• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Весела математика Dell XPS 15

  • Ја почнал/а темата
  • #1

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
511
651
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Гледав за другарче, и малце сум во дилема, не знам што да препорачам.
Ако може никој да ми објасни, пошто стварно не ми е јасно.
Dell XPS 15 во Америка е 1.699 долари, што е околу 85.000 денари.
XPS 15 9560 High Performance Laptop with InfinityEdge Display | Dell United States

18% данок е околу 15.000, со што се добива 100.000 денари.
Shipping и царина не би требало да се повеке од 10.000 ден, со што стигнуваме до 110.000 ден.
Имајки обзир дека продавница го набавува лаптоп-от ситурно има некој попусти, но ајде да речеме дека таа е цената по која го добиваат (да пример Dell нуди повраток на средства како награди за наредни трансакции најмалку 5%).

Од една македонска продавница добив понуда 130.000 денари.

Што и кој трошкови ги испуштам ?
Не е премногу 20.000 денари разликата во цена ?

Ме интересира што мислите !!!
Дали само јас не можам да ја проголтам оваа разлика во цената !!!
Јас мислам дека за 45.000 ден можам за земам повратен авионски билет до Америка и сам да си го донесам лаптоп-от.

ЕДИТ. Меѓувремено паднала цената на 1.649 долари.
ЕДИТ 2. Знам дека конверзијата не е точна, но отприлика така се цените.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,753
1,073
Гледав за другарче, и малце сум во дилема, не знам што да препорачам.
Ако може никој да ми објасни, пошто стварно не ми е јасно.
Dell XPS 15 во Америка е 1.699 долари, што е околу 85.000 денари.
XPS 15 9560 High Performance Laptop with InfinityEdge Display | Dell United States

18% данок е околу 15.000, со што се добива 100.000 денари.
Shipping и царина не би требало да се повеке од 10.000 ден, со што стигнуваме до 110.000 ден.
Имајки обзир дека продавница го набавува лаптоп-от ситурно има некој попусти, но ајде да речеме дека таа е цената по која го добиваат (да пример Dell нуди повраток на средства како награди за наредни трансакции најмалку 5%).

Од една македонска продавница добив понуда 130.000 денари.

Што и кој трошкови ги испуштам ?
Не е премногу 20.000 денари разликата во цена ?

Ме интересира што мислите !!!
Дали само јас не можам да ја проголтам оваа разлика во цената !!!
Јас мислам дека за 45.000 ден можам за земам повратен авионски билет до Америка и сам да си го донесам лаптоп-от.

ЕДИТ. Меѓувремено паднала цената на 1.649 долари.
ЕДИТ 2. Знам дека конверзијата не е точна, но отприлика така се цените.
Ako ne gresam danokot e 5% za laptopi, bez carina. Mozebi ima nekoi drugi kriteriumi za firmive, od sto ne samo vo MK, vo cela evropa e poskapo od USA, se sto e elektronika. Slcna e situacijata i vo Germanija, vo zavisnost od modelot
Dell XPS 15-9560-1516 W10 FC - Laptops / Notebooks - computeruniverse
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
511
651
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #6

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
511
651
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Ako ne gresam danokot e 5% za laptopi, bez carina. Mozebi ima nekoi drugi kriteriumi za firmive, od sto ne samo vo MK, vo cela evropa e poskapo od USA, se sto e elektronika. Slcna e situacijata i vo Germanija, vo zavisnost od modelot
Dell XPS 15-9560-1516 W10 FC - Laptops / Notebooks - computeruniverse
И таму конкретниот модел е 1.800 е, што е околу 110.000 денари. Претпоставувам се пресметани трошковите во Германија, и е понудена цената. Пак и да го купиш таму има 20.000 ден разлика од кај нас.
DELL XPS 15-9560-1561 W10 - Notebooks / Laptops - computeruniverse
Ако си во право и данокот е 5% без царина кај нас, разликата ќе е поголема. Како и да е, ние или плаќаме 2 пати данок за истиот лаптоп (мк и од кај е увезено) или маржата кај нашите продавници е мн поголема.
Како и да е, ние како крајни корисници го јадеме стапот.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Гледав за другарче, и малце сум во дилема, не знам што да препорачам.
Ако може никој да ми објасни, пошто стварно не ми е јасно.
Dell XPS 15 во Америка е 1.699 долари, што е околу 85.000 денари.
XPS 15 9560 High Performance Laptop with InfinityEdge Display | Dell United States

18% данок е околу 15.000, со што се добива 100.000 денари.
Shipping и царина не би требало да се повеке од 10.000 ден, со што стигнуваме до 110.000 ден.
Имајки обзир дека продавница го набавува лаптоп-от ситурно има некој попусти, но ајде да речеме дека таа е цената по која го добиваат (да пример Dell нуди повраток на средства како награди за наредни трансакции најмалку 5%).

Од една македонска продавница добив понуда 130.000 денари.

Што и кој трошкови ги испуштам ?
Не е премногу 20.000 денари разликата во цена ?

Ме интересира што мислите !!!
Дали само јас не можам да ја проголтам оваа разлика во цената !!!
Јас мислам дека за 45.000 ден можам за земам повратен авионски билет до Америка и сам да си го донесам лаптоп-от.

ЕДИТ. Меѓувремено паднала цената на 1.649 долари.
ЕДИТ 2. Знам дека конверзијата не е точна, но отприлика така се цените.
Не е 18%.
Имаш 5% ддв и 0% царина.
 
W

Whisky Vishera

Гостин
Иди во грција купи си го, ќе си вратиш 20% данок и кај нас на граница немора да го пријавуваш. case closed.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
511
651
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Фала за инфото.

Тогаш, 85.000 ден цената. 15 - 17.000 ден за ддв, shipping и шпедитерски услуги + за 3000 денари има годишна интернационална гаранција која Dell ја нуди и важи и во Македонија, доаѓа дека разликата е 25.000 ден (и повеќе).

Иди во грција купи си го, ќе си вратиш 20% данок и кај нас на граница немора да го пријавуваш. case closed.
Фала, ова искрено не ми текнало.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,721
1,548
sistrum.mk
Има 100 вакви теми каде се прават вакви глупи математики. Секоја фирма за да царини било што мора да ангажира шпедициај да ги среди документите, тоа кошта. Плаќањето се врши однапред преку банка, треба гаранција,свифт, провизији од евро во денари, за трансакции. Треба документи за увоз на роба од некое министерство или инспеција за разноразни глупсти. Плус други логистички и маркетиншки трошоци....итн итн итн
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,721
1,548
sistrum.mk
Јас мислам дека за 45.000 ден можам за земам повратен авионски билет до Америка и сам да си го донесам лаптоп-от.
Инаку Америка е одма после Тетово, ке појдеш и ке го купиш лаптопот и ке се вратиш. А виза за влез каде тие? А хотел и јадење, не ти терба? Аеродромски такси и багаж, научна фантастика?
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,483
3,792
Скопје
И таму конкретниот модел е 1.800 е, што е околу 110.000 денари. Претпоставувам се пресметани трошковите во Германија, и е понудена цената. Пак и да го купиш таму има 20.000 ден разлика од кај нас.
DELL XPS 15-9560-1561 W10 - Notebooks / Laptops - computeruniverse
Ако си во право и данокот е 5% без царина кај нас, разликата ќе е поголема. Како и да е, ние или плаќаме 2 пати данок за истиот лаптоп (мк и од кај е увезено) или маржата кај нашите продавници е мн поголема.
Како и да е, ние како крајни корисници го јадеме стапот.
DELL XPS 15-9560-1561 W10 - Laptops / Notebooks - computeruniverse е пониска цена. Испод 1.900 сосе шипинг. Плус 5% ќе дојде 1.950?
Мислам дека пред вакви математики е добро да се информираш за кои модели важи интернационална гаранција, т.е. во случај на дефект да не мора да го праќаш назад туку да си имаш локален сервис. Или барем во комшии
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,483
3,792
Скопје
За таа разлика си купуваш карта до Франкфурт, си го купуваш лаптопот и се враќаш назад.
Прашај дали имаат формулари за поврат на ДДВ. И ќе го чекаш на картица а и најчесто не се враќа целиот данок па разликата не излегува толку голема отколку да ти го испорачаат дома...
 

stefano

Gaining Experience
8 декември 2016
171
233
Иди во грција купи си го, ќе си вратиш 20% данок и кај нас на граница немора да го пријавуваш. case closed.


Фала, ова искрено не ми текнало.
Не враќаат баш во секоја продавница во грција 24% ддв. Знам сигурно дека во plaisio.gr враќаат 24% но мораш да се вратиш уште еднаш до продавницата во рок од 3 месеци. За поточна пресметка цената на производот помножи ја со 0.2 и ќе добиеш сума колку би добил поврат на ддв.
 
W

Whisky Vishera

Гостин
враќаат во public.gr, и можеш да си ги земеш парите во фри шоп на граница
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,819
4,816
Не враќаат баш во секоја продавница во грција 24% ддв. Знам сигурно дека во plaisio.gr враќаат 24% но мораш да се вратиш уште еднаш до продавницата во рок од 3 месеци. За поточна пресметка цената на производот помножи ја со 0.2 и ќе добиеш сума колку би добил поврат на ддв.
Пак со дезинформацииве...

Plaisio.gr враќа повеќе од Public, ама не е 24%, туку околу 18 или 19 проценти. И не, не мора да се вратиш кај нив во рок од 3 месеци, туку го скенираш документот, им го праќаш преку мејл со детали за трансакциска, ти префрлаат пари во рок од 3 работни дена најчесто.
 

stefano

Gaining Experience
8 декември 2016
171
233
Пак со дезинформацииве...

Plaisio.gr враќа повеќе од Public, ама не е 24%, туку околу 18 или 19 проценти. И не, не мора да се вратиш кај нив во рок од 3 месеци, туку го скенираш документот, им го праќаш преку мејл со детали за трансакциска, ти префрлаат пари во рок од 3 работни дена најчесто.
Не сум јас крив шо ти незнајш како се пресметваат проценти! Плаисио враќа 24% пресметани од сумата на уредот пред данок или како шо ти е посочено погоре помножи ја крајната цена со 0,197
За второто се сложвам можиш да им пратиш мејл со документот поминат на царина и ти префрлаат пари на сметка без проблем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,710
Мислења
863,018
Членови
30,059
Најнов член
Tihomir82
На врв Дно