• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

VDSL @Телеком МК

  • Ја почнал/а темата
  • #176

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,034
1,361
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 970 EVO Plus 512GB, 950 Pro 512GB...
PSU
Cooler Master V850
RAM
soon
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
6936095663.png


- интернет пакет Internet L
- уред Speedport Entry 2i
- во договорот пишува 50/50 иако навремено ме известија дека поради лимитации со опремата која се користи може да пуштат максиум 50/10 (утре ќе се обидат да направат измени доколку може да се дотера upload-от, засега само 6 Mbps upload)
- финално 4K 60FPS YouTube :)
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
705
577
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Погледнете го атачментот 61129


- интернет пакет Internet L
- уред Speedport Entry 2i
- во договорот пишува 50/50 иако навремено ме известија дека поради лимитации со опремата која се користи може да пуштат максиум 50/10 (утре ќе се обидат да направат измени доколку може да се дотера upload-от, засега само 6 Mbps upload)
- финално 4K 60FPS YouTube :)
Да не знаеш колку си далеку од централа? Им се пожали дека аплоадот е бавен за да проверат? Изгледа ќе треба и јас да се пожалам за даунлоад што ми е на 26 :(, аплоадот ми е на 7... Можеш ли да провериш во админ панелот на рутерот колку ти пуштаат на линјата? Дали ти пуштаат 40мбита, или ти пуштаат 50, но се губат 10 мбита заради оддалеченоста.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #178

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,034
1,361
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 970 EVO Plus 512GB, 950 Pro 512GB...
PSU
Cooler Master V850
RAM
soon
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
Да не знаеш колку си далеку од централа? Им се пожали дека аплоадот е бавен за да проверат? Изгледа ќе треба и јас да се пожалам за даунлоад што ми е на 26 :(, аплоадот ми е на 7... Можеш ли да провериш во админ панелот на рутерот колку ти пуштаат на линјата? Дали ти пуштаат 40мбита, или ти пуштаат 50, но се губат 10 мбита заради оддалеченоста.
Actual Rate(Up/Down) 6392/51200 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 6645/114792 kbps

- Има некој проблем со upload-от, во текот на утрешниот ден ќе се обидат да средат од нивна страна.
- Што се однесува до далечината јас сум релативно блиску ~200 метри од централа.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
705
577
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Actual Rate(Up/Down) 6392/51200 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 6645/114792 kbps

- Има некој проблем со upload-от, во текот на утрешниот ден ќе се обидат да средат од нивна страна.
- Што се однесува до далечината јас сум релативно блиску ~200 метри од централа.
Доста блиску си бил и ти :) Еве како стојат кај мене тие цифри:

Actual Rate(Up/Down) 7267/25975 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 7267/24968 kbps
 
S

Sukhoi

Гостин
Доста блиску си бил и ти :) Еве како стојат кај мене тие цифри:

Actual Rate(Up/Down) 7267/25975 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 7267/24968 kbps
Ептен си на лимит на линијата, знаеш дека Attainable Rate е доста варијабилна бројка така со Actual Rate удараш у плафон. Е сега за твојот уплоад, не знам зошто е ставено 7 мегабити кога од вредноста на Attainable Rate се гледа дека можеш до 25 мегабити. Најверојатно некој проценил(или е автоконфигурирано) дека линија ептен варира и е фиксирана на таа бројка. Можеш да се јавиш да прашаш ако ти ептен важно.
Кај Shifty е екстра, ако не мрдаат бројките, може и повеќе брзината да извади у downstream правец, само работата е што нема таков пакет. Многу ме интересира што ке направат од нивна страна за upstream, не знам како се подобрува квалитетот на линијата :)
Овие бројчиња слабо кој ги приметува а се генерално најважни, исто како пример SNR и Power вредностите на модемите(ова за кабелскиот интернет посебно).
 
Изменето од модератор:

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
705
577
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Ептен си на лимит на линијата, знаеш дека Attainable Rate е доста варијабилна бројка така со Actual Rate удараш у плафон. Е сега за твојот уплоад, не знам зошто е ставено 7 мегабити кога од вредноста на Attainable Rate се гледа дека можеш до 25 мегабити. Најверојатно некој проценил(или е автоконфигурирано) дека линија ептен варира и е фиксирана на таа бројка. Можеш да се јавиш да прашаш ако ти ептен важно.
Кај Shifty е екстра, ако не мрдаат бројките, може и повеќе брзината да извади у downstream правец, само работата е што нема таков пакет. Многу ме интересира што ке направат од нивна страна за upstream, не знам како се подобрува квалитетот на линијата :)
Овие бројчиња слабо кој ги приметува а се генерално најважни, исто како пример SNR и Power вредностите на модемите(ова за кабелскиот интернет посебно).
Пратив мејл дека сакам да проверат дали е можно нешто да се подобри... Иначе не те сфатив (или ти погрешно си прочитал), но како мислиш според бројките што ги постирав аплоад треба да оди до 25 мбита? (првите цифри се аплоад) :)

Иначе доста те копиљски што иако добивам 50% даунстрим и 15% апстрим од максималните 50/50 во пакетот, треба да плаќам 100% од цената на пакетот :)
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,718
3,626
Јас земав Entry 2i рутер, исто сум на 200 метри до централа, ама уште немаат ставено нови vdsl dslam уреди така да ништо :)
 
S

Sukhoi

Гостин
Пратив мејл дека сакам да проверат дали е можно нешто да се подобри... Иначе не те сфатив (или ти погрешно си прочитал), но како мислиш според бројките што ги постирав аплоад треба да оди до 25 мбита? (првите цифри се аплоад) :)

Иначе доста те копиљски што иако добивам 50% даунстрим и 15% апстрим од максималните 50/50 во пакетот, треба да плаќам 100% од цената на пакетот :)
My bad :(
Пиши што си направил ако проверуваат.
 

Dexter26

Gaining Experience
16 септември 2010
186
95
Na lokalnata poshta kajsto stoi opremata.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
Локалната централа не е секогаш кај локалната пошта, има и помали локални објекти кои се во сопственост или се изнајмени под кирија од страна на Македонски Телеком.

Лесни се` за препознавање, вообичаено таму застануваат вработени со службени возила на Македонски Телеком.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,718
3,626
Локалната централа не е секогаш кај локалната пошта, има и помали локални објекти кои се во сопственост или се изнајмени под кирија од страна на Македонски Телеком.

Лесни се` за препознавање, вообичаено таму застануваат вработени со службени возила на Македонски Телеком.
Така знам, кажувам за кај мене во населба како е. Не е баш во поштата, од надвор залепено има едно објектче, ама нешто од стара опрема има и во самата пошта внатре, барем знам тука сум секој ден.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,244
1,231
Скопје
успешно мигрирано на VDSL, си останав на истиот пакет, не обновив/потпишав ништо ново. Разликата е што сега имам стварно 12Mbsp download брзина, пред тоа поради капацитет на ADSL от ми беше заклучен на 8Mbsp зашто иначе ми сецкаше телевизијата со два приемника.

Сега си добивам 12 на интернет и имам резерва за ТВ (на линија е пуштено на 20Mbsp, ама ради Магента М не смеат да ми пуштат повеќе од 12 интернет).

Имам нели опција да надградам на Магента L, со тоа што би крепело стабилни 36/12 према испитувања од екипата.
 

lumibi

Intern
5 јуни 2008
141
26
Погледнете го атачментот 61129


- интернет пакет Internet L
- уред Speedport Entry 2i
- во договорот пишува 50/50 иако навремено ме известија дека поради лимитации со опремата која се користи може да пуштат максиум 50/10 (утре ќе се обидат да направат измени доколку може да се дотера upload-от, засега само 6 Mbps upload)
- финално 4K 60FPS YouTube :)
Dali si probal kolkava brzina imash pri download, torrent ili slichno?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #190

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,034
1,361
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 970 EVO Plus 512GB, 950 Pro 512GB...
PSU
Cooler Master V850
RAM
soon
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,244
1,231
Скопје
dali VDSL od telekom si odi na istata bakarna mreza kako ADSL? ili ima nekoja nova dopolnitelna oprema?
истата да, само рутер/модем треба да ти сменат што подржува тој режим на работа. А прво треба да поминат да измерат во каква состојба ти е линијата и дали ќе има подршка за поглема брзина и сл.
 

game1227got

Intern
9 јануари 2018
4
0
Денеска ми ставија рутер Speedport Entry 2i, од ZTE новите. Во settings за рутерот на web видов дека овој рутер е изгледа и за VDSL, и гледам дека во DSL Connection ги има и Internet_vdsl и Internet_adsl и кај двете ги има моето корисничко име од договорот, со тоа што кај adsl во полето VLAN означено е off, а во vdsl кај VLAN е означено on. Исто така, гледам на почетната страница пишува ова:
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 767/12284 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 1336/19032 kbps
Брзината ми е иста, дури сега при спуштање торент стига до 7 мегабити само... дали треба нешто да направам за да добијам поголема брзина (бидејќи така читав дека може со VDSL) или да се јавам на 122, бидејќи сум само на 200 метри од базната станица и како што читав има можност за VDSL. Фала многу
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
705
577
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Денеска ми ставија рутер Speedport Entry 2i, од ZTE новите. Во settings за рутерот на web видов дека овој рутер е изгледа и за VDSL, и гледам дека во DSL Connection ги има и Internet_vdsl и Internet_adsl и кај двете ги има моето корисничко име од договорот, со тоа што кај adsl во полето VLAN означено е off, а во vdsl кај VLAN е означено on. Исто така, гледам на почетната страница пишува ова:
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 767/12284 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 1336/19032 kbps
Брзината ми е иста, дури сега при спуштање торент стига до 7 мегабити само... дали треба нешто да направам за да добијам поголема брзина (бидејќи така читав дека може со VDSL) или да се јавам на 122, бидејќи сум само на 200 метри од базната станица и како што читав има можност за VDSL. Фала многу
Може да побараш да се префрлиш на VDSL2 и да останеш на истиот пакет 12/0.7, а можеш и да се префрлиш на Магента 1 Л за фиксна линија и ќе добиеш брзина ДО 50/50. Кај мене е 26/7. Кај други членови тука има некаде 40/5, 40/7, зависи од локацијата. Претпоставувам дека си на Магента 1 М, доколку се префрлаш на Л, правиш нов договор и доплаќаш некаде уште 300 денари повеќе месечно.
 

game1227got

Intern
9 јануари 2018
4
0
Може да побараш да се префрлиш на VDSL2 и да останеш на истиот пакет 12/0.7, а можеш и да се префрлиш на Магента 1 Л за фиксна линија и ќе добиеш брзина ДО 50/50. Кај мене е 26/7. Кај други членови тука има некаде 40/5, 40/7, зависи од локацијата. Претпоставувам дека си на Магента 1 М, доколку се префрлаш на Л, правиш нов договор и доплаќаш некаде уште 300 денари повеќе месечно.
На 3 Max сум од 1500. Значи треба да направам нов договор за VDSL или како да се префрлам?
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
705
577
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,887
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно