1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ве молам за помош [Firewall]

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Storm, 8 Април 2009.

 1. Storm

  Storm
  Intern

  10
  0
  8 Април 2009
  Здраво на сите на Ит.Ком.Мк !
  Форумот е супер !
  Сакам да упатам едно прашање до сите оние кои можат и знаат како да го решам мојот Firewall проблем...Проблемот е тоа што кога сакам да се логирам на MSN ми дава грешка подоле може да ја видите и сликaва..истото се случува и на YahooMessenger кога пробувам да се логирам,скајпот работи ОК.Одкако го видов ова - отидов во control panel и мислев дека со firewall можам да го поправам кога стиснав на Firewall ми се појави ОВА,а кога стиснав YES ми се појави ОВА

  Не знам во што е проблемот :( .. дали е до мене ... дали е до Windows Live - конекцијата ми е супер , а овој проблем прв пат го гледам :zbunet3: и сега ... прашањето ми е - Знае ли некој решение на проблемов или ?

  Фала однапред !
   
 2. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  76
  4 oктомври 2007
  Ај пробај вака :

  Иди во CMD,и пиши :

  Код:
  SC sdset SharedAccess D:(A;;CCLCSWRPWPDTLOCRRC;;;SY)(A;;CCDCLCSWRPWPDTLOCRSDRCWDWO;;;BA)(A;;CCLCSWLOCRRC;;;AU)(A;;CCLCSWRPWPDTLOCRRC;;;PU)
  Ако не успее ова,ке пробаме со метод 2 :))
   
 3. Storm

  Storm
  Intern

  10
  0
  8 Април 2009
  The parrameter is incorrect :( - каков е метод 2 ? Зошто овој не помага :plachko2:
   
 4. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Си пробал мануелно да го уклучиш Windows Firewall сервисот преку "services.msc"?
   
 5. Storm

  Storm
  Intern

  10
  0
  8 Април 2009
  Не сум пробала...врска немам од Firewall...прв пат ми се дешава вакво нешто и не знам кај да се обратам па решив на ИТ.
   
 6. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  А за воа firewall-от:


  1. Start -> Run -> "services.msc"
  2. Пронајди го во листата "Windows Firewall", иди му десен клик и "Start"
   [​IMG]
  3. Истата постапка направи ја и за "Internet Connection Sharing (ICS)" сервисот
   
 7. Storm

  Storm
  Intern

  10
  0
  8 Април 2009
  [​IMG]

  Благодарам за трудот и за тоа што сакаш да ми помогнеш ... ама работава никако не иде - види која грешка ми излезе !
   

Сподели

Вчитување...