1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VGA кулер ?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од architect, 31 Мај 2012.

 1. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Да не случајнонекој знае во која од фирмиве во македонија може да се најде асален VGA кулер , конкретно мене ме интересира за Ati 4xxx . Имам 4850 toxic со zalman v900 ама кулерот последнава недела почна многу да бучи па барам опционално решение зашто почна да ме излудува :)
  Во понудата од DDSTORE најдов spire кулер но не е за ati но во описот пишува дека не е за ati графички :S

  http://ddstore.mk/products/SP251S2-...idia-ATI-grahic-cards/pid/700747#.T8cdENUtjng

  Хелп :)
   
 2. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  а што викаш за подмачкување на овој што почнал да ти бучи? Не фрлај џабе пари..
   
 3. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  И тоа е опција само што ми треба некое мало упатство за процедурата :)

  Станува збор за Zalman v900 кулер!!!
   
 4. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Ај да ја надополнам темава .. бев до мебиус имаа Spire VGA кулери од 1.5оо па нагоре што не доаѓаше во предвид па затоа се решив на втората варијанта . Го извадив целосно кулеорт од графичката ја тргнав старата паста од чипот која беше разлеана насекаде и беше ѓон тврда . Кулерот некако се снајдов го извадив од ребрата и кога го отворив внатре беше целосно сув ... подмачкав ставив нова паста и .....

  Сега не бучи како предходно но сепак ZALMAN v900 и без тоа е доста бучен кулер со некаде 36db !!!

  Phenomen фала на советот поздрав :)
   
  На Phenomen му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,478
  10,464
  13 Јуни 2009
  Добро е што не си го купил тој погоре во првиот пост зашто е за послаби картички иако изгледа страшно. 4850 не се лади лесно.

  Зарем vf-900 нема fan mate? Ако ти е купен од продавница сигурно има такво матракуле за регулација на вртежи па можеш да го стишиш тој звер. :)

  Едит: ах сега гледам дека е фабрички. Епа ништо вози така или мавни го на некаква регулација.
   
 6. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  171
  106
  14 Декември 2010
  Би ти го препорачал CM Coolviva z1 , го има во анхоч link одлична цена а и супер лади( 5670 со него и едно кулерче 8цм на 4 волти под максимално оптеретување не оди над 50 степени ) додека го имаше по другиве продавници цената му беше од 950 па нагоре.
   
Слични теми
 1. AndrejGagale
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,093
 2. unknown-xx
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  799
 3. duleee
  Одговори:
  36
  Прегледи:
  2,244
 4. P.Overdrive
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  632
Вчитување...

Сподели

Вчитување...