• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Verlihub (DC++) bug [Неофицијален Извештај].

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Неофицијален Извештај.
18.04.2007

Bug-от е разработен заедно со Humberto Cabrera од Prolexic (компанија која работи на спречување DDOS напади - www.prolexic.com).

Се работи за дупка во сите 0.9.8 верзии на Verlihub (веројатно и во сите останати, но сеуште не се тестирани). Verlihub е server/hub софтвер за Direct Connect (DC) протоколот. Verlihub работи сокоро на сите платформи.

Линкови за Verlihub:
Код:
http://www.verlihub-project.org/
http://www.verlihubforums.com/
http://www.sourceforge.net/projects/verlihub/
DC++ мрежи се p2p (peer-to-peer) мрежи каде Hub-от посредува во воспоставување на комуникација меѓу клиентите/корисниците.

Линкови за DC++ мрежите и протоколот:
Код:
http://en.wikipedia.org/wiki/Direct_Connect_(file_sharing)
http://www.teamfair.info/DC-Protocol.htm


Сценарио на еден DDOS напад со искористување на овој bug:
Напаѓачот се конектира и воспоставува вообичаена конекција со hub-от. Потоа искористувајќи ја дупката во $ConnectToMe наредбата наведува друг клиент, конектиран на истиот hub, наместо да се конектира на IP-адресата на напаѓачот (извршителот на наредбата), се конектира на IP-адреса и Port (праќајки DC пакети) по желба на напаѓачот.

Код:
$ConnectToMe ClientsNick IP:PORT|
Bug-от е во тоа што Hub-от не проверува дали дадената IP-адреса е иста со онаа на клиентот напаѓач што доведува до искористување на невин клиент за DDOS напад.


Нападот нималку не е за потценување затоа што Verlihub е еден од најупотребуваните DC++hub софтвери. Секој јавен Hub во просек има по 4-5000 конектирани клиенти. Cabrera се соочуваше со 300000 конекции од различни адреси, што доведе до 99% искористеност на proxy серверите.
(*статистиката не е 100% веродостојна бидејќи заклучоците се донесени од искуствата и бројките што ги забележавме за време на истражувањето)


Доказ на Концепт (Prove of Concept) алатката што ја изработивме сеуште нема да ја објавиме поради нејзината сериозност и штетата која би можела да биде нанесена наоколу.

Стефан.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,921
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно