• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Веб Сајт за информации за сите градови во Македонија

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
Моментално имам направено неколку страници со информации и слики за Скопје
Па би сакал ако има некој заинтересиран од другите градови да ги здружиме силите и да направиме нешто на ниво на цела држава
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,216
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Како што кажав, јас сум за тоа. За Охрид материјалот веќе ми е спремен, имам за тоа направено мултимедијално ЦД. Имам над 1.000 фотографии и текст на македонски и англиски. Само ќе треба да го измиксам како веб страница.
Дај линк за Скопје, ако ти е објавена, да ја видиме.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,216
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Внимавај со фотографиите, гледај тие да се лично твои или во краен случај со дозвола на авторот. Исто така и за текстот. Користи извори, точни, ама не препишувај.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
Внимавај со фотографиите, гледај тие да се лично твои или во краен случај со дозвола на авторот. Исто така и за текстот. Користи извори, точни, ама не препишувај.
Па нормално, јас никогаш не копирам нешто без дозвола на авторот

Епа јас за Битола имам материјал. Доколку сакаш, можам да ти се приклучам.
Секој е добредојден
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,216
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Мојата замисла е да се соберат по можност од сите градови и секој да си направи страница за својот град, а на страницата да има едно дугме или банер за македонија. На страницата од Македонија ќе бидат линковите од страниците за сите градови и нормално, општо за Македонија.
Ако успееме ова да го направиме, потоа можеме да бараме подршка од општините и од државата за промоција и слично.
Кој ќе се нафати, уште сега може да бара помош од општината да му помогне во собирање на текстот - информации за неговата општина.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
за куманово можам да соберам доволно податоци

во блиска иднина

иначе може да биде
makedonija.mk за македонија


а за градовите да биде поддмаин

skopje.makedonija.mk
итн
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
Да да се согласувам може така да биде.
Јас од утре ќе одам во општина да зборам со нив па ќе видам што ќе направам
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Имам над 1.000 фотографии и текст на македонски и англиски.
WOW.. Доста сериозно звучи..
btw. Ако веќе правите различни страни, гледајте да тие бидат што е можно по еднакви.. Глупаво е да биде се` со различна поставеност, тема, позадина ..
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Eve уште еден предлог

сите страни да бидат на ист хост наравно ако треба ние ке собереме пари и ке платиме

сите страни да користат исто темплејт
наравно исти да се како што рече fuzy глупо би било секоја различно

на пример на секој град да има мапа т.е. еден вид на интерактивна мапа
кога ке кликнеш на некое место да те води на текст и поголеми слики за тоа место
да има листа на популарни места
во градот итн.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
Eve уште еден предлог
сите страни да бидат на ист хост наравно ако треба ние ке собереме пари и ке платиме....
За ова се согласувам и може да сае постигне...

....сите страни да користат исто темплејт
наравно исти да се како што рече fuzy глупо би било секоја различно...
Па да, секако дека треба да бидат исти страните(мислам на изгледот)а после за содржината ќе се среди тоа..

.....на пример на секој град да има мапа т.е. еден вид на интерактивна мапа
кога ке кликнеш на некое место да те води на текст и поголеми слики за тоа место
.....
Јас имам направено нешто слично со мапата за Скопје
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,216
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Против сум за тоа да сите градови имаат ист темплејт. Туку напротив, сите градови да имаат уникатен дизајн, специфичен за таа општина, да бидат тематски, а додека навигацијата може да биде стандардизирана за сите страни, да биде полесно за навигација меѓу градовите.
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Samo grado vi li moze !!
Бидејќе е за цела македонија можат да бидат и села,планински предели пејзажи од нив и сл.
поздрав:bravo:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,216
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Под градови се подразбира и нивната околина. Пример за Охрид тука спаѓа и Охридското Езеро, Галичица, селата охридски со нивните обичаи, црквите во планините (пештерни или други).
Значи буквално цела Македонија.
Само што главни линкови ќе има за градовите, бидејќи ако ги ставиме и селата, планините, природните убавини... home page-от ќе изгледа како телефонски именик.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Значи за секој град како што е напоменато погоре да се најдат главните работи. Дизајнот да биде ист или во крајни мери сличен, за да не биде растур. Во врска со домејните се сложувам и јас нека биде македонија.мк со поддомејни пр. тетово.македонија.мк
П.С. Ќе се потрудам за Тетово.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Против сум за тоа да сите градови имаат ист темплејт.
далеку од тоа сите да имаат 100% ист изглед

секој са си има нешто уникатно
само да бидат приближно исто
се мисли на header foother структрура на страни мени каде ке е банери ако има слики итн
во голем дел слична палета на бои,
така да би било најдобро да се направи еден темплејт и секој за својот град да си го досреди, најдобро да го отслика градот.
позз

иначе makedonija.mk не е слободен

можеме
macedonian.mk
mkd.mk
...

толку ми текнува до сега:)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Јас ќе го покријам Ресен и Преспа во поглед на прибирање на информации, фотографии и сл.
Во секој случај добра идеја. :bravo:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Јас се нафаќам за Велес. Само не сум многу често дома, па бидејќи има и други дечки на форумов од Велес, може и тимски да се организираме.

бтњ одлична идеја :bravo:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
Има ли некој друг од Скопје што може да ми помогне во собирањето на информации бидејќи ке бидам многу зафатен следниве 2-3 месеци и нема да бидам дома често за да можам да ги обработувам податоците

што се однесува до доменот може да биде infomakedonija.mk или makedonijainfo.mk
за тоа може да се дискутира подоцна

А кога ќе се ставаат информации за градовите постепено ќе се собираат информации и за нивните околини...

Едит:
Значи имаме луѓе за:
Скопје
Куманово
Велес
Охрид
Битола
Тетово
Ресен
Преспа

Треба луѓе за:
Штип
Струга
Дојран
Прилеп
Струмица
Гевгелија
Кичево
Гостивар
.....
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,325
28,669
kalco.ru
Има ли некој друг од Скопје што може да ми помогне во собирањето на информации бидејќи ке бидам многу зафатен следниве 2-3 месеци и нема да бидам дома често за да можам да ги обработувам податоците

што се однесува до доменот може да биде infomakedonija.mk или makedonijainfo.mk
за тоа може да се дискутира подоцна

А кога ќе се ставаат информации за градовите постепено ќе се собираат информации и за нивните околини...
па јас би ти помогнал али после нова година до тогаш сум презафатен немам време
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,701
Мислења
855,883
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно