1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Веб дизајн бои [листа]

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од Fatal1ty_, 22 Мај 2011.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,068
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Сите што се занимаваат со дизајн знаат колку бојата е битна за веб страната,подобро речено палетата на бои.Оваа задача понекогаш знае да биде многи тешка,пошто е многу тешко да избереш одредена боја за одредена веб страна.Нормално дека постојат многу веб страни кои и тоа како би ви олеснале кога е во прашање одбирањето на боја за одредена веб страна.Па собирајќи и барајќи многу такви страни,решив да направам една мала листа од страни кои кои според мене треба да се знаат доколку мислеите попрофесионлано да се занимавате со оваа област.

  Пред да почнам со било што,најубаво е да прочитате што е тоа Боја , color theory , list of colors , html colornames и color blindness , и ако ги разгледавте овие линкови може да почнам со листата.

  1. COLOURloversColor Trends + Palettes

  [​IMG]

  2. Pictaculous A Color Palette Generator

  [​IMG]

  3. Kuler Explore, create and share color themes

  [​IMG]

  4. Palette InspirationSet your colors FREE

  [​IMG]

  5. GenoPalColor Schemes

  [​IMG]

  6. ColoRotate3D tool for viewing and editing colors

  [​IMG]

  7. Color ExplorerFree tools for working with digital colors

  [​IMG]

  8. ColorMunkiColorMunki Design

  [​IMG]

  9. Color Scheme Designer 3mono, complement, triad, tetrad, analogic

  [​IMG]

  10. ColorspireCreate Color Schemes, Test Color Combinations

  [​IMG]

  11. ColorJackColor Theory

  [​IMG]

  12. ColorToy 2.0The Flash Color Scheme Generator

  [​IMG]

  13. Colr Play with colors and color schemes!

  [​IMG]

  14. SwatchifyYour brilliant color palette

  [​IMG]

  15. Palette Man is a color palette-generation program that’s geared toward web designe

  [​IMG]

  Тоа е она што јас го издвојувам,ако имате нешто да додадете....повелете.
   
  6 « број на членови на кои им се допаѓа ова.
 2. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  Неколку ги знаев но има и други добри кои не сум ги знаел.. tnx man rep+ :)
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,068
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  АКо знаете нешто што е добро и го користите,а го нема во листата допишете го.:)
   
 4. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  Баш тоа што ми требаше :bravo:
  а шит неможам да ти додадам репутација, треба да му дадам на некој друг..
   
 5. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
  daj mi mene (A)
  bravo za tebe fatality :)
   
  1 person likes this.
 6. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
 7. theurednik

  theurednik
  Sensei Модератор

  499
  133
  23 Февруари 2009
  Машко
 8. M@RKO

  [email protected]
  Intern

  585
  25
  3 Јуни 2009
  а како да си стаам една од боите на некој текст на мојот блог? никогаш не сум пробал да извадам боја од веб страна
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,068
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer

Сподели

Вчитување...