• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Веб портал за Македонија - Продолжение

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Поради малата заинтересираност и несериозноста,ја отварам оваа тема за да се потсетат членовите,да видат до кај сме,и секако доколку можат да помогнат.
Значи одбравме дизајн на порталот,го искодиравме,сега уште остана да најдеме информации за градовите ,да купиме домен и хостинг сервер. Би ги замолил членовите да најдат информации за својот град и да ги пренесат во темава,дискусиите кои се одвиваа за порталот можете да ги видите тука.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,398
1,099
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Тоа е една од моите први анимации.
Треба уште шминкање и нормално дека ќе може да ја употребиме.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Значи штом веќе е отворена оваа тема... Јас и во групата кажав дека сум малце повеќе зафатен и колку можам ќе помагам со материјали. Ги молам оние кој се од Тетово овде да приберат информации и да ги достават на групата. Тnx
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Деновиве ќе се заангажирам и ќе доставам податоци и фотографии за Ресен и Преспа. Не стојам баш нај со слободно време али ќе се потрудам да ја завршам оваа работа. :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,122
27,387
kalco.ru
Вака момци имам една галерија од 25-30 слики од скопје...сликите не се мои меќутоа се многу по специфични и не секојдневни,а воедно ги опфаќа сите побитни делови и знаменитости на скопје.За почеток може да ги ставмие тие а потоа ќе сликаме и ќе ги обновуваме сликите.Ако се сложувате со ова јас можам да ви ги дадам сликите,а ќе побарам и текст и све заедно ќе ви ги дадам да ги ставите.
И уште нешто...за оние градови за кои нема да добиеме ниту еден член што ќе достави материјал да направиме ние нешто малце колку успееме данајдеме за да бидат од прилика сите градови опфатени.

Толку од мене фала:))

П.С и видете ја мапата на www.pazar3.com.mk добра идеја нешто баш како што ни треба и нас.
 

MetalGear

Gaining Experience
14 април 2007
2,997
494
www.ibiz.mk
fatality не,
доколку го контактираш авторот на истите и ако ти дозволи ок
али вака не,

за куманово деновиве сум ептен работа и колоквиуми немам толку време но ке почнам да го средувам,

ако некој не знае како да едитира хтмл сајт нека ги стави содржините тука или зип фајл и нека ми прати ке ги средам

позз
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,122
27,387
kalco.ru
Епа ОК затоа јас првин прашав.Несакав да речам дека се мои кога не се.
Иначе неможе да се исконтактира со авторот бидејќи се од фотогалерија и ги уплоадирале многу луѓе така да не е од еден човек....
Али нема везе ќе напунам батеријата на дигиталкава и ќе шетам низ скопјево.
 

MetalGear

Gaining Experience
14 април 2007
2,997
494
www.ibiz.mk
Да така е подобро или пак прочитај малку на сајтот (галеријата)
па контактирај го авторот на сајтот(галеријата)
ако се добри фотките,
 

ajvar

Intern
19 август 2008
297
6
можам да ви дадам неколку слики од Охрид доколку ви требаат за порталот.Исто така имам и една слика од мавровско и една од дебарско езеро.
Ако сте заинтересирани пишете на кого да му ги пратам
 

ajvar

Intern
19 август 2008
297
6

охридско езеро


охридско езеро


Плаошник


Плаошник


мавровско езеро


мавровско езеро


дебарско езеро
сликиве слободно доколку ви вршат работа ставете ги на сајтот
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Кога сме веќе кај Охрид, еве неколку лично мои слики, па видете што може да искористите:
Св.Наум:


Самоилова тврдина
:Центар:

Толку за Охрид, а за Ресен како што кажав погоре. :)
 

MetalGear

Gaining Experience
14 април 2007
2,997
494
www.ibiz.mk
btw да се договориме сите слики да се со иста големина

според мене 800х600 и 600х800 е сосема доволно
не е потребно поголема
наравно сликата да си има квалитет
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,122
27,387
kalco.ru
btw да се договориме сите слики да се со иста големина

според мене 800х600 и 600х800 е сосема доволно
не е потребно поголема
наравно сликата да си има квалитет
Абе не врска нека ги праќаат поголеми за да бидат со подобар квалитет а после resize само ќе им направиме и завршена работа
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Абе не врска нека ги праќаат поголеми за да бидат со подобар квалитет а после resize само ќе им направиме и завршена работа
Јас така и си мислев. Покасно да се направи resize само на тие слики што ќе се одберат и готово.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,122
27,387
kalco.ru
B.U.M.P

Значи поради „наводна“ заинтересираност на членовите за дореализација на овој пропаднат проект ја враќам темава меќу живите.
Е сеа ако истата екипа што го почнавме ова чудо,сеуште би се нафатила истот да го довршиме,тогаш слободно праќајте ги вашите материјали од градовите каде живеете.
Слики и текстови да бидат лично ваши,да не бидат крадени...а после ќе ги средиме ако има потреба.

Изразивте желба повелете постирајте

поздраф...:ninja2:
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
А дозволено ли е да се земе текст од википедија на пример? Таа е слободна енцикопедија, и мислам дека има доста информации за секој град или место од државава, ќе ви заштеди на време доколку би се послужиле од тука, а нема да имате легални проблеми...или грешам?
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Штета :plachko2: ги избришав сликите пред околу еден месец :S
Ако се организираме и тоа да биде СИГУРНО и ОЗБИЛНО не би ми претставувало проблем да се вклучам поактивно во ова.
Да видиме што викаат останатите .....
 

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1,051
64
Вака дечки колку што сфатив јас само останува уште да се соберат информации. Јас можам да помогнам околу куманово колку толку. Но само доколку се уозбиљиме сите за да се заврши ова да не пропадне пак.
 

ExtremeBt

Gaining Experience
16 мај 2009
263
69
Пропадна темава или шо!? Ако сеуште е во тек на реализација, можам да помогнам со некој Флеш дел, некој добар флеш банер, анимација... се разбира нешто за Македонија.

Поздрав!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,760
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно