• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

VHS касета во divX или DVD

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Прво ни е потребно да обезбедиме хардвер кој ќе ни биде потребен за ова. Значи ни треба видое плеер(видео или како го викате) за репродукција на ВХС и потребен ви е влез во компјутерот, а тоа можете преку ТВ Картица или графичка VIVO(Video In, Video Out) картичка, и најважно каблите со кои ќе поврзуваме.
Користете каблови кои ги имате, како обичен излез, шкарт кабел, а јас ќе објаснам со тие што ги имам


Кога веќе ја изравме потребната опрема, се префрламе на поврзувањето. Прво видео сигналот, значи каблот го поврзуваме на Video Out, на вашето видеоA другиот крај од кабелот го поврзувате во компјутерот во S-Video влезотПотоа го поврзувате каблот за да има звук, едниот крај во Audio Out на вашето видео, а со другиот на вашиот компјутер
Кога завршивте со поврзувањето на видео плеерот со компјутерот, преминуваме на софтверскиот дел. Ќе користиме Nero Vision за „фаќање“ на сликата од касетата.

http://nabaci.com/images/XBj39601.jpg

Ја избираме опцијата Capture Video to HD и програмот ќе ни понуди да извршиме подесување на нашата опремаГи наместивме подесувањата како што ја наместивме и нашата опрема, па одиме понатаму...

Најбитно од се ни е да го наместиме квалитетот на сликата, а тоа можеме да го сториме со подесувањата како на сликата

http://nabaci.com/images/Fy139739.jpg

Кога ќе завршеме со подесувањето на сликата, го стартуваме плеерот и кликнуваме на копчето за снимање(Rec) на програмата


Кога ќе завршете со снимањето само кликнувате на Stop. И пред да продолжеме понатаму бидете сигурни дека имате доста доволно простор на вашиот хард диск.

Преку овој програм (VirtualDub) ќе можеме и сниманиот филм на компјутерот од ВХС да го снимиме одма на диск, да го снимиме на компјутерот или одма да го пуштиме.

http://nabaci.com/images/yAp39894.jpg

Потоа избираме Video - Compression, и го избираме нашиот кодек преку кој ќе може да се гледа филмот.


Доколку сакате да направите уште измени, можете да го користите програмот VirtualDub. Завшивме со сите процеси и ни остана уште само да го снимиме филмот на компјутерот, а тоа го правиме со избирањето на командата File - Save as Avi и ќе чекаме процесот да заврши

http://nabaci.com/images/Cw639992.jpg

http://i38.tinypic.com/9sdkhx.png

Тоа е тоа, Среќно!
 

DEJAN9

Intern
31 мај 2011
62
4
Браво, одличен туторијал Pepsi Man,
само да те прашам дали поврзувањето на видео плаѕерот и компјутерот може да се направи преку scart to hdmi кабел односно овај:cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?VISuperSize&item=230633490935 бидејки hdmi кабливе се претежно за лап топ со плазма телевизор а кабелов ке ми користи да го купам и за да го пробам туторијалов и за понатака.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,654
1,405
Браво, одличен туторијал Pepsi Man,
само да те прашам дали поврзувањето на видео плаѕерот и компјутерот може да се направи преку scart to hdmi кабел односно овај:cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?VISuperSize&item=230633490935 бидејки hdmi кабливе се претежно за лап топ со плазма телевизор а кабелов ке ми користи да го купам и за да го пробам туторијалов и за понатака.
Не верувам дека ќе ти врати, дали и се секава постирачот на нешо од 2008.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,763
Мислења
850,112
Членови
29,466
Најнов член
ninobass
На врв Дно