пратката е повисока. Ми стигна пратка од нив пред некој ден ама беше ниска околу 20$.
По коментарите во претходната тема најверојатно ги враќаат истите пратки назад во унгарија за да бидат прератени во пошта
Баш го прашав дечкото што ми ја донесе последната пратка за истово, и ми кажа дека само RR(наводно сите) ќе одат преку нив, тие со UB остануваат со Македонска Пошта.
Не одат сите преку нив некои стигаат преку пошта како што гледам од нарачкиве што ги имам
 

Alex3

Intern
20 декември 2018
64
46
Баш го прашав дечкото што ми ја донесе последната пратка за истово, и ми кажа дека само RR(наводно сите) ќе одат преку нив, тие со UB остануваат со Македонска Пошта.
мене ми стигна RR-HU пратка во петок со обична пошта, дома ми ја донесе поштар

исто, враќање пратки што се над 22долари/евра назад за Унгарија па потоа повторно да доаѓаат тука во обична пошта за царинска контрола е вон разум. нека си најдат нормално решение за царинска контрола за поскапи пратки

и моментот „ела чичо да ти го даде пакетчето“ е без веза, има адреса и телефон на пратката, нека ја донесе како што прават обичните поштари (како што е и нормално)
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
143
170
Мене лично не ми одговара "карго" стилот на достава на ВиаПост бидејќи ретко сум достапен во близина на местото на живеење во работно време, а нивните доставувачи се ограничени по региони. Од пошта си ги земав пратките многу едноставно бидејќи работи до 19 часот или во сабота... а со Виа се бркаме по цели денови. Пошта ми е на 100 метри пешки, а магацинот на Виа ми е на 10 км. Моментално поради ова комплетно прекинувам нарачки од Али.
 

Sapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1.181
786
Џабе е се кога ги прерплавиа со пратки и неможат да пристигнат. Зборев со вработен од ВИА Пост и баш тој ден кога ми ја донесе пратката ми рече дека само денес имал 200 пратки за достава, зборам за Гевгелија, ми каде се другите градови..
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.859
5.315
SK
Џабе е се кога ги прерплавиа со пратки и неможат да пристигнат. Зборев со вработен од ВИА Пост и баш тој ден кога ми ја донесе пратката ми рече дека само денес имал 200 пратки за достава...
Демек не е редно да искалкулираат колку работа ќе имаат - пред да се нафатат?
И овие како градските служби, секогаш кога паѓа снег „ги изненадува снегот“.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.693
1.419
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Via post Струга..ете зашо ви каснет пратките :))
d28264323c4a9813067ba0f21b10db57.jpg
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
477
449
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Виа пост ја ги гледам како некој „растеретуач“ на македонски пошти што нема доволно капацитет за да испорача толку многу пратке и затоа им дремат со деноој по магацини или па ги шетаат праткете натаму-наваму. У почетокот стигаа брзо зошто не беа натрупани, сега и они се натрупани и не можат да постигнат со достава... и изгледа сеа и на Виа пост ќе им треба некој „растеретуач“ :LOL:

А иначе, како што кажа погоре @kikomir, и мене не ми одговара тој начин на испорука пошто идем по смене на работа и некад не можем да ја подигнем пратката од било кое карго у зависност која смена сум на работа, а дома немам никој друг што би можел да ми подигне пратка... ма да Виа пост до сега ми нема доставено пратка
Македонски пошти пак, ми ги носи праткете до дома, и не се замарам дали сум дома или сум на работа, знам дека пратката ако ми е стигната кај мене у пошта истиот ден ќе ми биде остаена пред врата.
 

mankanos

Intern
30 септември 2017
71
21
Има на некој што му стигна пратка препратени од 04/18?
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
399
497
Скопје
Мене ми врти дечкото од Виа, излегувам да ја подигнам, возилото без ниедна ознака од која фирма е, не ми побара ни лична карта за идентификација ни потпис само ми ја даде и да го нема.
 

Lokomotiva

Gaining Experience
10 јуни 2018
159
75
Случајно некој да знае дали пратките од PostNL ги презема Македонска пошта или Виапост?
 

maki01

Gaining Experience
2 август 2017
105
76
Македонска пошта. Само од Унгарија (RRHU) одат преку viapost.
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
238
160
Случајно некој да знае дали пратките од PostNL ги презема Македонска пошта или Виапост?
Мојот пакет од Холандија што одеше преку PostNL беше доставен од Македонска пошта. Ова беше на 5ти месецов.
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
458
311
Има на некој што му стигна пратка препратени од 04/18?
Мене од 04/15. 2 пратки ми стигнаа оваа недела со оваа приватна пошта...Не беа скапи 5-10 долара ситници беа ама со RR бројче беа.

Не знам на некој од Мај 1-2 некој нешто да не му е стигнало...26 дена поминаа а не се баш евтини праки 50+ евра се...
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.100
Мислења
974.575
Членови
35.405
Најнов член
Bizra
На врв Дно