• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Велосипед за транспорт и прочистување на вода!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Неодамна беше распишан глобален натпревар за нови еколошки изуми наречен "Innovate or Die". Натпреварот предизвика многу луѓе од целиот свет да се појават со нови генијални изуми кои придонесуваат за заштита на животната средина и намалување на глобалното загревање.
Тимот наречен Aquaduct team беше прогласен за победник меѓу 102 натпреварувачи за нивното решение за транспорт и снабдување со чиста вода во неразвиените земји. Победничката петорка од Aquaduct team составена од членовите John Lai, Adam Mack, Brian Mason, Eleanor Morgan, Paul Silberschatz ја добиле главната награда од $5,000.
Доколку сакате да ги видите другите интересни идеи и пронајдоци посетете ја страната на YouTube Innovate or Die.
А еве го видеото од победничкиот велосипед наменет за транспорт и прочистување на вода за пиење:
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=-U-mvfjyiao"]YouTube - Innovate or Die - Aquaduct: Mobile Filtration Vehicle[/ame]
:bravo::bravo:
Повеќе за ова тука.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Денес читам на 365.com.mk за оваа вест. :))
Каснат само 6 дена после мојата првична информација. :bigboss:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,580
Мислења
846,895
Членови
29,360
Најнов член
RokerMD
На врв Дно