1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

verifying dmi pool data трае предолго

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од sdarko, 27 Август 2009.

 1. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  Епа дечки и јас го имав истиов проблем и по сат време испробување отрив што е финтата и го скратив потребното време за верифицирање за 50-70%.

  Што е потребно вие да направите:

  Рестартирајте го компјутерот, влезете во вашиот биос и направете ги следниве подесувања:


  • Сите IDE канали кои што не ги користите ставете ги на None а не на Auto
  • Исклучете бутирање од Removable Devices и ставете го вашиот хард диск како First boot device а вашиот оптички уред како Second Boot Device
  • Доколку немате Флопи или пак не го користите исклучете го во Биосот(и доколку немате флопи драјв може да се случи да е конфигураран биосот како да има флопи)
  Направете ги следниве измени и кажете после што сте направиле дали има некој ефект или нема.
   
 2. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Ако ставиш IDE на None, нема да ги чита IDE хард дисковите/CD\DVD-RW.
  Kaj мене не ги чита. (ДВД режачот)
   
 3. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  Сите кои што не ги користиш они што ги користиш не ги дирај. Ке видиш таму IDE1 Master, Slave па после IDE2... и така натаму на они на кои што имаш уреди односно режачот и хар дискот ако ти е на IDE не ги дирај.
   
 4. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  OK, kaj мене веке е така :)
   

Сподели

Вчитување...