1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

VGA кулер ?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од architect, 31 Мај 2012.

1. architect

architect
    Unstoppable

1,938
    2,317
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    Да не случајнонекој знае во која од фирмиве во македонија може да се најде асален VGA кулер , конкретно мене ме интересира за Ati 4xxx . Имам 4850 toxic со zalman v900 ама кулерот последнава недела почна многу да бучи па барам опционално решение зашто почна да ме излудува :)
    Во понудата од DDSTORE најдов spire кулер но не е за ati но во описот пишува дека не е за ati графички :S

http://ddstore.mk/products/SP251S2-...idia-ATI-grahic-cards/pid/700747#.T8cdENUtjng

Хелп :)

2. Phenomen

Phenomen
    Баниран/a

898
    411
    6 Декември 2011
    Машко
    а што викаш за подмачкување на овој што почнал да ти бучи? Не фрлај џабе пари..

3. architect

architect
    Unstoppable

1,938
    2,317
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    И тоа е опција само што ми треба некое мало упатство за процедурата :)

Станува збор за Zalman v900 кулер!!!

4. architect

architect
    Unstoppable

1,938
    2,317
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    Ај да ја надополнам темава .. бев до мебиус имаа Spire VGA кулери од 1.5оо па нагоре што не доаѓаше во предвид па затоа се решив на втората варијанта . Го извадив целосно кулеорт од графичката ја тргнав старата паста од чипот која беше разлеана насекаде и беше ѓон тврда . Кулерот некако се снајдов го извадив од ребрата и кога го отворив внатре беше целосно сув ... подмачкав ставив нова паста и .....

Сега не бучи како предходно но сепак ZALMAN v900 и без тоа е доста бучен кулер со некаде 36db !!!

Phenomen фала на советот поздрав :)

На Phenomen му/ѝ се допаѓа ова.
  5. gokica

gokica
    Модератор

8,478
    10,464
    13 Јуни 2009
    Добро е што не си го купил тој погоре во првиот пост зашто е за послаби картички иако изгледа страшно. 4850 не се лади лесно.

Зарем vf-900 нема fan mate? Ако ти е купен од продавница сигурно има такво матракуле за регулација на вртежи па можеш да го стишиш тој звер. :)

Едит: ах сега гледам дека е фабрички. Епа ништо вози така или мавни го на некаква регулација.

6. sisko

sisko
    Gaining Experience

171
    106
    14 Декември 2010
    Би ти го препорачал CM Coolviva z1 , го има во анхоч link одлична цена а и супер лади( 5670 со него и едно кулерче 8цм на 4 волти под максимално оптеретување не оди над 50 степени ) додека го имаше по другиве продавници цената му беше од 950 па нагоре.

Слични теми
  1. AndrejGagale
    Одговори:
    8
    Прегледи:
    1,093
  2. unknown-xx
    Одговори:
    2
    Прегледи:
    799
  3. duleee