• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

VGA дали убрзува Premiere Pro 14.2.0?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
765
471
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Не сум Gamer па неколку години немам VGA освен onboard.
Прашањето ми е дали е мудро да се инвестира во 1060 nVidia
или пак помудро е да се инвестира во генерација (скала) процесор повеќе.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
491
567
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Кој процесор?
Убрзува дефинитивно, и е паметно да се инвестира.
Особено забрзување ќе забележиш ако го баталиш Premiere и го користиш Da Vinci Resolve
Ова шо кажа авид + и двете програми имаат бенефит од Cuda, така да нвидиа е правилен избор и јас би одел со 1070ти, многу графичка за малку пари.

За амд е рано, не ни размислувај засега. Resolve има поддршка солидна, ама со енвидија е забележливо подобро
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,281
2,643
Не сум Gamer па неколку години немам VGA освен onboard.
Прашањето ми е дали е мудро да се инвестира во 1060 nVidia
или пак помудро е да се инвестира во генерација (скала) процесор повеќе.
Да за ГПУ, не за ЦПУ. Башка без ГПУ губиш дел во функциите, кои кај Адове (Премиер, АЕ, Фотошоп, итн) работат само до дефицирана ГПУ, преференција кон НВидиа.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
765
471
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Благодарам, на @Avid кој уште по nick-от му се познава дека е одамна во бизнисот... @dLt-Ed ти ме замисли за нов хардвер што откако "преспав" решив дека ќе причека малку... @nashio кој ми го одговори следното прашање ако се оди нов хардвер дали да се оди со AMD а мислам и дека одговори што карта ќе барам... и @marv кој беше најскромен и најпрецизен... најверојатно ќе се оди на GPU 1070Ti, со тоа што ќе се разгласи по пријатели дека се продава добар зачуван i5, па евентуално ако се најде купец може и ќе се инвестира во нешто помодерен hardware, GPU картата секако е по-долгорочна инвестиција претпоставувам, па ќе се провери што е best value for the money ...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
765
471
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
чисто да споделам "за искуство" на некој...
праев математики некои...

имено да земам 1070ка со ново PSU ќе ме кошташе окулу 15-16к дополнителни...
доколку се решев пак за доградба само со 1060 со ново PSU ќе ме кошташе окулу 10к дополнителни...

правев математика и се решив да го продадам (веќе претходното куќиште) и зедов "речиси" ново...
имено со 1060 и + Ryzen 5 2ра генерација која некаде ја споредуваат со i5 3 генерации повеќе отколку стариот процесор...
воедно и Ram-от сега e на поголем такт.

Поради веќе решеноста да се земе GPU, целата транзиција ме кошташе окулу 4-5к дополнителни,
за кои се надевам дека добив многу повеќе.

NOTE: Сепак за ваква замена старо за ново треба да има сеуште вредност старото куќиште,
затоа би ги посоветувал (прво себеси) понеискусните да не се мислат првично за било каква надградба
отколку за целосно исцрпување на ресурсите на старите куќишта...
во секој случај и да не добијат ништо економски сепак ќе добијат "во најлош случај"
секогаш побрзи и подобри перформанси (гледајќи долгорочно).
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,281
2,643
чисто да споделам "за искуство" на некој...
праев математики некои...

имено да земам 1070ка со ново PSU ќе ме кошташе окулу 15-16к дополнителни...
доколку се решев пак за доградба само со 1060 со ново PSU ќе ме кошташе окулу 10к дополнителни...

правев математика и се решив да го продадам (веќе претходното куќиште) и зедов "речиси" ново...
имено со 1060 и + Ryzen 5 2ра генерација која некаде ја споредуваат со i5 3 генерации повеќе отколку стариот процесор...
воедно и Ram-от сега e на поголем такт.

Поради веќе решеноста да се земе GPU, целата транзиција ме кошташе окулу 4-5к дополнителни,
за кои се надевам дека добив многу повеќе.

NOTE: Сепак за ваква замена старо за ново треба да има сеуште вредност старото куќиште,
затоа би ги посоветувал (прво себеси) понеискусните да не се мислат првично за било каква надградба
отколку за целосно исцрпување на ресурсите на старите куќишта...
во секој случај и да не добијат ништо економски сепак ќе добијат "во најлош случај"
секогаш побрзи и подобри перформанси (гледајќи долгорочно).
Може некој те разбра, ама јас не. ШТО со ШТО си заменил, за колку, и кокку тер коштала на крај транзицијата. Само со 4-5К си прешол од што на Р5 кој?

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
765
471
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
i5 4590s на Ryzen 5 1600AF
со соодветна матична и
RAM исто со скок од 1600 на 2666
+ PSU добро + 1060 nVidia + M.2 256GB
надградбата ме кошташе 13,5к
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,535
Мислења
846,167
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно