1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Ве молам за помош [Firewall]

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Storm, 8 Април 2009.

1. Storm

Storm
    Intern

10
    0
    8 Април 2009
    Здраво на сите на Ит.Ком.Мк !
    Форумот е супер !
    Сакам да упатам едно прашање до сите оние кои можат и знаат како да го решам мојот Firewall проблем...Проблемот е тоа што кога сакам да се логирам на MSN ми дава грешка подоле може да ја видите и сликaва..истото се случува и на YahooMessenger кога пробувам да се логирам,скајпот работи ОК.Одкако го видов ова - отидов во control panel и мислев дека со firewall можам да го поправам кога стиснав на Firewall ми се појави ОВА,а кога стиснав YES ми се појави ОВА

Не знам во што е проблемот :( .. дали е до мене ... дали е до Windows Live - конекцијата ми е супер , а овој проблем прв пат го гледам :zbunet3: и сега ... прашањето ми е - Знае ли некој решение на проблемов или ?

Фала однапред !

2. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    76
    4 oктомври 2007
    Ај пробај вака :

Иди во CMD,и пиши :

Код:
    SC sdset SharedAccess D:(A;;CCLCSWRPWPDTLOCRRC;;;SY)(A;;CCDCLCSWRPWPDTLOCRSDRCWDWO;;;BA)(A;;CCLCSWLOCRRC;;;AU)(A;;CCLCSWRPWPDTLOCRRC;;;PU)
    Ако не успее ова,ке пробаме со метод 2 :))

3. Storm

Storm
    Intern

10
    0
    8 Април 2009
    The parrameter is incorrect :( - каков е метод 2 ? Зошто овој не помага :plachko2:

4. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    297
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    Си пробал мануелно да го уклучиш Windows Firewall сервисот преку "services.msc"?

5. Storm

Storm
    Intern

10
    0
    8 Април 2009
    Не сум пробала...врска немам од Firewall...прв пат ми се дешава вакво нешто и не знам кај да се обратам па решив на ИТ.

6. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    297
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    А за воа firewall-от:

1. Start -> Run -> "services.msc"
    2. Пронајди го во листата "Windows Firewall", иди му десен клик и "Start"
    3. Истата постапка направи ја и за "Internet Connection Sharing (ICS)" сервисот

7. Storm

Storm
    Intern

10
    0
    8 Април 2009

Благодарам за трудот и за тоа што сакаш да ми помогнеш ... ама работава никако не иде - види која грешка ми излезе !

Сподели

Вчитување...