• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ве молам помогнете! [LAN]

ThaDuck

Intern
2 мај 2008
19
0
Како да поврзам 4 компјутери од кои три би се поврзувале wireless а четвртиот со кабел.
Дали како сервер можам да искористам П4 со WINXP на него? Рутерот е Linksys WRT54GL.
Сакам сите компјутери да имаат пристап до интернет (МТ-Нет АДСЛ) со тоа да може да се ограничи bendwith на секој различно и секој да може да користи одредена папка од хард дискот на серверот за свои намени.
Ви благодарам.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Prvo daj informacija za sekoj kompjuter posebno(kade se naogja, koj kompjuter sakas da go povrzes wireless a koj so kabel) ova se bitni informacii zaradi toa sto treba da se znae sto sve ke ti treba.
Eve ti edna slika na koja ima 4 kompjuteri povrzani wireless pod predpostavka deka se postaveni na razlicni spratovi(kukja ili zgrada).Za ovakva vrska ke ti trebaat 2 wireless ruteri i eden modem.(ova ne e sa tvojot slucaj ama prvo daj informacii) Trite kompjuteri na gorniot sprat se povrzani so kabli a vrskata pomegju spratovite e wireless.
attachment.php


A sto se odnesuva do XP ... mozes i so nego da koristis server ama bolje e Microsoft Server xxxx edition.
 

Атачменти

  • post510828597060.jpg
    post510828597060.jpg
    8,7 KB · Прегледи: 67

ThaDuck

Intern
2 мај 2008
19
0
Site 4 kompjuteri se veke povrzani so WRT54GL trite se WIRELESS edniot e vrzan na lan porta na ruterot. Sakam da stavam eden komp-P4 da bide server i na site kompjuteri da im ogranicam kolicina na potrosen Internet. Hard diskot na serverot da se iskoristi za cuvanje na MP3 ili filmovi, od koi nekoi folderi bi bile vidlivi za sekoj komp a isto taka sekoj korisinik da si ima svoj poseben folder kade samo toj ke si ima pristap. Blagodaram.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
За тоа секој корисник да има свој посебен фолдер ќе треба да направиш посебни фолдери и да забраниш пристап на сите, а да овозможиш само на дадениот корисник. Оние фолдери кои би биле за податоци (МП3, филмови, документи и сл.) ќе дозволиш пристап за секој корисник. Да ставиш лимит за интернет преку серверот на кој имаш XP ќе треба да ставиш некоја програма од типот на Kerio и преку неа да администрираш се'.
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Не сфаќам зошто 4-ртиот мора со кабел. Ќе купиш бежичен рутер, бежични мрежни картици и ќе ги врзеш сите 4 компјутери. За да им ограничуваш bandwith, ќе набавиш солиден рутер, којшто има router firewall, истотака и traffic limiter.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.985
Мислења
890.301
Членови
31.719
Огласи
223
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно