• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

VHS касета во divX или DVD

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Прво ни е потребно да обезбедиме хардвер кој ќе ни биде потребен за ова. Значи ни треба видое плеер(видео или како го викате) за репродукција на ВХС и потребен ви е влез во компјутерот, а тоа можете преку ТВ Картица или графичка VIVO(Video In, Video Out) картичка, и најважно каблите со кои ќе поврзуваме.
9Nc39165.jpg

2kfogm.png

aUd39219.jpg


Користете каблови кои ги имате, како обичен излез, шкарт кабел, а јас ќе објаснам со тие што ги имам
f8mdc.png


Кога веќе ја изравме потребната опрема, се префрламе на поврзувањето. Прво видео сигналот, значи каблот го поврзуваме на Video Out, на вашето видео
bgtqc7.png

2zri8mp.png


A другиот крај од кабелот го поврзувате во компјутерот во S-Video влезот
29pf5tg.png

k50viu.png


Потоа го поврзувате каблот за да има звук, едниот крај во Audio Out на вашето видео, а со другиот на вашиот компјутер
VGE39453.jpg

2mgkumt.png

2igdlb4.png


Кога завршивте со поврзувањето на видео плеерот со компјутерот, преминуваме на софтверскиот дел. Ќе користиме Nero Vision за „фаќање“ на сликата од касетата.

http://nabaci.com/images/XBj39601.jpg

Ја избираме опцијата Capture Video to HD и програмот ќе ни понуди да извршиме подесување на нашата опрема
5duzpg.png

2889m6c.png


Ги наместивме подесувањата како што ја наместивме и нашата опрема, па одиме понатаму...

Најбитно од се ни е да го наместиме квалитетот на сликата, а тоа можеме да го сториме со подесувањата како на сликата

http://nabaci.com/images/Fy139739.jpg

Кога ќе завршеме со подесувањето на сликата, го стартуваме плеерот и кликнуваме на копчето за снимање(Rec) на програмата
Rjg39801.jpg


Кога ќе завршете со снимањето само кликнувате на Stop. И пред да продолжеме понатаму бидете сигурни дека имате доста доволно простор на вашиот хард диск.

Преку овој програм (VirtualDub) ќе можеме и сниманиот филм на компјутерот од ВХС да го снимиме одма на диск, да го снимиме на компјутерот или одма да го пуштиме.

http://nabaci.com/images/yAp39894.jpg

Потоа избираме Video - Compression, и го избираме нашиот кодек преку кој ќе може да се гледа филмот.
2hgv62e.png


Доколку сакате да направите уште измени, можете да го користите програмот VirtualDub. Завшивме со сите процеси и ни остана уште само да го снимиме филмот на компјутерот, а тоа го правиме со избирањето на командата File - Save as Avi и ќе чекаме процесот да заврши

http://nabaci.com/images/Cw639992.jpg

http://i38.tinypic.com/9sdkhx.png

Тоа е тоа, Среќно!
 

DEJAN9

Intern
31 мај 2011
62
4
Браво, одличен туторијал Pepsi Man,
само да те прашам дали поврзувањето на видео плаѕерот и компјутерот може да се направи преку scart to hdmi кабел односно овај:cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?VISuperSize&item=230633490935 бидејки hdmi кабливе се претежно за лап топ со плазма телевизор а кабелов ке ми користи да го купам и за да го пробам туторијалов и за понатака.
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.684
1.464
Браво, одличен туторијал Pepsi Man,
само да те прашам дали поврзувањето на видео плаѕерот и компјутерот може да се направи преку scart to hdmi кабел односно овај:cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?VISuperSize&item=230633490935 бидејки hdmi кабливе се претежно за лап топ со плазма телевизор а кабелов ке ми користи да го купам и за да го пробам туторијалов и за понатака.

Не верувам дека ќе ти врати, дали и се секава постирачот на нешо од 2008.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.130
Членови
31.475
Огласи
18
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно