• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Веб камера со софтвер за специјални ефекти во realtime

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Здраво,

пред неколку месеци мислам дека на он.нет или на некој друг портал видов видео клип за некоја вебкамера (мислам дека беше genius, но не сум сигурен) која го процесираше влезот и во реално време прикажуваше специјални ефекти. На пример, си ставаш ефект за исцртување на некои наочари, и сликата се процесира, наочарите се движат како што ти се движи лицето(преку некој facerecognition механизам работеше).

Проблемот е што не го зачував линкот со информации за камерата, а сега пребарував, но не можам да најдам за кој модел станува збор. Па некој доколку знае, ќе го молам да ме упати со линк или сл.

Благодарам.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Супер таа беше.
Само гледам дека ја нема по онлајн каталозите на нашиве фирми. Да не знае некој кој е главен дистрибутер за logitech во МКД?
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
135
Пробај во set, глеам се ново од logitech носат.Сигурно не би било проблем да ти ја порачаат :))
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
valjda istata kamera bese so avtomatski zoom pri face tracking i motion detection, neli? Koga sme veke na temava da ne znae nekoj da ima face recognition software po netov, da moze da se korisiti so bilo koja kamera? Barav pred godina dena mislam ama no luck...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
И јас пребарував, но не најдов.
 
23 јули 2007
338
8
Интересна работа.Да видиме како функционира manycam за да не купуваме скапи камери. Или можи се ефтини?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,654
Мислења
829,793
Членови
28,661
Најнов член
Zokibebrat
На врв Дно