• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

VDSL @Телеком МК

S

Sukhoi

Гостин

Мислам дека и ова рутерче (ZXV10 H102L) е ВДСЛ, гледам го користат во Хрватска (Искон), го има по огласи.
Ако оваа е ист модел тостер како адсл, не сте виделе 50 мегабити стабилни. Оваа сто пати прегрева на дсл конекција, куп луѓе знам што имаат проблеми со тостеров, још каков крш wifi чудо. Единствено полоша CPE варијанта е оној техниколор на близу, тоа е веќе нова категорија.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,521
917
Ако оваа е ист модел тостер како адсл, не сте виделе 50 мегабити стабилни. Оваа сто пати прегрева на дсл конекција, куп луѓе знам што имаат проблеми со тостеров, још каков крш wifi чудо. Единствено полоша CPE варијанта е оној техниколор на близу, тоа е веќе нова категорија.
Друга опција е ова Innbox-V45/V51 кој се користи за ВДСЛ, ама и тој не е идеален :( си има свои маки.
 

CyberMen

Gaining Experience
3 ноември 2012
166
181

Мислам дека и ова рутерче (ZXV10 H102L) е ВДСЛ, гледам го користат во Хрватска (Искон), го има по огласи.
Какви маки имав со овој рутер/модем a.k.a тостер, подобро да не го барате овој. Јас овој тостер побарав да ми го сменат за новите модеми, не е вдсл.
 

psy-galactic

Intern
30 март 2009
18
9

Мислам дека и ова рутерче (ZXV10 H102L) е ВДСЛ, гледам го користат во Хрватска (Искон), го има по огласи.
И јас го имам истиов рутер вајресот е жива катастрофа, ама го имам решено со дополнителен рутер.
 

CyberMen

Gaining Experience
3 ноември 2012
166
181
Ако е со 2 LAN позади, преку што оди телевизијата, рецимо 2 ресивери ако ги стават на тие 2 порта, ќе нема слободна LAN порта за интернет. Не контам.

Сликава е од нет, ама исто е и кај мене со 4 порта, незнам за таа верзија со 2 лан порта. 'Speedport Entry 2i' е моделот.
 
Последна промена:

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,521
917
Vplus is a technology to achieve higher speeds over existing VDSL2 networks. It was developed by Alcatel-Lucent and standardised in November 2015 in ITU G.993.2 Amendment 1 as VDSL2 profile 35b. It promises to deliver speeds of up to 300 Mbit/s downstream and 100 Mbit/s upstream on loops shorter than 250 m. On longer loops, Vplus falls back to VDSL2 17a vectoring performance. Vplus uses the same tone spacing as VDSL2 17a to allow vectoring across Vplus (35b) and 17a lines, and thus mixed deployments and a smooth introduction of Vplus.
Едно прашање, на што се мисли со тоа "loops"? На растојание помеѓу корисниците на мрежата ли?
 
S

Sukhoi

Гостин
Vplus is a technology to achieve higher speeds over existing VDSL2 networks. It was developed by Alcatel-Lucent and standardised in November 2015 in ITU G.993.2 Amendment 1 as VDSL2 profile 35b. It promises to deliver speeds of up to 300 Mbit/s downstream and 100 Mbit/s upstream on loops shorter than 250 m. On longer loops, Vplus falls back to VDSL2 17a vectoring performance. Vplus uses the same tone spacing as VDSL2 17a to allow vectoring across Vplus (35b) and 17a lines, and thus mixed deployments and a smooth introduction of Vplus.
Едно прашање, на што се мисли со тоа "loops"? На растојание помеѓу корисниците на мрежата ли?
Loop е растојание помеѓу оптички нод (Digital Loop Carrier) и краен корисник што е поврзан на бакарна парица(кај нодот имам менување од еден во друг медиум). Ова е за Remote случаеви. Во случај на Central Office тоа е растојание од MDF табела и DSLAM до краен корисник (од зграда на оператор до тебе).
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,223
3,237
Скопје
www.gorast.com
Loop е растојание помеѓу оптички нод (Digital Loop Carrier) и краен корисник што е поврзан на бакарна парица(кај нодот имам менување од еден во друг медиум). Ова е за Remote случаеви. Во случај на Central Office тоа е растојание од MDF табела и DSLAM до краен корисник (од зграда на оператор до тебе).
Делува дека има логика али ништо не ми е јасно што е што.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,521
917
Loop е растојание помеѓу оптички нод (Digital Loop Carrier) и краен корисник што е поврзан на бакарна парица(кај нодот имам менување од еден во друг медиум). Ова е за Remote случаеви. Во случај на Central Office тоа е растојание од MDF табела и DSLAM до краен корисник (од зграда на оператор до тебе).
Може ли да објасниш и што е тоа ВДСЛ2 Vectoring и како ја подобрува брзината на ВДСЛ?
CenturyLink plans to reach 14M households with 100 Mbps over copper via vectoring | FierceTelecom
 
S

Sukhoi

Гостин
Делува дека има логика али ништо не ми е јасно што е што.
Па вака. Не знам за нашиве градови но по Америка повеќето од градовите имаат доста развиени телефонски мрежи(под земја). Со доаѓате на DSL во 90-тите се појавува еден проблем, како да се парицата искористи до максимумот без да се копа одново. Па сите луѓе што се блиску до центала (до 5,5 километри) и што имаат парица до дома, немаат проблеми можат да користат DSL услуга со различна брзина (оние поблиску до максимални 24 мегабити ADSL2+ стандард, а останатите како се подалеку паѓаат и под 8 мегабити).
Меѓутоа не се сите блиску до централата и се појавува проблем како населбите околу да се повржат и да се даде каква-таква услуга. Порано кога се нудела само телефонска услуга базните станици(нодови, или како сакаш ги викај) ги викале Subscriber Loop Carrier. Унутра техниката е повржана со 2 или 4 T1 линии до главната централа(секоја T1 линија носи 24voice канали, укупен проток 1.544 мегабити).
Потоа се преоѓа кон оптика и upgrade на станиците во Digital Loop Carrier. Главната промена е тоа што посебен оптички кабел доаѓа до станицата и тука се прави конверзија во бакар. Е сега секој оператор си избира со кои уреди и како ке претвара оптика во бакар и дали ке задржи дел од инфраструктура или се ке менува. Најголем дел од нив користат DSL Line Cards.
Со самото тоа што има оптика до нодот, бројот на корисници што може да се услужат е зголемен. Сите модеми се менаџирани од уред којшто се вика BRAS(broadband remote access server), уредот се наоѓа позади DSLAM во центалите. Овозможува QOS сетинзи и авторизација на корисници и пред се агрегација на целиот сообраќај од DSLAM пред него. Потоа го пренасочува сообраќајот кон соодветен рутер во операторот.
Edit: Main Distribution Frame е огромна табла(некако најсоодветен термин) кај операторите кадешто секоја посебна парица терминира. Позади MDF е DSLAM(Digital Subscriber Line Access Multiplexer) е уред на којшто терминира секоја DSL конекција. xDSL modem->DSLAM->BRAS->Router тоа е редоследот.
Ниеден од уредиве ги немам видено у живо, не знам како е имплентирано кај нас, оваа е од книги :)

Може ли да објасниш и што е тоа ВДСЛ2 Vectoring и како ја подобрува брзината на ВДСЛ?
CenturyLink plans to reach 14M households with 100 Mbps over copper via vectoring | FierceTelecom
Ова најубаво од видео не знам детално и немам ништо учено.
 
Изменето од модератор:

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,521
917
Па вака. Не знам за нашиве градови но по Америка повеќето од градовите имаат доста развиени телефонски мрежи(под земја). Со доаѓате на DSL во 90-тите се појавува еден проблем, како да се парицата искористи до максимумот без да се копа одново. Па сите луѓе што се блиску до центала (до 5,5 километри) и што имаат парица до дома, немаат проблеми можат да користат DSL услуга со различна брзина (оние поблиску до максимални 24 мегабити ADSL2+ стандард, а останатите како се подалеку паѓаат и под 8 мегабити).
Меѓутоа не се сите блиску до централата и се појавува проблем како населбите околу да се повржат и да се даде каква-таква услуга. Порано кога се нудела само телефонска услуга базните станици(нодови, или како сакаш ги викај) ги викале Subscriber Loop Carrier. Унутра техниката е повржана со 2 или 4 T1 линии до главната централа(секоја T1 линија носи 24voice канали, укупен проток 1.544 мегабити).
Потоа се преоѓа кон оптика и upgrade на станиците во Digital Loop Carrier. Главната промена е тоа што посебен оптички кабел доаѓа до станицата и тука се прави конверзија во бакар. Е сега секој оператор си избира со кои уреди и како ке претвара оптика во бакар и дали ке задржи дел од инфраструктура или се ке менува. Најголем дел од нив користат DSL Line Cards.
Со самото тоа што има оптика до нодот, бројот на корисници што може да се услужат е зголемен. Сите модеми се менаџирани од уред којшто се вика BRAS(broadband remote access server), уредот се наоѓа позади DSLAM во центалите. Овозможува QOS сетинзи и авторизација на корисници и пред се агрегација на целиот сообраќај од DSLAM пред него. Потоа го пренасочува сообраќајот кон соодветен рутер во операторот.
Edit: Main Distribution Frame е огромна табла(некако најсоодветен термин) кај операторите кадешто секоја посебна парица терминира. Позади MDF е DSLAM(Digital Subscriber Line Access Multiplexer) е уред на којшто терминира секоја DSL конекција. xDSL modem->DSLAM->BRAS->Router тоа е редоследот.
Ниеден од уредиве ги немам видено у живо, не знам како е имплентирано кај нас, оваа е од книги :)


Ова најубаво од видео не знам детално и немам ништо учено.
Браво за објаснувањето, добро е да се научи нешто ново.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
701
709
Па вака. Не знам за нашиве градови но по Америка повеќето од градовите ...
Ниеден од уредиве ги немам видено у живо, не знам како е имплентирано кај нас, оваа е од книги :)
Мислиш кај нас имаат измислувано топла вода?
Исто така е имплементирано, затоа што истата технологија е купена и инсталирана во МК.

Не се секирај што ги немаш видено во живо. И тие што секојдневно ја управуваат опремата, ги „гледаат“ уредите на софтвер на монитор од некоја канцеларија малце подалеку од опремата...
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,424
1,194
Ohrid
Мислиш кај нас имаат измислувано топла вода?
Исто така е имплементирано, затоа што истата технологија е купена и инсталирана во МК.

Не се секирај што ги немаш видено во живо. И тие што секојдневно ја управуваат опремата, ги „гледаат“ уредите на софтвер на монитор од некоја канцеларија малце подалеку од опремата...
Добро си информиран +1

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
133
186


Еве сефте спид тест по миграција на VDSL.

Останав на Магента 1 М, ама интернетот е од Магента 1 L.

Ме маткаа во салон 3-4 недели, ама еден “гневен” мејл ја заврши работата за неполни 24часа.
Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ceco

Gaining Experience
29 септември 2010
621
177
Ceco's setup  
Processor & Cooler
intel i5 2500 stock
Motherboard
Asus p8h61-m
Storage
Seagate 1Tb
PSU
Cooler Master 500w
RAM
Kingston 2x2Gb 1333Mhz
Video card
Gigabyte 1050ti
Case
Cooler Master Elite 371
Mouse
Gigabyte gm m6880
Keyboard
A4tech Kl-7Mu
Audio
Logitech X-530 5.1
Monitor
Lg E2240
OS
Windows 7 64bit
може малку повеке инфо како до овие брзини во смисла како ги праша(убеди) може и пп
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
686
558
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Oh shit, понеделник треба да се оди во салон! Убаво би бил ода ја оставиш мејл адресата на која што го прати гневниот мејл, во случај да ни притреба и нас :)
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,757
6,789
www.mikrotikmacedonia.net


Еве сефте спид тест по миграција на VDSL.

Останав на Магента 1 М, ама интернетот е од Магента 1 L.

Ме маткаа во салон 3-4 недели, ама еден “гневен” мејл ја заврши работата за неполни 24часа.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Ова бакар е? Се доплаќа за VDSL ? Магента 1 М користам моментално.
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
133
186
Вака, на Магента 1 М сум и јас. Е од сега интернетот ми е од Магента 1 Л. Претплатата ми е сега повисока за 300 денари.

То је то.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,757
6,789
www.mikrotikmacedonia.net
Вака, на Магента 1 М сум и јас. Е од сега интернетот ми е од Магента 1 Л. Претплатата ми е сега повисока за 300 денари.

То је то.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Значи за доплата од 300 ден доби 50мегабити на бакар ? Звучи добро.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,141
Мислења
839,308
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно