• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Веб страна

gento

Intern
20 мај 2008
12
0
Дали некој знае одприлика колку се движи цената за изработка на професионална веб страница ? :ermm:

И дали Македонија е конкурентна на тој пазар во однос на СВЕТОТ ? :muahaha:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Има премногу фактори за тоа да се одреди.
- Зависи кој ја изработува, и за кога ја изработува (пример околу 5000 евра, за страница изработена во Joomla, без ништо посебно. Несмеам да кажам кои се фирмите, само ќе кажам дека двете се македонски и двете се солидни, и уште не ми е јасно како едната фирма побарала толку пари за да го направи тоа, а и зошто другата фирма платила толку, бидејќи според мене не вреди за тие пари).
- цената зависи и од елементите кои ќе се употребат (дали ќе биде обична HTML / CSS страна или CMS, дали ќе биде уникатен CMS или ќе се користи некој готов, дали и колку Flash ќе има на страницата, од колку страници ќе биде, дали ќе има анкети, место за коментари, електронска продавница и што ли уште не...)

Така да има премногу фактори за да се одреди цената.

Македонија е конкурентна на тој пазар во однос на светот. Во однос на цени не е конкурентна со Индијците, но слушам дека оние што еднаш ангажирале Индиец тоа било прв и последен пат. Кај нив имало премногу квантитет, а слабо квалитет.
 

gento

Intern
20 мај 2008
12
0
Има премногу фактори за тоа да се одреди.
- Зависи кој ја изработува, и за кога ја изработува (пример околу 5000 евра, за страница изработена во Joomla, без ништо посебно. Несмеам да кажам кои се фирмите, само ќе кажам дека двете се македонски и двете се солидни, и уште не ми е јасно како едната фирма побарала толку пари за да го направи тоа, а и зошто другата фирма платила толку, бидејќи според мене не вреди за тие пари).
- цената зависи и од елементите кои ќе се употребат (дали ќе биде обична HTML / CSS страна или CMS, дали ќе биде уникатен CMS или ќе се користи некој готов, дали и колку Flash ќе има на страницата, од колку страници ќе биде, дали ќе има анкети, место за коментари, електронска продавница и што ли уште не...)

Ејј брат 5000 евра за Joomla , коа е ваа фирма ? ц ц ц ц
Сакам да знам еден обичен и нормален ценовник по кој се движат цените на македонскиот пазар.
На пр. Обична СТРАНА со 5 HTML страни колку пари е ?
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
@Taurus: da ne sakase 500 evra da pises?
Nikoj ne dava 5000 za strana, osim ako e nekoj neupaten a pun so pari, pa da go strizes sto bi rekle.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Ако не ви се дава пари за некој да ви направи сајт, научете си HTML, PHP или било што друго ви треба...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
статичка 5-10 страни 200-250Evra
nad 10 od 200-500Evra
јоомла од 200-1000Evra
вбуллетин 300-1000evra

se nad тоа е плачкање т.е. стрижење овци
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Сигурен си... ?

Ај те молам отвори ги наредниве 2 страници и кажи ми вака според тебе: Kолку време би ти требало да ги направиш и која сума би ја побарал?

www.alkaloid.com.mk
www.kanal4.com.mk

(додадено по 2 мин.)
BTW, заборавив да ти нагласам дека двете страници имаат во себе администрација која дозволува измена на било кој функциски аспект на страницата, па и ситни измени во дизајнот.
Двете страници имаат можност за upload на фотографии (ништо ново не е тоа), ама меѓу друго на фотографиите можеш да им правиш базично едитирање (resize, crop, save as...) на серверска страна.
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
@SturBack, 5000 Евра не се многу за страница. Впрочем од веб страна до веб страна има голема разлика.

@gento нормална цена за страница изнесува од 300 Евра па нагоре. Рачунај дека секој дизајнер што барем малку си ја цени работата нема да ти наплати под 100 Евра за дизајнот. Збориме за авторско дело тука.
Програмерската работа (програмирање или подесувања на готова страница, поставување на хостинг, тестирање, отварање email адреси) си е минимум 200 евра.
А да не правиме муабет доколку материјалите треба да се подготват (како што најчесто бива) од страна на изработувачите на страната.
Во секој случај.. секоја нормална фирма што барем малце се цени, нема да ти наплати под 600 евра, па колку и да е мала страницата.
Професионалец исто нема да ти наплати под 300 евра.

Се друго е чкарт и почетничка работа (или пок користење готови темплејти).

Не го расипувајте пазарот и така е никаков!!! :lut2:
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Spored mene cenata na stranata se odreduva spored toa kolku razlichni komponenti ke ima i izrabotuvachot spored toa kolku vreme bi mu trebalo da gi izraboti tie komponenti postavuva pochetna cena. Taka da sekoj widget na stranata i sekoja funkcionalnost si ima svoja cena pa posle seto toa se sobira vo eden Total Cost sho bi rekle :)

Pozzraf :muahaha:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
злочко
моите цени за статични страни се како што би се рекло голи страни без никакви додатоци ова она
едноставно изглед и клиентот да ти даде содржина и слики и тие да му ги само наредиш
истото се однесува и за јоомла и вб
само да ти каже како сака да изгледа
значи само визуелно уредување.

а програмирање и страни како што ги наведе наравно дека ке е повеке. од зависност какви компоненти и колку сака може да е и повеќе од 5000Eura

време на изработка
на статични максиум еден ден со нормално радно време
за јоомла и вб 2-3 дена

додека за такви страни како што ги наведе ти тешко да е само еден човек
и за повеќе време
во просек се зема 20+ $/час
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
:rolleyes: Фала за комплиментот во тој случај.
За воља на вистината - по двајца луѓе имаат работено.
Еден чоек го има работено дизајнот и само дизајнот во photoshop, а потоа го има исечено у HTML...
..а се друго останато што гледаш е мое дело.
Вака... без трунка скромност! :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
:bravo::bravo:
функционалност им е 5ка
на kanal4 малку да се досредат банерите
а алкалоид малку повеќе да се оптимизира
споро се вчитува

во секој случај :bravoska:
 

gento

Intern
20 мај 2008
12
0
@SturBack, 5000 Евра не се многу за страница. Впрочем од веб страна до веб страна има голема разлика.

@gento нормална цена за страница изнесува од 300 Евра па нагоре. Рачунај дека секој дизајнер што барем малку си ја цени работата нема да ти наплати под 100 Евра за дизајнот. Збориме за авторско дело тука.
Програмерската работа (програмирање или подесувања на готова страница, поставување на хостинг, тестирање, отварање email адреси) си е минимум 200 евра.
А да не правиме муабет доколку материјалите треба да се подготват (како што најчесто бива) од страна на изработувачите на страната.
Во секој случај.. секоја нормална фирма што барем малце се цени, нема да ти наплати под 600 евра, па колку и да е мала страницата.
Професионалец исто нема да ти наплати под 300 евра.

Се друго е чкарт и почетничка работа (или пок користење готови темплејти).

Убаво постче , значи во Македонија според тебе пазарот за изработка на Web Страна се движи од 300 до 600 евра (мислам за обична и солидна страна, не еби ветер).
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
@Taurus: da ne sakase 500 evra da pises?
Nikoj ne dava 5000 za strana, osim ako e nekoj neupaten a pun so pari, pa da go strizes sto bi rekle.

:) Точно е, напишав околу 5.000 евра, со користење на Joomla, без некои посебни функционалности. Уште се чудам.@SturBack, 5000 Евра не се многу за страница. Впрочем од веб страна до веб страна има голема разлика.

@gento нормална цена за страница изнесува од 300 Евра па нагоре. Рачунај дека секој дизајнер што барем малку си ја цени работата нема да ти наплати под 100 Евра за дизајнот. Збориме за авторско дело тука.
Програмерската работа (програмирање или подесувања на готова страница, поставување на хостинг, тестирање, отварање email адреси) си е минимум 200 евра.
А да не правиме муабет доколку материјалите треба да се подготват (како што најчесто бива) од страна на изработувачите на страната.
Во секој случај.. секоја нормална фирма што барем малце се цени, нема да ти наплати под 600 евра, па колку и да е мала страницата.
Професионалец исто нема да ти наплати под 300 евра.

Се друго е чкарт и почетничка работа (или пок користење готови темплејти).

Не го расипувајте пазарот и така е никаков!!! :lut2:

Точно така, 5.000 евра не се многу за страница, но конкретно за оваа се пре пре премногу. Извинете, ама несмеам да кажам која е страницата за да се уверите. Плус страницата нема потпис од кого е направена (не им личи на фирмата да користат Joomla).

Потполно се согласувам Zlocko со тебе.
Моето мото е "Седи за џабе, ама не работи за џабе."
Пазарот е многу уништен. Има дечки кои прават страници буквално за без пари (без функционалност, без валиден код, користат темплејти...).
Нов сум во веб дизајнот, ама гледам цените да ми се кон некоја средина, а здравје како што ќе напредувам така и тие ќе напредуваат нагоре:D
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Ах не е секогаш до програмерот и до оптимизацијата... иако од оптимизации никогаш не му се гледа крајот... за друго се работи... страната се хостира на нивен сервер... во самата организација... на изнајмена од 128К мислам дека беше... ама не ме фаќај за збор.

Од друга страна.. канал4 е правена на истаа платформа, а се хостира на машина сместена у Он.Нет... па ти сеа спореди.

Што се тиче банери... тоа иде на принцип следен:
Некој се јавува у Канал4... „може да ви дадам банер да се мењаме?“.
А овие: „Може. Програмерот ни кажа колкави димензии треба точно, ама ние заборавивме, па поради тоа нема ни да ти кажеме“.
Добиваат потоа 640x480 flesh или gif и го сместуваат преку административниот дел во ширина од 120. :D
И што да прам ја са со банерите.. не им ги внесувам јас. Сами ги внесуваат.

И ептен за да не биде оф топик - значи минимум 300 Евра за едноставна веб страница. :)
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
zlochko,citat
Програмерската работа (програмирање или подесувања на готова страница, поставување на хостинг, тестирање, отварање email адреси) си е минимум 200 евра.
ovaa 200 evra?
znaci kupuvanje na orginal CD nero da kazeme i stavanje na CD-eto vo cd-romot,i instaliranje na Nero vo Program Files i negovo testiranje treba da bide 100 evra?
Toa e smesno.
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Не те разбирам што сакаш да кажеш пријателе. Ај појасни ми те молам...

И кога сме веќе таму, додади ми ја и информацијата за твојата старост и за моменталната професија, те. како си го заработуваш лебот моментално.
Ти благодарам.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
стварно ова е најнеразбирлив пост кој сум го сретнал до сега

бтњ најдобра преоцена е според часови работа

некој ти каже сакам тоа тоа тоа тоа...
ти си земеш израчунаш си отприлике колку часови ти треба да го направиш тоа
и колку ти искочи наравно увек додадеш неколку часа екстра
кој знае какви компликации може да искочат
сумата ја заоклужиш
не како што гледам па и по интернет почнале 399Евра
заоклужи си на 400(само пример е дадено)
со тек на времето одма ке можеш да му кажеш колку пари ке кошта

и наравно не е исто да програмираш(web programing)и графички да го средуваш сајтов

иако и тоа и тоа си имаат одредена тешкотија:)
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
zlochko,citat
Програмерската работа (програмирање или подесувања на готова страница, поставување на хостинг, тестирање, отварање email адреси) си е минимум 200 евра.
ovaa 200 evra?
znaci kupuvanje na orginal CD nero da kazeme i stavanje na CD-eto vo cd-romot,i instaliranje na Nero vo Program Files i negovo testiranje treba da bide 100 evra?
Toa e smesno.
Ти веќе зборуваш за десктоп апликација која е public release, а тие одат многу поефтино. Има такви и за продавница водење на пример, а оди кај некој нека ти направи по твој ќеф и да видиш колку поскапо ќе те фати.
Исто ти е и со web programming-от. Не знам зошто толку ги омаловажувате тие работи, ќе си речиш, види го овој, напишал десет реда код и после ќе ми го продава мене. Ако можеш да го напишеш ти тоа, зошто не пробаш, ич нема да те кошта...
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Почекај малце... прво нека ни каже колку години има и што, те. дали воопшто работи те. заработува за себе.
Ама ако ми испадне точна претпоставката дека е сеуште во „тато носи - мама меси“ варијанта... е тогаш ќе ја истераме дискусијата во друга насока.

Впрочем веќе сме и така во дебел off topic. :p
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
17 години.
Заработувам од ИТ технологијата,начинот не е побрзан со webhosting али се надевам наскоро ке биде.
vasildb,so resseler пакет доаѓа и WHM кој автоматски го подржува Cpanel на кој веќе има инсталирано се што треба.
Али небитно,најмалце што сакам е да се карам.
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Web hosting е последното што би се дискутирало на темава, овде се зборува за скриптите кои се пишуваат и колку пари коштаат.
Тој CPanel-от има инсталирано custom скрипта?:))
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
да така е васил
секаква custom скрипта која ти дојде на памет ја има таму:)
мики
вака дискутираш и споредуваш нешто за што не знаеш
исто е сега кога јас ке почнам да дискутирам зошто преведувачите зимаат толку пари кога не знам колку работа има во тоа.
почни да се бавиш малку со тоа па ке видиш
втњ во сето тоа има и техничка подршка.
доволно е повремено да налетуваш на некој терсене клиент уствари не терсене туку да не знае што сака и да не знае како да ти објасни па тогаш ке видиш
а мора да му помогнеш

и секогаш мора да се ззпазуваат некои правила како
клиентот е секогаш во право

Знаеш ли само колку дизајни сум направил за кој самиот мислам дека се ужас т.е. не биле ужас но кога клиентот ти почне да ти кажува сакам ова таму ова ваму.... биднат ужас
слично

да не правам проценки и да не кажувам време но многу повеќе време ке потрошиш разговарајќи со клиентите отколку да правиш
затоа и јас самиот отидов малку на подруга варијанта
работам за една фирма од која 70% иде за мене 30 за неа од цената на работата
е они си комуницираат со клиентите и се
мене ми само даваат документ обично е copy/paste од chat-от кој разговарале
и мирна ти глава и се

добро работам и надвор од тоа но јас ги бирам клиентите и работата, повеќе уметнички настроени
и креативни работи:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.676
Мислења
889.456
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно