1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VDSL @Телеком МК

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од shifty, 6 oктомври 2017.

 1. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,685
  1,130
  16 Јуни 2010
  Машко
  Ако оваа е ист модел тостер како адсл, не сте виделе 50 мегабити стабилни. Оваа сто пати прегрева на дсл конекција, куп луѓе знам што имаат проблеми со тостеров, још каков крш wifi чудо. Единствено полоша CPE варијанта е оној техниколор на близу, тоа е веќе нова категорија.
   
  На DrMTR и kirev им се допаѓа ова.
 2. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  975
  595
  8 Август 2017
  Машко
  Друга опција е ова Innbox-V45/V51 кој се користи за ВДСЛ, ама и тој не е идеален :( си има свои маки. [​IMG]
   
 3. CyberMen

  CyberMen
  Gaining Experience

  154
  174
  3 ноември 2012
  Машко
  Какви маки имав со овој рутер/модем a.k.a тостер, подобро да не го барате овој. Јас овој тостер побарав да ми го сменат за новите модеми, не е вдсл.
   
  На kirev и Enquito им се допаѓа ова.
 4. psy-galactic

  psy-galactic
  Intern

  9
  7
  30 Март 2009
  И јас го имам истиов рутер вајресот е жива катастрофа, ама го имам решено со дополнителен рутер.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,826
  2,973
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Од пред Христа е познато дека сток модемите/рутери се за до врата. После тоа морате да решите со 50-80€ рутер и се е песна.
   
 6. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,501
  3,404
  11 Декември 2008
  Машко
 7. CyberMen

  CyberMen
  Gaining Experience

  154
  174
  3 ноември 2012
  Машко
  [​IMG]
  Сликава е од нет, ама исто е и кај мене со 4 порта, незнам за таа верзија со 2 лан порта. 'Speedport Entry 2i' е моделот.
   
  Последна промена: 12 ноември 2017
  psy-galactic, goran_oh и на olikomerc им се допаѓа ова.
 8. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  975
  595
  8 Август 2017
  Машко
  Vplus is a technology to achieve higher speeds over existing VDSL2 networks. It was developed by Alcatel-Lucent and standardised in November 2015 in ITU G.993.2 Amendment 1 as VDSL2 profile 35b. It promises to deliver speeds of up to 300 Mbit/s downstream and 100 Mbit/s upstream on loops shorter than 250 m. On longer loops, Vplus falls back to VDSL2 17a vectoring performance. Vplus uses the same tone spacing as VDSL2 17a to allow vectoring across Vplus (35b) and 17a lines, and thus mixed deployments and a smooth introduction of Vplus.
  Едно прашање, на што се мисли со тоа "loops"? На растојание помеѓу корисниците на мрежата ли?
   
  На CyberMen му/ѝ се допаѓа ова.
 9. joki89

  joki89
  Intern

  17
  5
  27 Јануари 2017
  Машко
  Си имaм јa еднo вaквo
  Overview | AVM International
  И не е нaјнoв вo oднoс нa дaтa нa прoизвoдствo a сепaк е пoдoбрo oд тoa ентри 2 и пддржувa vdsl и имa нaјнoв fritz os 6.83 aмa не ми дaвaaт дa си гo кoристaм сaмo негo

  Испратено од LG-K580 преку IT.mk форум апликација
   
 10. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,685
  1,130
  16 Јуни 2010
  Машко
  Loop е растојание помеѓу оптички нод (Digital Loop Carrier) и краен корисник што е поврзан на бакарна парица(кај нодот имам менување од еден во друг медиум). Ова е за Remote случаеви. Во случај на Central Office тоа е растојание од MDF табела и DSLAM до краен корисник (од зграда на оператор до тебе).
   
  На smole и Enquito им се допаѓа ова.
 11. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,826
  2,973
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Делува дека има логика али ништо не ми е јасно што е што.
   
  На olikomerc и joki89 им се допаѓа ова.
 12. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  975
  595
  8 Август 2017
  Машко
  Може ли да објасниш и што е тоа ВДСЛ2 Vectoring и како ја подобрува брзината на ВДСЛ?
  CenturyLink plans to reach 14M households with 100 Mbps over copper via vectoring | FierceTelecom
   
 13. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,685
  1,130
  16 Јуни 2010
  Машко
  Па вака. Не знам за нашиве градови но по Америка повеќето од градовите имаат доста развиени телефонски мрежи(под земја). Со доаѓате на DSL во 90-тите се појавува еден проблем, како да се парицата искористи до максимумот без да се копа одново. Па сите луѓе што се блиску до центала (до 5,5 километри) и што имаат парица до дома, немаат проблеми можат да користат DSL услуга со различна брзина (оние поблиску до максимални 24 мегабити ADSL2+ стандард, а останатите како се подалеку паѓаат и под 8 мегабити).
  Меѓутоа не се сите блиску до централата и се појавува проблем како населбите околу да се повржат и да се даде каква-таква услуга. Порано кога се нудела само телефонска услуга базните станици(нодови, или како сакаш ги викај) ги викале Subscriber Loop Carrier. Унутра техниката е повржана со 2 или 4 T1 линии до главната централа(секоја T1 линија носи 24voice канали, укупен проток 1.544 мегабити).
  Потоа се преоѓа кон оптика и upgrade на станиците во Digital Loop Carrier. Главната промена е тоа што посебен оптички кабел доаѓа до станицата и тука се прави конверзија во бакар. Е сега секој оператор си избира со кои уреди и како ке претвара оптика во бакар и дали ке задржи дел од инфраструктура или се ке менува. Најголем дел од нив користат DSL Line Cards.
  Со самото тоа што има оптика до нодот, бројот на корисници што може да се услужат е зголемен. Сите модеми се менаџирани од уред којшто се вика BRAS(broadband remote access server), уредот се наоѓа позади DSLAM во центалите. Овозможува QOS сетинзи и авторизација на корисници и пред се агрегација на целиот сообраќај од DSLAM пред него. Потоа го пренасочува сообраќајот кон соодветен рутер во операторот.
  Edit: Main Distribution Frame е огромна табла(некако најсоодветен термин) кај операторите кадешто секоја посебна парица терминира. Позади MDF е DSLAM(Digital Subscriber Line Access Multiplexer) е уред на којшто терминира секоја DSL конекција. xDSL modem->DSLAM->BRAS->Router тоа е редоследот.
  Ниеден од уредиве ги немам видено у живо, не знам како е имплентирано кај нас, оваа е од книги :)


  Ова најубаво од видео не знам детално и немам ништо учено.
   
  Последна промена: 14 ноември 2017
  На Bojan87, Krkac, shifty и уште 8 други им се допаѓа ова.
 14. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  975
  595
  8 Август 2017
  Машко
  Браво за објаснувањето, добро е да се научи нешто ново.
   
 15. krema

  krema
  Professor

  8,808
  8,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Одлично срочено но,

  дали има Capodaster за Fender Stratocaster со Digital delay и Voice harmoniser!?
  j/k
   
  На Luidgi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  476
  509
  15 Септември 2012
  Машко
  Мислиш кај нас имаат измислувано топла вода?
  Исто така е имплементирано, затоа што истата технологија е купена и инсталирана во МК.

  Не се секирај што ги немаш видено во живо. И тие што секојдневно ја управуваат опремата, ги „гледаат“ уредите на софтвер на монитор од некоја канцеларија малце подалеку од опремата...
   
  Krkac, goran_oh и на Sukhoi им се допаѓа ова.
 17. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,274
  1,043
  26 Април 2013
  Машко
  Добро си информиран +1

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 18. Nethervor

  Nethervor
  Gaining Experience

  66
  88
  19 Јули 2013
  Машко
  [​IMG]

  Еве сефте спид тест по миграција на VDSL.

  Останав на Магента 1 М, ама интернетот е од Магента 1 L.

  Ме маткаа во салон 3-4 недели, ама еден “гневен” мејл ја заврши работата за неполни 24часа.

  [​IMG]


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Krkac, goran_oh, olikomerc и уште 3 други им се допаѓа ова.
 19. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  600
  162
  29 Септември 2010
  може малку повеке инфо како до овие брзини во смисла како ги праша(убеди) може и пп
   
 20. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  508
  351
  11 Февруари 2016
  Машко
  Oh shit, понеделник треба да се оди во салон! Убаво би бил ода ја оставиш мејл адресата на која што го прати гневниот мејл, во случај да ни притреба и нас :)
   
  На Giovanni и stefan_off им се допаѓа ова.
 21. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  Ова бакар е? Се доплаќа за VDSL ? Магента 1 М користам моментално.
   
 22. Nethervor

  Nethervor
  Gaining Experience

  66
  88
  19 Јули 2013
  Машко
  Вака, на Магента 1 М сум и јас. Е од сега интернетот ми е од Магента 1 Л. Претплатата ми е сега повисока за 300 денари.

  То је то.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  Значи за доплата од 300 ден доби 50мегабити на бакар ? Звучи добро.
   
 24. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,826
  2,973
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не може сегде, тоа е зезот.
   
 25. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  Како мислиш ? Има посебни зони каде може ?
   

Сподели

Вчитување...