1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Vertical Sync-Off

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од ConfusioN, 15 Март 2010.

 1. ConfusioN

  ConfusioN
  Intern

  81
  6
  10 Април 2009
  Машко
  dali mu smeta na pc/graficka toa sto go isklucuvam vo nvidia control panel (vertical sync - force off ) go koristam za povekje frejmovi radi cs..ako mu steti kazujte da go vratam na staro:)
   
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,396
  10,182
  13 Јуни 2009
  Не му пречи нити на мониторот нити на картичката. Ако не им пречи на твоите очи и вака ти е подобро вози слободно.
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,170
  25,491
  4 Септември 2008
  И пречи само на брзината т.е (бројот на фремовите во позахтевните игри) За Кантер немаш гајле.
   
 4. ConfusioN

  ConfusioN
  Intern

  81
  6
  10 Април 2009
  Машко
  pa ako e taka neli treba da ne kocat pozahtevnite igri? zatoa sto deafult e 60 frames per second a jas so isklucuvanje na vsync dobivam 100 frames per second..
  ??
   
 5. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  786
  402
  29 Јануари 2009
  Епа ако мониторот ти подржува стави го на 100херци и ќе имаш 100фрејма со уклучен vertical sync
   
 6. gokica

  gokica
  Модератор

  8,396
  10,182
  13 Јуни 2009
  Подобро е да се 60 фрејма отколку 100 зашто така картичката го ускладува приказот и неговата брзина со брзината на приказ на фрејмови на мониторот. V-Sync генерално треба да е исклучена кај игри кои во просек имаат многу помалку фрејмови од оние кои мониторот може да ги прикаже. Но не постои генерална формула. Доколку со оваа опција исклучена ти е подобро слободно играј така. но доколку на моменти се деформира сликата или чувствуваш ефект на лапнати фрејмови вклучи ја.

  А и @bobson е во право.
   
 7. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,236
  514
  3 Април 2008
  повеќето LCD-а имаат native refresh 60 до 70Hz - така да нема поента графичката да генерира 100 слики во секунда кога само 60 од нив ќе се прикажат.

  плус што може да се јави несакан ефект на ... (како се викаше де - кога во еден реален фрејм гледаш делови од два фрејма)
   
  1 person likes this.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,170
  25,491
  4 Септември 2008
  Vertical Sync се користи со цел за да се избегне "Tearing" најчесто.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...