1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Веб Сајт за информации за сите градови во Македонија

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Spaski91, 28 Септември 2008.

 1. Bobby

  Bobby
  Intern

  31
  2
  14 Септември 2008
  Машко
  Би помогнал за Прилеп, еднаш започнав со ваков сличен проект нешто како VisitPrilep сајт, ама тогаш бев слаб со време и проектот пропадна.
   
 2. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,354
  1,044
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Ќе гледам за утре да направам првична верзија за хедерот-банерот, па потоа ќе го модифицираме заеднички.

  Друга идеја ми е, кога ќе ги завршиме сите градови и Македонија, истото тоа да го претвориме во мултимедијално ДВД
  Овие два проекти, по мои сознанија, ќе бидат најголеми досега што се направени, со најголем број на информации и слики... Затоа сериозно да се зафатиме и да ги истуркаме најдобро што можеме.

  На главната страница за Македонија, освен линковите за градовите можеме да ставиме и линкови од некои екстра културни/природни... реткости. Едно е Кокино, тоа е 4 по важност опсерваторија во светот, заслужува сопствен поддомен. За тоа ќе се договориме.
   
 3. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Toa za DVD ти е мн. добра идеја. Тоа ќе биде нешто како Електронска - Мултимедијална Енциклопедија.
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,907
  26,257
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ако околу сите формалности сме договорени да почнеме со собирање на материјалот...само каде и кој ќе го собира?
   
 5. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Собирајте го сите, на крај кога мислите дека имате доволно материјал собрано кажете и напишете во еден посто што имате и како имате.
   
 6. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Епа ќе си отвориме Google Docs акаунт и ќе отвориме и Google Groups акаунт и преку нив ќе работиме. :D
   
 7. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,995
  505
  14 Април 2007
  Машко
  еве тоа е ок за побитните градови имаме кандидати

  само домаин да го средиме и околу хост
  кај каде колку

  домаин да е некој краток

  macedonian.mk e slободен и така ке го правиме на повеќе јазици па не е лошо да е интернационален домаин

  не сум видел дали macedonian.com.mk net.mk org.mk се слободни
  да немаме некои проблеми
   
 8. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Па за инернационален можиме да направиме macedonia.com или пак macedoniancountry.com и слично ...
   
 9. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  А едно прашање што велите за republicofmacedonia.mk ?
   
 10. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Епа за хост еве да предложам http://supermkhost.co.cc гледав има евтини пакети а е од Битола и јас можам да одам лично да зборнам со луѓето.
   
 11. Buzleski

  Buzleski
  Intern

  86
  1
  12 Септември 2008
  Мислам дека видов двајца кои се заинтересирани да помогнат за Прилеп, па и јас сум од Прилеп и мислам да помогна, малку сум почетник во овие работи ама на драго срце би помогнал во проектов.
  Сметајте и на мене.:bravo:
   
 12. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Порталот може да биде со domain macedonia.edu
   
 13. James

  James
  Intern

  336
  13
  8 Јули 2008
  Еве и ја сум од Тетово, па што ќе можам ќе помогнам.:))
   
 14. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  On your way to fame

  4,841
  880
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  macedoniancountry.com може, ама macedonia.com..
  Провери :lut2:
   
 15. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Да macedonia.com е зафатен, но сатоа можеме да направиме и macedonia.edu или сл... :)
   
 16. Spaski91

  Spaski91
  Intern

  59
  0
  26 Септември 2008
  OK се согласувам со тебе, имаш право, малку избрзав ама....


  Па потоа можеме и да го рекламираме итн...
   
 17. Пеон

  Пеон
  Intern

  75
  1
  13 Март 2008
  Па јас сеа ја гледам темата ама доколку не е касно мозе да се вклучам. Е сеа не видов баш дали се има некој пријавено од Штип ама доколку има може и заедно да ги подготвиме материјалите за градот.
   
 18. Spaski91

  Spaski91
  Intern

  59
  0
  26 Септември 2008
  Јас колку што знам нема моментално никој пријавено од штип, па и да има не е на одмет помош. така да добредојде во тимот
  :bravo:
   
 19. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Епа добредојде во тимот и од мене! :D
   
 20. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,354
  1,044
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Еве денеска го измискав ова. Давајте предлози што да изменам. Димензијата му е 900px x 200px.

  Десно кај Македонија треба да стои и веб страницата главна или некоја порака од главната страница т.е. да биде логото од главната страница.

  [​IMG]
   
 21. Spaski91

  Spaski91
  Intern

  59
  0
  26 Септември 2008
  Јас мислам дека е ок за 1 ден работа, сепак ке треба да се модифицира, ама нека дадат и другите коментари.
  Според мене добро изгледа
   
 22. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Па одлично е сега за сега! :bravo::bravo::bravo:
   
 23. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  76
  4 oктомври 2007
  Јас можам да ви помогнам за Скопје,и за кодирање на страната :)
   
 24. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  On your way to fame

  4,841
  880
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  хммз.. Одлично е тоа за Охрид. Само ме интересира како што спомнаа некои горе ( можеби ти спомна :)) ), да се користат буквално цели Ваши материјали ( ова вклучува и фотографии ), фотографијата твоја изработка е ? :)
   
 25. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,354
  1,044
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Фотографијата е моја, стара неколку месеци, сликана од бродот за Св.Наум.
  Значи сите фотографии да се ваши или во краен случај со дозвола од авторот, за да си немаме потоа проблеми со авторски права. Исто и за текст, никако копирање без дозвола. Може текстот да е модифициран, никако препишан.

  Значи проектов да се трудиме сите да го истуркаме на највисоко ниво.
  Кога ќе стигнеме до некој степен, јас ќе стапам во контакт со факултетот за туризам во Охрид, ХОТАМ и верувам ќе ни дадаѕ подршка за промоција на страницата.
   

Сподели

Вчитување...