1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Веб продавница по порачка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од smole, 10 Јуни 2012.

 1. smole

  smole
  Unstoppable

  3,192
  3,707
  18 Април 2007
  На Фејсбук ми излезе реклама за изработка на е-продавница со опција за месечна претплата. Еве го линкот па би ве замолил за ваше мислење, а и препорака за некоја друга македонска фирма која нуди ваква услуга.
   
 2. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  За ова збориш веќе една година.
  Ако планираш да земеш - земај. Ако не, не го троши моето и времето на членовите.
  Пакетот кој јас го нудам е:
  • неограничено производи(каде таму во нивните пакети ова е различно и малку)
  • неограничен простор(во ниту еден нивни пакет не си неограничен, односно секогаш си ограничен)
  • неограничен мес. трансфер(Ниту еден нивен пакет не е неограничен)
  • Профисионален и персонализиран дизајн(За разлика од нив кој ќе инсталираат само темплејт)
  • SEO оптимизација(која е вклучена во самиот *систем)
  • 0 ден. сетирање(како и јас)
  • 0% провизија(како и јас)
  • IP и SSL вклучено(освен ова нудам и домејн)
  • Интегриран Casys
  • Вклучена интернет маркетинг реклама
  Можам да понуда и месечна цена која ќе изнесува 4990 ден/месечно, секако со вклучени одредени лимитации(на неограничен рок), под договор(за одредено време, една, две години) е 3990 ден ќе има и персонализиран изглед вклучен во цената.
  Целосната цена на пакетот кој јас го нудам е 58 590 ден со хостинг од 1 година со вклучен договор. Се добива изглед по избор(правен по избор на клиентот).
  *Систем=OpenCartе системот кој јас и таа фирма го нудиме(ист е).
  Може и да се кустомизира по избор на клиентот.
  Ова е разлика од таа фирма и јас.

  Ова е каде каде најефтино со оглед на тоа што е вклучено за разлика од која било друга македонска фирма.

  Кој сака нека ме контактира, ама ако навистина планира да нарача а да не се заеб*ва. Повеќе пати на форумов се зборувало за “фантомски клиенти“, кои всушност и немаат намера нешто да купат. Нека ме контактираат само оние кои навистина сакаат.
  Ова е всушност одговор на твоето прашање Деан.
   
  На causevd му/ѝ се допаѓа ова.
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,192
  3,707
  18 Април 2007
  Стефан, ова не се однесуваше на тебе, твој проблем е што ја читаш темава и се жестиш, не си повикан и ти реков дека со тебе немам намера да соработувам пошто за оваа година не ми даде нити еден е-комерц сајт твој кој работи, туку само скрипти и мачкање очи.

  Дали сум јас фантомски клиент - тоа тебе воопшто нека не те занима пошто и така со тебе јас БИЗНИС НЕ САКАМ ДА ПРАВАМ. Но темата не е за тебе, иако (незнам зашто) се осети повикан.  Да се вратиме на дискусијата - ако некој види или знае слична понуда нека пише, информациите од темава сигурни ќе му бидат корисни и на некој друг кога би размислувал за отварање на е-продавница.
   
 4. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Кога одиш во продавница да купуваш млеко, го разгледуваш пакувањето, ги меркаш сите млека од разни млекарници, го прашуваш продавачот дали можеш да ги отвориш и пробаш, а притоа незнаеш дали ти треба млеко.
  Е сега во каква положба е продавачот?
  Ти одговорив темелно на сите прашања, ти дадов ликови кон се што сум изработил, а ти рече не - фала, мене не ми треба продавница после незнам колку маткање(башка ти на мене прв ми спомна дали сакам да ти изработам продавница, ако добро се сеќавам), супер ми е и вака, па се вадеше со студиа - дали ти се исплатело, па кажа дека не ти се исплатело, ама ај пак поново се да ти објаснувам, како што и направив. Што сакам да кажам е дека не си сериозен купувач.
  Значи, не само моето време, туку и времето на другите им го трошиш. Ако си решен нешто да купиш, ќе бираш од каде да го купиш, а не дали воопшто ќе го купиш.
  Јас ти пишувам бидејќи очигледно немаш намера да купуваш нешто, па да ги спасам другите членови напразно да не си ги трошат своите зборови. Прв си што сум се скачил на форумов, ама ептен сум изнервиран од твоето однесување затоа ако си намеравал да купиш страна, немора од мене, можеш и од друг член на форумов, па и нека не биде од тука, ама ми викаше незнам што ти давале и објаснувале во однос на мене, а ете пак не си купил од нив.

  Предлагам администрацијава да ја заклучи/избрише темата, и/или да ја премести во боречки клуб. Фала однапред и се извинувам.
   
 5. daniel111

  daniel111
  Gaining Experience

  681
  334
  10 Август 2009
  neznam za sto diskutirate no eve vi link na edna strana na eden clen od forumov koj plaka 200$ za 3godini na canadski server a stranata si ja napravil sam ,a mislam deka nema da bara poveke od 200eura za slicna strana .
  http://www.pc-macedonia.com/
   
 6. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,078
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Реално од ваков несреден сајт никад не би купил ништо. Многу лош дизајн, просто кажано ужас
   
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,192
  3,707
  18 Април 2007
  Ти сигурно нема да ми кажеш дали сум решен да купам или не. А и да решам, биди сигурен дека со овој твој став нема да купам од тебе (како што досега на повеќе наврати ти кажав и објаснив зашто, но очигледно ти неможеш да се помириш со тоа), а со овие мизерни коментари и уништување на мојот топик ги одвраќаш и твоите следни можни клиенти (демек само ти знаеш да праиш е-комерц сајтови во Македонија и никој друг).


  Не ги спасувај другите членови, бидејќи некој од нив можеби ќе ми понуди асална цена и ќе ми даде примери од вистински е-комерц сајтови што ги направиле, а не од преведени темплејти, сајтови кои ти си ги направил ама си потпишал незнам-каков договор за да биде сајтот у нивно име (и затоа неможеш да го ставиш во твоето непостоечко портфолио), како и сајтот за вујко ти кој продава незнам-што (не кажа ко којзнае што да продава и секој да ќе му го земе бизнисот) кој го правиш од минимум Август 2011 и уште не е готов.

  Баш ми е гајле дали сум прв со кој си се замерил, или последен. Твој проблем. Јас си гледам што е најубаво за мене и мојот бизнис и тоа е тоа.

  Повторно апелирам да се вратиме на темата и да не се гњави со твојата фрустрација што јас не пијам нафта и не ти дадов 1000 или повеќе евра за да ти се учиш на мене да правиш е-комерц сајт. Најдругарски ти советувам да си го смениш ставот, да си направиш портфолио ако озбилно мислиш да се бавиш со оваа работа.

  Ако некој види или знае слична понуда нека пише, информациите од темава сигурни ќе му бидат корисни и на некој друг кога би размислувал за отварање на е-продавница.
   
 8. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Повеќе со тебе нема да разговарам.
  Сајтот кој беше за мој роднина ти кажав дека нема да го правам(не е ни почнат), а нема ни да се прави, поради тој што беше заинтересиран ја смени професијата. Нема да навлегувам во детали.
  А тоа дека се готови темплејти - не. Затоа и пишав јас ги правам, ама очигледно само се повторуваш.
  Портфолио имам, дебело е.
  Референци имам. Пратив.
  Ме нервира тоа што викам дека немам. Ми ги извртуаш зборовите.
  Кој е вистински заинтересиран нека ме контактира, кој не, воопшто нека не пишува. Ова е зошто ти ме контактираше.
  Те молам не продовжувај, кажавме што кажавме(еве пак сум коректен, не сакам да продолжам).
  А кога веќе праша за фирмава, еве мислење од мене(доста веќе офтопик, еве онтопик):
  Можеш и поевтино да поминеш. Изгледот на сајтот ќе од веќе готови темплејти(нема да прават специјален за тебе).
  Мислам дека и http://www.tc.mk/ имаат така нешто како овие.
   
 9. ThundeR

  ThundeR
  Gaining Experience

  240
  54
  7 oктомври 2009
  Машко
  а ова што го нудат е magento ?
   
  На Krash му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Krash

  Krash
  Intern

  20
  3
  12 Јуни 2012
  Женско
  маркетер
  Нудат веб продавница со избор на дизајн за сите дејности. Со изнајмувањето, продавницата станува Ваша во времетраење на договорот и вие може да ја манипулирате (да ставате ваш продукт каталог, лого, бои, банери или слично). Со ова добивате вкличен хостинг и субдомен/домен на SaaS хостинг сервер(т,н, Cloud), заштитено плаќање во банка (ИП и ССЛ) и 0% трансакција за разлика од други кои бараат процент за трансакција. Може да се надгради со CUSTOM дизајн и мноштво други модули, (import/export na artikli, ceni i kolicina, ЕРП поврзување...). Повеќе за карактеристиките тука: http://www.ukion.mk/shops/features.html

  Поз. ема

  PS, za razlika od tc.mk, ukion.mk imaat 0 provizija za transakcija pri kupivanje na artikli i IP i SSL vo cenata,... Mislam deka vo MK so vakov tip na uslovi nema ponuda. Ako ste firma sto saka da proba kako ke odi bez da vlozuva MILJON evra za "custom" izrabotka ovde moze da probate kako ke vi odi so plakjanje na narackata direkno na vasa smetka. Imate i paket za neopredeleno vreme, taka sto 1-2 meseci proba sigurno nema da skodi.

  Pozz drustvo.

  a od koj bi kupil?

  fino, no nema plakjanje so kreditna karticka, a paypal vo MK retko koj ima, taka sto ova mu stoi nesto kako web strana co CMS so lista na proizvodi, a ne webshop.
   
 11. ThundeR

  ThundeR
  Gaining Experience

  240
  54
  7 oктомври 2009
  Машко
  а како иде плаќањето со картичка ?
  вие не користите casys така ?
   
 12. Krash

  Krash
  Intern

  20
  3
  12 Јуни 2012
  Женско
  маркетер
  so credit card mislam deka se provrzani preku casys i preku NESTPAY, zavisno od bankata sto podrzuva, no najdobro da gi prasate direkno.
  pozz
   
 13. smole

  smole
  Unstoppable

  3,192
  3,707
  18 Април 2007
 14. Krash

  Krash
  Intern

  20
  3
  12 Јуни 2012
  Женско
  маркетер
  Слично e, но со помалку опции, можев да забележам дека во цената не влегува IP адреса и SSL кое претпоставувам е скриен трошок и оди со доплата. Не забeлежав и SEO оптимизација, а има и ограничување на начинот на плаќање, соодветно на одбраниот пакет, што не е пример за другиот посочен сервис ukion.mk
   
 15. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  676
  144
  10 Мај 2007
  Здраво Краш. Очигледно е дека си вработен во укион али тоа е ок.

  Би ве замолил ова да го понудите на сите пицерии со достава.

  Фала :D
   
 16. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Во врска со УНИОН МК, знае ли некој да ми одовори на следново. Ме интересира, базата која ја имам јас со производи, која се ажурира преку програм кој е правен специјално за тоа, ке направат да се врзе со сајтот?
   
 17. Krash

  Krash
  Intern

  20
  3
  12 Јуни 2012
  Женско
  маркетер
  Ne sum direkno vrabotena no ucestvuvam vo marketingot kako sorabotnik. Poradi toa sum temelno zapoznaena so karakteristikite na servisot.

  Proizvodite dokolku gi eksportiras vo excel file moze vednas da gi importiras vo e-prodavnicata na UKION.

  No ako sakas toj proces da bide avtomatski ke treba da se napravi dorabotka za da moze po avtomatoizam, primer na nekolku sekundi ili minuti da se sihroniziraat podatocite. Toa e custom resenie i se naplakja dopolnitelno.
   
 18. Jovana1

  Jovana1
  Intern

  1
  0
  11 Јули 2012
  @ Krash Понудата на ГРАБИТ и УКИОН не е слична. Ако си забележал Укион нудат многу помалку во споредба со ГРАБИТ кои нудат цела една листа со кактеристики + Неограничен простор, неограничен трансфер како и 300 производи во првиот пакет за разлика од укион со 100.
  А за “Дедицираната IP адреса и SSL сертификат се во сопственост на UKION и клиентот ги користи додека трае договорот. Постои можност и за закупување на сопствена IP адреса и SSL сертификат.” – што значи ни Укион ги немаат во понудата.
  Додатно, флексибилни се во поглед на вклучување на нови можности по желба на клиентот, зошто софтверот е развиен од нив, за разлика од Укион кои тешко би се снашле со нешто што не е нивно. Aко погледнеш подобро ќе видиш дека Грабит имаат вклучено и SEO оптимизација во понудата.
  А ќе може ли да видиме некој веб шоп изработен од Укион, да ставите некој линк/ референтна листа?
   
 19. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,344
  1,010
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Баш ме интересира што чудо од сервер е тоа што нуди неограничен простор и трансфер?!? :)


  Иначе, гледам дека и Укион нудат доста работи во нивната понуда http://www.ukion.mk/shops/features.html
   
 20. Krash

  Krash
  Intern

  20
  3
  12 Јуни 2012
  Женско
  маркетер
  Jovana,

  1. Dedicirana IP i SSL se vlezeni vo cenata na paketot, ne treba da se doplakjaat dopolnitelno za razlika od Grabit. Da, se vo sopsvenost na Ukion i moze da se koristat dodeka trae dogovorot. Isto kako i za paketot koj e iznajmen.

  2. Za lista na karaktristiki, razgledaj malce povekje na sajtot, listata na karakteristiki sto se dobivaat vo UKION e mnogu pogolema od Grabit sto e ogranicena na nivo na paketite koi gi nudite. Eve ti link pa sporedi si: http://www.ukion.mk/shops/features.html

  3. Za fleksibilbnost ne stanuva zbor voopsto, vo UKION customiziraat kakva i da bilo doponitelno baranje. Ako sakate, povelete. moze da gi testirate so poracka od vasa strana dali moze da se customizira nesto ili ne. Neznam sto e so ova poentava so ova?

  4. Ima nekolku sajtovi koi se napraveni od UKION, se custom i sekako moze da gi vidite na oficijalnata strana na ukion.mk. Za paketiranite resenija ne gi objavuvame nasite klienti zatoa sto dogovorot nalaga taka.

  5. Neogranicen hosting, neznam sto vi znaci toa, kvalitetot e sekogas so granici i mora da bide uredno naveden kako oficijana informacija.

  6. Da prvipot paket e so 100 proizvodi vo ukion, a dodeka vo grabit so 300, no dali gi davate site funkcionalnosti kako vo ukion (tocka 3)?

  7. Na UKION ima vednas plakjanje i aktiviranje na paketot sto go sakate sto e samo po sebe dokaz deka systemot so plakjanje raboti, a dodeka na grabit ima baranje po email.
  Sto znaci toa? Dali mi trebaat nekoj dopolitelni informacii sto treba da mi se dadat za da napravam naracka?

  Kako i da e, imate dobra ponuda i se nadevam zadovolni klienti. Vi pozeluvam mnogu uspeh so ogled na toa deka cekorime vo neotkrieni vodi, posebno vo Makedonija.
  Sekoj konkurencija e dobra, i toa za dobroto na kupivacot.

  Pozdrav,
  Emilija
   
 21. Christian

  Christian
  Intern

  9
  3
  11 Јули 2012
  Супер е се, но зошто не видов ни една референца од веб продавница ?
   
  На smole и Jovana1 им се допаѓа ова.
 22. Krash

  Krash
  Intern

  20
  3
  12 Јуни 2012
  Женско
  маркетер
  Hristijan, neznam kako da objasnam poinaku :) , klientite so custom resenija se izlistani na sajtot vo Kompanija/Klienti.

  eve i 2-3 od baranata kategorija - webshop:
  skopjehotels
  reishi-novus
  flexstairs
  ...

  Se nadevam deka vi pomognav, no site informacii gi ima na sajtot. Ako ve interesiraat detali najdobro da se javite direkno vo UKION za da ve informiraat i usluzat.

  Pozdrav,
  Emilija

  PS. UKION doo ima potreba od Java i PHP developer - (vo Ohrid) i od HTML5(vo Skopje) developer/dizajner, ako ima nekoj zainteresiran ke ve molam pratete CV na [email protected] - http://www.ukion.mk/jobs
   
  На Taurus му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Christian

  Christian
  Intern

  9
  3
  11 Јули 2012
  И има некој порачано веб продавница да се пофали како работи ?
   
 24. Perduf

  Perduf
  Intern

  71
  15
  4 Декември 2012
  Машко
  Мој роднина зеде интернет продавница за продажба на пијалоци онлине преку укион и прилично е задоволен. продавниците се ок сами по себе и имаат еден куп опции, се нуди и подршка по телефон и онлине, но за интернет продажба ако сакаш да играш треба да знаеш дека ти треба многу добра реклама и еден куп таргетирани посети. Со среќа
   
  На Krash му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,870
  1,749
  22 oктомври 2012
  Машко
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...