• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Вебинар на тема Е-трговијата пристигна и кај нас

  • Ја почнал/а темата didi
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата
  • #1

didi

Intern
5 јуни 2007
15
1
Jа отворив оваа тема за да може да поставувате прашања во врска со темата на првиот вебинар во Македонија за Е-трговија, за да може да ги вметнеме како тема на дискусија за време на вебинарот.

Информации за вебинарот:
It.com.mk
e-nevladina.com
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
 

igor.krstev

Intern
22 мај 2009
4
0
www.xsoft.mk
Prasanja

Zdravo decki, odlicna vi e idejata za vebinarot. Veke se regstrirav.

Imam nekolku prasanja povrzni so elektronskata trgovija kaj nas. Generalno se od zakonska priroda.

Rabotam vo firma koja se zanimava so razvoj na resenja za elektronska trgovija (www.xsoft.mk) I cesti prasanja koi ni gi postavuvaat lugeto,koi se zinteresirani za takvo nesto se prasanja povrzani so toa kako tie zakonski da postapat pri elektronskoto plakanje na nivnite proizvodi. Znaci, kako knigovodstveno da postapat koga ke ima elektronska prodazba? Treba da napravat faktura za prodazbata? Ili mozebi nekakov slip? Sto e so fiskalnata smetka? Treba da ja izdadat, ne treba da ja izdadat?

Eden od nasite klienti za kogo veke postavivme elektronska prodavnica (Trimaks ) se uste ne se na cisto so isporakite koi bi trebalo da gi napravat nadvor od Makedonija? Kako treba da postapat za narackite koi gi imaat nadvor od Makedonija. Kako treba da se postapi smetkovodsveno I kako so carina? Bidejki toa se uste ne ni e jasno, im ja isklucivme opcijata za naracki nadvor od Makedonija.

Go citav zakonot za elektronska trgovija ovde kaj nas, go simav od oficijalen sajt. I tamu nemaat nisto za vakvi situacii. Ili pa mozebi jas citav nekoja postara verzija od zakonot.

Kako I da e, mislam deka ima dosta prasanja za koi treba da se podiskutira I koi se od vakva pravna priroda.

Pozdrav
 

burce

Intern
1 април 2009
268
38
Скопје
Не сум правник, но...

Фискална сметка се издава само за готовинско плаќање, така да за тоа можеш да си сигурен дека фискална не треба да издадеш.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,769
1,266
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Јас колку знам.. иако не сум правник па не треба да ми веруваш, али на it.com.mk ваљда подобар одговор нема да најдеш...

За сѐ што продаваш и ти стигаат пари на сметка мора да имаш направено фактура. Тоа е!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,745
Мислења
863,828
Членови
30,079
Најнов член
ramrom
На врв Дно