• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Verbatim USB flash drive 16GB - споро дури да ти се одмили

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
384
251
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Зедовме вакво усб со поени од Телеком, инаку пакувањето изгледа вака:
Anhoch PC Market Online - USB Drive 16GB Verbatim Pinstripe Black USB 2.0

Претходно планот беше да се земе од 32GB, али пошто од Телеком се лопови скратија од собраните поени (губеле важност по 2 год од стекнувањето ама кој да знае), па немаше доволно за усб од 32GB и зедовме од 16GB. Настрана што 4 пати одевме до салон и чекавме 10 дена за едно посрано усб да го донесат од Скопје (и в ум им искарав се живо), сега гледам дека и квалитетот не е тоа што очекував.

Ужасно споро е усб-во. Како е можно толку споро усб во ова време? Да беше усб 1.0 ок немаше да ме изненади ама усб 2.0 е. Знам дека теоретските брзини се недостижни во реалноста ама очекував подобри перформанси. Пример имам Кингмакс усб од 4GB купено пред 10-11 години! од НИКО кое запишува со 10 MB/s и ден денес работи како да е ново, а ова од Verbatim одвај префрла 3 MB/s и тоа брзината варира како синусоида измеѓу 2.8 и 4.

Има некој вакво усб да потврди дека работи на истиот начин или Телеком продава фалш кинески копии на ефтиниве производи?

П.С. Еве темава нека послужи за некој ако планираше да зема вакво усб, нека бара некое друго, Вербатим отиде во историјата изгледа.
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
990
1,523
Скопје
Specifications
•Product Weight: 8.6 grams
•Product Dimensions: 54 x 21 x 9.22mm (L x W x H)
•Minimum Read Speed: 10MB/sec
•Minimum Write Speed: 4MB/sec

Фино си пишува. Имам исто такво, само со помал капацитет. Служи за инсталација на Win XP мислам, не сум го употребил со години. Ѓубре. Во иднина читај го @Oktar .
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,385
4,919
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
али пошто од Телеком се лопови скратија од собраните поени (губеле важност по 2 год од стекнувањето ама кој да знае)

Па нормално дека губат бе друже, не се лопови туку ти не си бил информиран. Кај било која фирма што има принцип на собирање на поени провери и ќе видиш дека секаде поените имаат рок на траење. Ако немаа јас ќе собирав поени уште од пред 10 години и сега ќе земев едно 10 телефони за безпари :).

Може е глуп предлогов ама пробај на друга порта.

@borcep minimum пишува. Значи минимум со 4 а кај него максимум 4 вади.
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
384
251
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Знам, ги видов спецификациите и баш ми беше чудно како е наведено само мин. брзини а не и макс. Инаку немаше друго избор што да се земе со 2000 и нешто поени, а ми требаше вакво усб за да имам за инсталација на windows, пошто треба нели поголемо од 4GB.
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,669
2,589
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Имаш несреќа што си го земал од телегом..
Исто искуство со усраните Verbatim.
Купив 5 комада од Анхоч од горе-споменатиот модел, за потребите на 4 мои колеги и едно за мене. Моето рикна после три дена, после една недела рикна уште едно, за кратко рокна и трето.
Ги собрав сите на купче и ги однесов во Анхоч сервис. За пар дена ми се јавија, ги тестирале и одлучиле да ми ги заменат со други. Одбрав Kingston 32GB Datatraveler G4 USB 3.1 со минимална доплата.
Некако ги засакав Анхоч у последните пар искуства со сервис. Мртов озбилен.
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
384
251
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
@bogoevski убаво што ти излегле во пресрет :) Такво нешто мало сутра со Телеком :D Или да се молам да ми цркне и мене за 3 дена? :D
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,669
2,589
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Попуни го со многу ситни фајлови до плафон неколку пати, гарант ќе се одјави. У мојата ситуација се префрлаа иљадници од-по-неколку-килобајти jpeg фајлови.
Баш ме занима резултатот.
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
164
207
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 500GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O
Keyboard
Glorious GMMK PRO
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64
А јас, пак, летото го земав ова од Охрид, зашто итно ми требаше УСБ за инсталација на Windows на лаптоп:
Anhoch PC Market Online - USB Drive 16GB USB 3.0 Verbatim Pinstripe Black
(интересно, тогаш нешто поевтино беше)

Чисто да знаеш, едвај ми успеа да го направам бутабилно, откако 5-6 пати ми крашна сред форматирање/копирање користејќи ја официјалната апликација на Microsoft. Па после тоа воопшто не можев да пристапам до самото USB, и испадна "total format" да му правам.
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,669
2,589
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Define: total format
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
164
207
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 500GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O
Keyboard
Glorious GMMK PRO
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64

Low-level формат, true формат, ваљда? Она кога воопшто не можеш да пристапиш до делот до УСБ-то „резервиран“ за зачувување податоци, па со некои 3rd party алатки наново ги запишуваш/определуваш истите.

Sorry, не знам поубаво, ниту пак со мкд терминологија да објаснам.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,128
1,267
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Low-level формат, true формат, ваљда? Она кога воопшто не можеш да пристапиш до делот до УСБ-то „резервиран“ за зачувување податоци, па со некои 3rd party алатки наново ги запишуваш/определуваш истите.

Sorry, не знам поубаво, ниту пак со мкд терминологија да објаснам.
Low level format - запишување на сите нули на сите позиции.
Нема повраток на информации после ова.
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
164
207
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 500GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O
Keyboard
Glorious GMMK PRO
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,757
3,649
Врие од вакви спори USB драјвови по продавниците, на сите во спецификации стои USB 3.0 а уствари едвај запишваат со 5 мб/с.

Поклони го некому ѓубрето и купи си сандиск ултра од нептун или некое друго брзо усб.

Инаку и јас на поени немав што и го земав истото, ама ги знам одамна дека се ултра спори тие, од анхоч сум земал порано, али свесно го земав и го откачив за ситни пари.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,385
4,919
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Подобро е поените да ги чувате и да ги искористите при купување на нов телефон кога ќе обновувате договор, се заштедува некоја илјадарка. Јас само за тоа ги користев додека бев на Телеком.
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
384
251
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Подобро е поените да ги чувате и да ги искористите при купување на нов телефон кога ќе обновувате договор, се заштедува некоја илјадарка. Јас само за тоа ги користев додека бев на Телеком.
Абе ги кратат џабе е. Имаше 3000+ и затоа сакавме усб 32GB прво. Кога ни кажаа дека се крателе поени по не знам колку време, дај реков да земиме барем од 16GB усб да не ги скинат и останатите поени. То е јбг, нека стои за boot-абилно. Ако не го бива и за тоа, прво толчење со чекан па после в канта и Verbatim крај, чкртање од список. А телефон шо ќе земам јас од телеком со пренапумпани (пошто напумпани е мал збор) цени, мало сутра, племето нивно арамиско.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
675
716
Скопје
32GB Verbatim microSD пред некоја година, не баш ефтина. Исто ми рикна за неколку месеци, без многу read/write.
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,669
2,589
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Verbatim се официјално ѓубрад.
Последен добар производ за ситни конзументи им беше 1.44 floppy дискета.
Толку.
 
S

Sukhoi

Гостин
Брее ама частат телеком, усб од 150 денари после колку години нивен корисник...
Имам дома 5-6 усб од тие кинеските али-експрес ама ниеден не е толку катастрофален ко сега твојот. Баш ме чудиш, немам сретнато такво усб досега.
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
384
251
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Го преформатирав и во exFAT демек да не смени нешто, џабе е. Го пробав и ова, нема промена. Едноставно такво е, килаво.
16593713_10211336252859564_927992813_o.jpg
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
384
251
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Брее ама частат телеком, усб од 150 денари после колку години нивен корисник...
Имам дома 5-6 усб од тие кинеските али-експрес ама ниеден не е толку катастрофален ко сега твојот. Баш ме чудиш, немам сретнато такво усб досега.
360 ден се продава во Анхоч, а во Телеком стоеше цена 420 ден :D. Лопови до даска.

Инаку какво усб би препорачале во иднина ако земам, стабилно, брзо, доследно на брендот, спецификациите...:eek:h:
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,442
1,198
Ohrid
360 ден се продава во Анхоч, а во Телеком стоеше цена 420 ден :D. Лопови до даска.

Инаку какво усб би препорачале во иднина ако земам, стабилно, брзо, доследно на брендот, спецификациите...:eek:h:
Sandisk

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
360 ден се продава во Анхоч, а во Телеком стоеше цена 420 ден :D. Лопови до даска.

Инаку какво усб би препорачале во иднина ако земам, стабилно, брзо, доследно на брендот, спецификациите...:eek:h:
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
384
251
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
256GB SanDisk Extreme PRO USB 3.1 Solid State Flash Drive
Ехеее кај замина ти, не ќе го користам за ОС :) А и ова е скапо прескапо :D Нешто во рангот на 32GB, стандардно усб за секојдневна употреба.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,528
Членови
30,691
Најнов член
JanaJanuska
На врв Дно